Transformacja cyfrowa dostępna dla wszystkich dzięki modelom „service-as-a-service”

177

W przeszłości firmy musiały dokonywać z góry ogromnych inwestycji w sprzęt, niezależnie od tego, czy były to serwery, komputery PC, czy sprzęt produkcyjny. Dziś mogą subskrybować oferty hardware-as-a-service (HaaS), które zapewniają im dostęp do najnowszego i najlepszego sprzętu bez długoterminowych inwestycji.

Dostawcy HaaS oferują szereg korzyści, od niższych kosztów po większą elastyczność. W wielu przypadkach firmy mogą płacić np. tylko za potrzebną im pojemność, dzięki czemu HaaS jest skalowalnym rozwiązaniem, które może rozwijać się wraz z obrotami firmy.  Na przykład w Europie, berliński start-up Topi zebrał ostatnio 45 milionów dolarów, aby umożliwić kupcom wypożyczanie sprzętu, takiego jak smartfony, drukarki i ramiona robotyczne. Platforma HaaS firmy Topi została zaprojektowana, aby pomóc firmom zarządzać ich potrzebami sprzętowymi w bardziej efektywny i ekonomiczny sposób. Usługi HaaS mogą więc być w zasięgu każdego przedsiębiorcy, nawet w handlu detalicznym.

Bezpieczeństwo jako usługa

Nie ma dnia bez nagłówków o ostatnim naruszeniu danych lub cyberataku. Ponieważ firmy stają się coraz bardziej zależne od technologii, stają się również bardziej podatne na ataki. Chociaż firmom analogowym stosowanie niejednolitych rozwiązań bezpieczeństwa mogło uchodzić na sucho, w erze cyfrowej już tak nie jest. Firmy potrzebują kompleksowych rozwiązań zabezpieczających, które mogą ewoluować tak szybko, jak same zagrożenia.

Zbudowanie od podstaw rozwiązania zabezpieczającego byłoby dla firmy niewspółmiernie kosztowne. Na szczęście nie ma potrzeby robienia tego samodzielnie. Firmy zajmujące się bezpieczeństwem jako usługą oferują szereg rozwiązań, od zapobiegania utracie danych i zapór ogniowych po zarządzanie tożsamością i dostępem. Łącząc te usługi, firmy mogą uzyskać potrzebną im ochronę w cenie, na którą mogą sobie pozwolić.

Pojęcie bezpieczeństwa nabiera zupełnie innego znaczenia w obecnym kontekście geopolitycznym. Bezpieczeństwo staje się jednym z kardynalnych elementów zarówno odporności sektora publicznego i gospodarczego, jak i elementem zdolnym do zwiększania konkurencyjności na rynku, który stara się obronić przed przymusowym blokowaniem produkcji.

Jednym z najciekawszych eksperymentów w tej panoramie technologicznych tarcz jest amerykańskie Dedrone, start-up powstały w 2014 roku. Firma Dedrone, zajmująca się niszą bezpieczeństwa SaaS, według danych portalu Crunchbase zebrała ostatnio 30 milionów dolarów na swoją platformę ochrony przed dronami. Platforma wykorzystuje czujniki, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do wykrywania, śledzenia i neutralizacji dronów wkraczających na chroniony obszar.

SaaS jako usługa prorozwojowa

Kiedy mówimy o rynku usług prorozwojowych, będziemy więc musieli wziąć pod uwagę ten nowy sektor, taki jak SaaS, który narodził się w świecie biznesu dla świata biznesu. To trend, który pociąga za sobą dalszą zmianę mentalności nie tylko przedsiębiorców, ale także, a może przede wszystkim sektora publicznego, które musi znacznie bardziej elastycznie podejść do nowego sposobu zarządzania firmami związanymi z rynkiem innowacyjnych usług. Interoperacyjność publiczno-prywatna jest jedną z barier rozwoju przemysłu przyszłości, którą można pokonać dzięki wzajemnemu zrozumieniu praktycznego efektu innowacji.

Dla przyspieszenia transformacji cyfrowej w Polsce w celu osiągnięcia optymalizacji na terenie całego kraju należy promować ten nowy trend, który jako jedyny jest w stanie zaspokoić różne potrzeby w odniesieniu do różnej wielkości polskich przedsiębiorców, które można podzielić na statystyczne sektory mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale uwzględniając wszystkie różnice zawarte na poziomie poszczególnych sektorów w ramach tej samej klasyfikacji wielkościowej. Nawet te definicje wielkości firm dokonane na podstawie modeli ultra narodowych, mogą wkrótce zostać zrewolucjonizowane dzięki ułatwieniu dostępu do najnowszych technologii cyfrowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj