10 zasad wyboru odzieży ochronnej

814

W „Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy“ (28.4.2016) w centrum uwagi jest ochrona pracy, a tym samym pytanie, w jaki sposób ochronić pracownika przed zagrożeniami istniejącymi na jego stanowisku pracy? Noszenie odzieży ochronnej to sposób skuteczny, jeśli jest prawidłowo stosowany. Silvia Mertens jest dyplomowaną inżynier w dziedzinie techniki odzieżowej i menedżerem produkcji w firmie MEWA w Wiesbaden, oferującej usługi w zakresie tekstyliów. Doradza ona klientom przy wyborze odzieży ochronnej i w tym celu sporządziła odpowiednią listę kontrolną.

Na to trzeba koniecznie zwracać uwagę:

Ocena zagrożenia
W pierwszej kolejności należy ocenić zagrożenie: w jakich obszarach zakładu powinna być noszona odzież robocza, przed czym ma ona chronić? Jakie normy należy uwzględnić?

Rodzaj odzieży
Należy przenalizować aktualnie posiadaną odzież. Jakie ma ona zalety i wady? Co innego powinno być w nowej odzieży?

Koszty teraz i później
Odzież ochronna musi być prana i konserwowana w sposób profesjonalny, by mogła zachować swe funkcje ochronne. Tym zajmują się z reguły firmy dostarczające odzież ochronną. Należy zawsze sprawdzić, jakie dokładnie usługi oferuje taka firma.

Sprawdzian w praktyce – czy odzież się nadaje?
Odzież ochronna musi być sprawdzona w realnych warunkach w miejscu, gdzie będzie wykorzystywana. Na ile skutecznie chroni ona rzeczywiście przed istniejącymi w danym miejscu zagrożeniami, na przykład przed wykorzystywanymi chemikaliami lub bardzo wysoką temperaturą?

Test odzieży – co mówią pracownicy?
Odzież ochronna powinna zostać przetestowana i oceniona przez pracowników. Czy można wykonywać wszystkie ruchy bez skrępowania? Czy dana odzież ochronna zapewnia niezbędną ochronę?

Tego należy unikać:

 Kupowanie odzieży ochronnej bez konsultacji
Aby dobrze i bezpiecznie wyposażyć pracowników w odzież ochronną, należy zasięgnąć porad i konsultacji: wewnętrznych – u specjalisty ds. bhp w zakładzie oraz zewnętrznych – u kompetentnego usługodawcy dostarczającego odzież ochronną.

Samodzielne usuwanie uszkodzeń
Każda zmiana w certyfikowanej odzieży wymaga uprzedniego sprawdzenia przez placówkę certyfikującą. Szczególnie dotyczy to kwestii skracania rękawów. 

Nieinformowanie pracowników
Do obowiązków pracodawcy należy także – na przykład w oparciu o instrukcje obsługi – informowanie pracowników o rodzaju odzieży ochronnej i zasadach korzystania z niej.

Pranie odzieży ochronnej przez pracowników
Odzież ochronna nie powinna być prana wraz z innymi ubraniami w domowej pralce, bowiem na skutek tego może ona utracić swe właściwości ochronne.

Kompromisy
Nie wystarczy zapewnić średniego poziomu ochrony stosując środki ochrony indywidualnej, dopiero optymalna ochrona poprawia stopień bezpieczeństwa przewidziany przepisami prawnymi. Usługodawcy oferujący tekstylia wspierają swoich klientów także i w tej kwestii.

Nowe przepisy:

Rozporządzenie PE i Rady (UE) 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej

Nowe Rozporządzenie PE i Rady (UE), które wchodzi w życie 20 kwietnia 2016 r., ma sprawić, iż osoby korzystające ze środków ochrony indywidualnej, będą lepiej chronione. Rozporządzenie to uchyla z dniem 21 kwietnia 2018 r. obowiązującą od 1989 roku Dyrektywę 89/686/EWG. Profesjonalni usługodawcy, tacy jak firma MEWA, z reguły już od pewnego czasu stosują wszystkie zalecenia zawarte w Rozporządzeniu – a więc klienci i ich pracownicy mogą czuć się b
ezpieczni.

Źródło: http://www.mewa-service.pl/

MEWA na Twitterze:twitter.com/mewa_pl

Firma MEWA zaopatruje firmy w całej Europie, gdzie posiada 42 placówki, oferując w ramach systemu pełnej obsługi odzież zawodową i ochronną, czyściwa tekstylne, wycieraczki do butów, absorpcyjne maty olejowe, jak również urządzenia do czyszczenia części. W uzupełnieniu można także zamówić z katalogu artykuły bhp oferowane pod marką „World Wide Work by MEWA“. 4900 pracowników obsługuje ponad 172 000 klientów w przemyśle, handlu, rzemiośle i gastronomii. W 2014 roku firma osiągnęła obroty w wysokości 583 mln euro.

Założona w 1908 roku MEWA, jest dzisiaj czołową firmą w segmencie zarządzania tekstyliami. W listopadzie 2013 roku, w ramach Niemieckiej Nagrody za Zrównoważony Rozwój, MEWA wyróżniona została jako jedna z trzech najlepszych niemieckich firm (Top 3) w kategorii „Najbardziej zrównoważony produkt/usługa w Niemczech“. W 2016 roku wydawnictwo Deutsche Standards po raz drugi przyznało firmie tytuł „Marki Stulecia“, a w 2015 roku także po raz drugi tytuł „Lidera Światowego Rynku”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj