Aluminiowe barierki systemowe. Ochrona zbiorowa przed upadkiem z wysokości

900

Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy na wysokości oraz zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych położonych nad podłożem, to tylko niektóre z podstawowych obowiązków pracodawcy z zakresu BHP. W obu przypadkach, niezależnie od branży w jakiej działa przedsiębiorstwo, bezpieczeństwo pracowników pomogą zwiększyć systemowe barierki ochronne. Kiedy należy z nich korzystać i dlaczego warto?

Barierki to środek ochrony zbiorowej o ogromnej skuteczności i wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie należy zabezpieczyć krawędzie wysokich budynków i różnorodnych konstrukcji, będących wewnętrznymi lub zewnętrznymi stanowiskami pracy oraz ciągami komunikacyjnymi usytuowanymi nad podłożem. Wykorzystywane są zatem nie tylko w zakładach produkcyjnych i halach magazynowych, gdzie stanowią uzupełnienie platform roboczych, schodów czy pomostów, ale także na placach budowy.

Pracuj zgodnie z przepisami

Wszystkie powierzchnie wzniesione na wysokość powyżej 1 metra nad poziom podłoża, które służą wykonywaniu pracy zawodowej, muszą być przez pracodawcę odpowiednio zabezpieczone – tak mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństw i higieny pracy. Obwieszczenie z dnia 28 sierpnia 2003 r. § 106. 1. jasno wskazuje, jak takie zabezpieczenie powinno wyglądać – „na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m”. Ponadto, pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób.

Większe wymagania, szersza oferta

Firma KRAUSE, od lat specjalizująca się w dostarczaniu aluminiowych konstrukcji specjalnych, oferuje ciekawe rozwiązanie systemowe w zakresie balustrad ochronnych. Bazuje ono na aluminiowych rurach o średnicy zewnętrznej 40 mm, które gwarantują dużą wytrzymałość oraz funkcjonalną niezawodność. Z uwagi na duże zainteresowanie takim rozwiązaniem przedsiębiorstw produkcyjnych z branży chemicznej oraz spożywczej, producent wprowadza właśnie do oferty także rury ze stali nierdzewnej. Odpowiednia zawartość chromu w tym materiale sprawia, że na jego powierzchni tworzy się niewidoczna gołym okiem warstwa tlenku chromowego, która zabezpiecza stal przed działaniem czynników powodujących korozję.

Szybki montaż i indywidualnie dopasowane wymiary

Zaletą systemu barierek jest szybki montaż, który odbywa się za pomocą połączeń śrubowych. Brak konieczności spawania, gwintowania czy nitowania nie tylko obniża koszt instalacji, ale i znacząco skraca czas montażu konstrukcji w miejscu docelowym. System obejmuje szeroką gamę elementów łączących (łączniki kątowe, krzyżowe, przegubowe) i mocujących (mocowanie do ściany, podłoża, wahadłowe oraz listwy przypodłogowe), dzięki którym wielkość oraz rodzaj balustrad mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Dodajmy, że wszystkie komponenty oraz złącza posiadają certyfikaty TÜV i spełniają normy obciążeniowe.

Sprawdzaj wytrzymałość konstrukcji

Nie jest powszechnie wiadome, że wspomniane wcześniej Rozporządzenie definiuje jedynie gabaryty balustrady, nie wspominając o wymaganiach wytrzymałościowych. Wymagania te określa norma PN-EN 13374 (Tymczasowe systemy zabezpieczeń na krawędzi budynków – Opis techniczny wyrobu, metody badań), która dla wielu producentów stanowi wytyczne, zgodnie z którymi projektują swoje rozwiązania. Choć nie jest ona obowiązkowa, to stosowanie się do niej w praktyce jest najprostszym sposobem wykazania, iż zabezpieczenie jest odpowiednie. Norma definiuje trzy klasy tymczasowych zabezpieczeń krawędzi, które uzależnione są od pochylenia terenu oraz wysokości ewentualnego upadku.

Warto wspomnieć, że zazwyczaj producenci w standardzie oferują barierki w kolorze naturalnego aluminium. U większości istnieje jednak możliwość wykonania elementów malowanych proszkowo na dowolny kolor z palety RAL.

Źródło: Tower Communications