Tote-To-Person AMR – badanie rynku i technologii przeprowadzone przez Interact Analysis & Geek+

386

Mobilna automatyzacja magazynów jest zdominowana przez rozwiązania typu „towar do osoby” (G2P). W ich ramach autonomiczne roboty mobilne (AMR) przenoszą całe regały z towarami do ludzi zajmujących się kompletacją. Obecnie G2P ewoluuje. Najnowsze rozwiązania AMR typu tote-to-person (T2P AMR) umożliwiają robotom przenoszenie pojedynczych pojemników do osób kompletujących, zamiast całych regałów. Nadal będzie wiele miejsca dla tradycyjnych rozwiązań G2P, ale w wielu scenariuszach korzyści płynące z zastosowania T2P AMR są imponujące i obejmują znaczne zwiększenie pojemności magazynu oraz bardzo wysoką wydajność kompletacji.

Z danych rynkowych firmy Interact Analysis wynika, że rozwiązania T2P AMR mają przed sobą świetlaną przyszłość. W 2021 r. przychody z T2P AMR wyniosły 154 mln USD, w porównaniu do 289 mln USD w przypadku standardowego G2P. Do 2025 r. przychody z T2P AMR po raz pierwszy przewyższą sprzedaż standardowych rozwiązań G2P i wyniosą 1,5 mld USD, w porównaniu z 1,3 mld USD w przypadku standardowych rozwiązań G2P.

Wykres 1. T2P AMR VS G2P – Przychody globalne

Oprócz korzyści dla klientów związanych z wydajnością, dwa szersze trendy przyczyniają się do przyjęcia T2P AMR. Jednym z nich jest rozwój handlu elektronicznego. Na przykład w 2011 r. sprzedaż e-commerce w USA stanowiła 4,5% całkowitej sprzedaży detalicznej. Do 2019 roku wzrosła do 10%. Po wybuchu pandemii nastąpiło radykalne przyspieszenie, a 12 miesięcy później udział handlu elektronicznego w całkowitej sprzedaży detalicznej wyniósł 15%.

Choć wzrost ten ulegnie pewnemu spowolnieniu w miarę ustępowania pandemii, nie ma wątpliwości, że w przewidywalnej przyszłości możemy spodziewać się stałego przyspieszenia tempa rozwoju handlu elektronicznego. Dla kierowników magazynów oznacza to, że będzie to pracowity okres: obecnie szacuje się, że na każdy 1 miliard dolarów dodatkowej sprzedaży internetowej potrzeba dodatkowo 1 miliona stóp kwadratowych powierzchni magazynowej, aby ją obsłużyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj