Za 5 lat sztuczna inteligencja będzie zarządzać produkcją

295

W przypadku czujników 3D, ich zastosowań jest praktycznie tyle, ile potrzeb, co gwarantują ich szerokie możliwości w zakresie monitorowania i wymiarowania. Na szczególną uwagę zasługuje czujnik O3D300, który jest „okiem” sztucznej inteligencji z szerokim spektrum zastosowań na produkcji, wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba bezdotykowego wymiarowania obiektów. Umożliwia on niezawodne wykrywanie wielkości, orientacji i położenia obiektów do planowania przestrzeni w magazynach automatycznych, bezdotykowe wymiarowanie obiektów prostokątnych, takich jak opakowania tekturowe lub paczki na różnych etapach łańcucha dostaw czy też niezawodny pomiar wysokości, szerokości i długości wykorzystywany do wyliczenia długości taśmy i objętości.

Diagnostyka drgań jako podstawa do podejmowania decyzji maintenance

Nadmierne drgania maszyn bywają przyczyną wielu problemów, od strat energii, przez gorszą jakość produkowanych wyrobów i szkodliwość środowiska pracy, po zmniejszenie tempa produkcji. W konsekwencji mogą doprowadzić do awarii, wypadków i nieplanowanych przestojów. Aby można było zapobiec nadmiernym drganiom maszyn nie wystarczy sama wiedza i doświadczenie konserwatorów maszyn, bowiem konieczny jest system monitorujący drgania maszyn i wyposażenia, który pozwoli podjąć właściwe decyzje we właściwym czasie. Elektronika przetwarzająca dla czujników wibracji VSE100 umożliwia niezawodny monitoring niewyważenia, łożyska tocznego lub stanu bramki. System posiada wejścia do jednoczesnego wykrywania nawet czterech czujników drgań, dwa wyjścia przełączające do alarmu wstępnego i głównego oraz wejścia analogowe do monitoringu zmiennych z innych pomiarów.

Każdy kolejny czujnik to krok w kierunku inteligentnej fabryki

Nowoczesne rozwiązania zbudowane na sztucznej inteligencji lub wyposażone w jej elementy są w stanie znacząco wesprzeć obsługę konkretnych procesów oraz zredukować liczbę potencjalnych błędów. Czujniki, dające sztucznej inteligencji wgląd w przepływy i procesy, umożliwiają podejmowanie dobrych decyzji we właściwym czasie i gwarantują płynność działania w nagłych sytuacjach. A to dopiero początek, bo jeśli chodzi o zastosowanie sztucznej inteligencji w procesach przemysłowych to możliwości są nieograniczone. Pojedyncze inteligentne czujniki z czasem zostaną połączone w całe systemy, a systemy z czasem zaczną być zarządzane przez sztuczną inteligencję. Potencjał jest ogromny i coraz więcej firm zdaje się dostrzegać. Już teraz 55% firm biorących udział w badaniu firmy Siemens, które wykorzystują rozwiązania sztucznej inteligencji w swojej organizacji, dostrzega korzyści z nich płynące. W co trzecim przedsiębiorstwie udało się zautomatyzować i ulepszyć kontrolę jakości. Podobny odsetek poprawił funkcjonowanie parku maszynowego, automatyzując i optymalizując tym samym procesy produkcyjne. Z kolei w 30% przedsiębiorstw produkcyjnych sztuczna inteligencja pozwoliła znacznie zredukować liczbę awarii i przestojów maszyn.

Zdjęcia: www.pixabay.com

Źródło: POINTB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj