Fotoelektryczna kurtyna bezpieczeństwa z serii F3SG-SR firmy Omron

855

Aby sprostać zmieniającym się potrzebom klientów i wyzwaniom związanym z globalizacją, producenci muszą zacząć projektować elastyczne linie produkcyjne. W połączeniu z tymi złożonymi układami większość z nich stosuje różne rodzaje fotoelektrycznych kurtyn bezpieczeństwa[1] do wszelkich zastosowań ochronnych. Z tego powodu wybór odpowiedniej kurtyny jest skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem.Seria F3SG-SR obejmuje pełną gamę kurtyn bezpieczeństwa do różnych zastosowań i o różnych parametrach ochronnych obejmujących wszystkie aspekty — począwszy od etapu projektu aż po konserwację.

Nowa seria kurtyn fotoelektrycznych F3SG-SR firmy Omron zapewnia ochronę całego ciała pracowników, np. palców, dłoni, rąk lub nóg na samej maszynie lub obszarze wokół niej.Obejmuje wiele różnych zastosowań i ma zakres pola działania od 160 mm do 2,48 m tak,aby całkowicie pokryć wymaganą strefę ochrony. Dzięki modelowi F3SG-SR producenci są w stanie ujednolicić konstrukcję mechaniczną na liniach produkcyjnych i wyeliminować złożoność procesu wyboru i projektowania. Seria F3SG-SR zapewnia również niezawodne wykrywanie nawet w trudnych warunkach i ekstremalnych temperaturach, dzięki szczelnej, odpornej na olej konstrukcji oraz dużemu zasięgowi działania.

„Montaż i konserwacja kurtyn świetlnych bezpieczeństwa nigdy nie była tak prosta, jak w przypadku serii F3SG-SR”, mówi Javier González, kierownik ds. marketingu produktów bezpieczeństwa w regionie EMEA w oddziale Omron Europe. „Użytkownicy mogą wymienić kurtynę świetlną w łatwy sposób. Wystarczy, że skopiują konfigurację ze starej kurtyny do nowej, a następnie podłączą ją i uruchomią. Intuicyjne wskaźniki umożliwiają również precyzyjną regulację wiązek światła w przypadku wykrywania na dużą odległość i zapobiegają nieoczekiwanym przestojom sprzętu”.

Dzięki zastosowaniu łącza IO-Link do IoT funkcja zbierania danych roboczych kurtyn z serii F3SG-SR umożliwia konserwację zapobiegawczą pozwalającą na zoptymalizowanie czasu wymiany, skrócenie czasu przestojów i zwiększenie bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych.

Kluczowe cechy i zalety

Większa elastyczność projektowania
Największa w branży oferta urządzeń[2] z identycznymi sposobami montażu i okablowaniem eliminuje złożoność procesu wyboru i projektowania, ułatwiając standaryzację sprzętu.

Łatwy montaż i mniejsza liczba przewodów
Zwizualizowany stan wiązki światła pozwala jednemu inżynierowi na prosty montaż kurtyny bezpieczeństwa. Dzięki trójkolorowemu wskaźnikowi wiązki obszaru pracownik może sprawdzić stan wiązki z daleka, co znacznie skraca czas jej regulacji. Zestaw akcesoriów do złożonych zastosowań w zakresie mutingu, składający się z elementu montażowego czujnika mutingu i zredukowanego systemu okablowania, znacznie zmniejsza ilość pracy przy podłączaniu przewodów, zarówno podczas montażu jak i konserwacji linii.

Bardziej stabilna praca urządzeń
Zakres temperatury roboczej do -30℃ oraz stopień ochrony IP67G z odpornością na wodę i olej pozwalają na stabilną pracę nawet w trudnych warunkach. Dodatkowo system optyczny o dużej mocy utrzymuje intensywność światła przez długi czas, zapewniając niezawodne wykrywanie.

Szybka diagnostyka i wymiana
Wskaźniki stanu ułatwiają diagnostykę usterek. Zintegrowane zarządzanie stanem poprzez zdalne monitorowanie optymalizuje sprzęt i konserwację linii. Ponadto, w przypadku wymiany kurtyny świetlnej jej ustawienia są kopiowane i przenoszone za pomocą inteligentnego wtyku do nowej kurtyny. Praktycznie każdy może z łatwością wymienić kurtyny bezpieczeństwai ponownie uruchomić maszynę.

Firma Omron dokłada wszelkich starań, aby dostarczyć zakładom produkcyjnym innowacyjne rozwiązania w ramach koncepcji „innovative-Automation!”. Pomaga w tworzeniu systemów zabezpieczeń wykorzystujących fotoelektryczne kurtyny bezpieczeństwa z serii F3SG-SR na wszystkich etapach produkcji od projektowania aż po konserwację. W ten sposób firma Omron nieustannie dąży do wprowadzania znaczących udoskonaleń w zakresie wydajności i bezpieczeństwa w globalnym przemyśle produkcyjnym i pozwala na lepsze wdrażanie koncepcji „innovative-Automation!” we współpracy z klientami.

[1]Fotoelektryczna kurtyna bezpieczeństwa to czujnik używany w systemach przemysłowych w celu ochrony pracowników przed zagrożeniami, takimi jak np. ruchome części sprzętu produkcyjnego. Gdy pracownik przerwie wiązkę światła znajdującą się pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, kurtyna bezpieczeństwa  wykrywa zakłócenie wiązki i przesyła sygnał w celu bezpiecznego zatrzymania urządzenia.

 

[2]Na podstawie badań firmy OMRON przeprowadzonych w kwietniu 2019 r.

Źrodło: Omron