Versaboty automatyzują produkcję u Partnera sieci IKEA – Padma

548

W suwalskiej fabryce firmy Padma, lidera branży meblarskiej i dekoracyjnej w Polsce, od września 2021 roku funkcjonuje system autonomicznej intralogistyki, oparty na dwóch robotach autonomicznych firmy VersaBox. W kwietniu 2021 roku VersaBox podpisał kontrakt z firmą Padma, jednym z największych przedsiębiorstw meblowych w Polsce, podwykonawcą sieci IKEA, na dostarczenie intralogistycznego rozwiązania opartego na dwóch autonomicznych robotach mobilnych. – Głównym celem cyfrowej transformacji w naszej firmie była futurystyczna wizja szeroko pojętej automatyzacji, rozwój przedsiębiorstwa, podniesienie jego efektywności i rentowności oraz konkurencyjności jako lidera w branży meblarskiej i dekoracyjnej – podkreśla Marcin Augustajtys, Koordynator Inżynierii Produkcji w Padmie.

Podstawowym elementem projektu była cyfrowa transformacja i optymalizacja transportu wewnętrznego z magazynu komponentów do linii montażowych. Zadanie obejmowało także zarządzanie zasobami, realizację zamówień, cyfrowe zbieranie danych i optymalizację kosztów wewnątrzlogistycznych. Efektem kilku miesięcy wspólnej pracy zespołów po stronie Klienta i dostawcy stało się uruchomienie systemu składającego się z dwóch robotów oraz platformy Autonomy@Work, służącej do cyfrowego zarządzania całym procesem.

– O wyborze firmy VersaBox zdecydowały zarówno trwałość i jakość proponowanych rozwiązań, modułowość robotów, elastyczne podejście, perfekcyjne zdolności nawigacyjne, jak również symulacja wirtualna, która pomogła w oszacowaniu naszych założeń – tłumaczy Marcin Augustajtys. – Po prawie pół roku od wdrożenia możemy potwierdzić, że system całkowicie spełnia nasze oczekiwania.

Autonomiczne roboty VersaBox już dziś sprawdzają się w wymagającym środowisku fabryki Padma i spełniają wymagania stawiane firmie funkcjonującej w globalnym łańcuchu dostaw, które wynikają np. ze współpracy z siecią IKEA. – Padma to dla mnie przykład ogromnego sukcesu osiągniętego dzięki talentom, innowacyjności, umiejętnościom technicznym i organizacyjnym. VersaBox, dostarczając technologię transformującą cyfrowo transport wewnętrzny w fabryce, staje się częścią tego sukcesu i jest to przedmiotem naszej ogromnej dumy. Zebrane tu doświadczenia pozwolą nam jeszcze bardziej udoskonalić nasz produkt – mówi Jacek Królik, Prezes Zarządu VersaBox.