Wirtualna rzeczywistość zmienia oblicze projektowania cz 1/2

609

Symulacje z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości już dawno przestały być tylko ciekawostką techniczną. Dziś z ich możliwości korzysta coraz więcej firm, w tym z sektora MŚP. O tym, jakie korzyści przynosi im VR i jak w praktyce wygląda praca z nią rozmawiamy z Marcinem Sitkiewiczem – SOLIDWORKS Industry Process Consultantem w firmie Dassault Systèmes.

Kiedy po raz pierwszy zetknął się Pan z wirtualną rzeczywistością?

Marcin Sitkiewicz: Moje pierwsze spotkanie z VR dotyczyło wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do prezentacji produktów zbyt dużych, aby można je było fizycznie przedstawić na targach. Ich producent chciał, aby klient mógł zobaczyć wyrób nie tylko w folderze reklamowym czy prezentacji multimedialnej, ale także quasi „na żywo”, zanurzając się w wirtualnej rzeczywistości. W gruncie rzeczy jednak symulacje tego typu w niektórych branżach, np. w sektorze motoryzacyjnym czy lotniczym, wykorzystywane są od dawna. A i inne sektory dostrzegły ich zalety i przestały traktować je tylko jak ciekawostkę techniczną.

Jakie zalety ma Pan na myśli?

Kluczową korzyścią oferowaną przez wirtualną rzeczywistość jest niski koszt prototypowania i symulacji. Dawniej, jeśli chcieliśmy zaprezentować klientowi wyniki prac projektowych, musieliśmy zbudować prototyp. A jeżeli zaistniała potrzeba wprowadzenia w nim poprawek, trzeba było całą pracę zaczynać od początku. W wirtualnej rzeczywistości operujemy modelem cyfrowym, a tym samym nie zużywamy cennego materiału ani nie tracimy czasu na wykonanie fizycznego prototypu. Co więcej, jest to model w skali 1:1, więc od razu zyskujemy pełny obraz tego, jak obiekt będzie wyglądał w rzeczywistości. Możemy go przeanalizować pod różnymi kątami, w wybranym otoczeniu, z dodaniem tekstury i z wykorzystaniem nie tylko wzroku, ale i innych zmysłów.

Gdzie w praktyce przydaje się VR?

Wirtualną rzeczywistość możemy generalnie wykorzystać na trzy sposoby: w procesie projektowania, np. do badania ergonomii, wykluczenia kolizji z istniejącymi obiektami czy po prostu zasymulowania działania wyrobu, w celu zaprezentowania modelu kadrze zarządzającej, przyszłym konsumentom lub klientowi zewnętrznemu w sposób bardziej atrakcyjny niż oferuje to prezentacja multimedialna. Także do współpracy poprzez Internet, tj. wymiany informacji na temat produktu niezależnie od miejsca pobytu zaangażowanych stron. Tę ostatnią możliwość zapewniają systemy chmurowe, takie jak nasza platforma 3DEXPERIENCE, która oferuje dostęp do symulacji w środowisku VR z każdego miejsca na Ziemi.

Jak w ramach platformy wygląda korzystanie z funkcji VR?

Ogromną zaletą 3DEXPERIENCE jest to, że symulacje w środowisku wirtualnej rzeczywistości nie stanowią tu oddzielnego modułu ani nie wymagają dodatkowego programu. Gogle VR możemy uruchomić niemal w każdej aplikacji, łącznie z przeglądarką plików. Z zalet VR mogą więc korzystać zarówno projektanci, jak też pracownicy produkcji i kadra zarządzająca.

Ostatnio sporo mówi się także o wirtualnym bliźniaku. Czym jest ów bliźniak i do czego rozwiązanie to jest wykorzystywane?

Cyfrowy bliźniak to wirtualny odpowiednik fizycznego obiektu lub procesu w czasie rzeczywistym. W kontekście naszych poprzednich pytań narzuca się rozumienie słowa wirtualny w wersji związanej z VR i rozszerzoną rzeczywistością, ale koncepcja ta nie ogranicza się do tych dwóch sposobów obrazowania, choć one nadają całości szczególnie ciekawy wyraz. Posługiwanie się cyfrowym odpowiednikiem pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, ale także na wychwytywanie problemów zanim jeszcze fizyczny obiekt zostanie wyprodukowany. Wykorzystanie rozwiązań z zakresu symulacji (jak choćby oprogramowania SIMULIA, dostępnego na platformie 3DEXPERIENCE)  pozwala na analizę zjawisk fizycznych jakie wpływają na działanie naszego produktu i jest to ważny element zastosowania cyfrowego bliźniaka. Na marginesie warto wspomnieć, że i tu VR może nam pomóc, bo dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy oddać zjawiska, które w świecie materialnym będą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia na przykład podczas szkolenia z obsługi naszego produktu.

Dziękuję za rozmowę!

Źródło: Dassault Systèmes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj