TOP 7 zawodów inżynierskich, które zagwarantują atrakcyjne zarobki i stabilne zatrudnienie

508

Eksperci z Bergman Engineering zbadali TOP 7 zawodów inżynieryjnych, które w perspektywie najbliższych lat będą gwarantować atrakcyjne zarobki i stabilne zatrudnienie. Wśród nich znaleźli się specjaliści o kompetencjach niezbędnych do przeprowadzania transformacji cyfrowej przedsiębiorstw do Przemysłu 4.0. Firmy, które nie będą chciały wypaść z obiegu, będą musiały mieć na pokładzie takich ekspertów.

Według raportu firmy MarketsandMarkets, rynek rozwiązań dla Przemysłu 4.0 ma wzrosnąć do 156,6 mld dolarów w 2024 roku (dla porównania, w 2019 r. jego globalną wartość szacowano na 71,7 mld dolarów). Tomasz Szpikowski z Bergman Engineering twierdzi, że liczba ta będzie zwiększać się, bo 2022 rok będzie czasem odmrażania inwestycji i wdrażania nowych projektów. To z kolei wygeneruje wzrost zatrudnienia inżynierów, na których zapotrzebowanie w Polsce, zgodnie z raportem „Kompetencje 4.0”, który na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu przygotowało Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, ma zwiększyć się o 20%. Eksperci Bergman Engineering zbadali więc, które konkretnie zawody inżynieryjne w perspektywie najbliższych lat będą gwarantować atrakcyjne zarobki i stabilne zatrudnienie.

Z jednej strony mamy obszary bardziej klasyczne, jak inżynieria materiałowa. Z drugiej specjalizacje, bez których współczesny świat biznesu, produkcji czy obsługi klienta miałby ogromny problem. Mowa o danych. Wystarczy spojrzeć na rynek Data Science, który według portalu towardsdatascience.com w ciągu zaledwie 6 lat, w okresie 2013-2019, urósł o 344%. W związku z pandemią mówi się już o tym, że w ciągu kolejnych 5 lat przychody z tego tytułu wzrosną o 40% – omawia Tomasz Szpikowski.

1.Data Analyst

Specjaliści na pozycji Data Analyst są rozchwytywani przez pracodawców. Tworzą oni ogromną wartość dodaną dla firm, w których pracują. Analitycy danych odpowiedzialni są za zbieranie oraz bezpieczne składowanie danych, kontrolowanie jakości i oczyszczanie zebranych informacji. Do obowiązków analityka należy także łączenie danych z różnych źródeł. Ogranicza on także zbiór danych do niezbędnych charakterystyk, aby przyspieszyć późniejszy proces analizy. Data analyst analizuje przeszłe zdarzenia, odpowiada na pytania „co się stało?” i „dlaczego to się stało?”.

Zarobki analityków danych różnią się w zależności od sektora gospodarki, w którym są zatrudnieni. Już dziś kandydat na stanowisku juniorskim może liczyć na 6100 zł brutto/msc (dane gowork.pl). Sytuacja zmienia się diametralnie dla kandydatów, którzy mają za sobą 2-3 lata doświadczenia. Z danych No Fluff Jobs wynika, że na średnim szczeblu zarobki wahają się od 8000 do ponad 16 000 zł brutto/msc (B2B) lub 7200 do 12600 zł brutto/msc (UoP). Różnice wynikają z poziomu umiejętności i poznanych przez kandydata technologii. Na stanowisku seniorskim analitycy zarabiają średnio 21 000 zł brutto/msc.

Open Core Engineering

2. Data Scientist

Stanowisko Data Scientist wymaga podobnych kompetencji jak w przypadku Data Analysta. Data Scientist musi jednak posiadać dodatkowe umiejętności z zakresu algorytmów uczenia maszynowego oraz inżynierii oprogramowania (software engineering). Data Scientist oraz analityk danych bazują w swojej pracy na tych samych danych. W przeciwieństwie do analityka, Data Scientist wykorzystuje te dane, aby określić prawdopodobieństwo przyszłych zdarzeń i na jego podstawie pomaga firmie wybrać optymalną strategię działania.

Zarobki Data Scientistów są większe niż analityków biznesowych, w Polsce wahają się w przedziale 9000 – 18 000 zł brutto/msc, dla mniej doświadczonych kandydatów. Doświadczone i utalentowane osoby mogą liczyć na zarobek ponad 21 000 zł brutto/msc (dane No Fluff Jobs).

3. Specjalista AI

Specjalista AI to stosunkowo nowe stanowisko na rynku pracy. W raporcie Linkedin „Emerging Jobs Report 2020” zajęło ono 1 miejsce pod względem wzrostu zatrudnienia we wszystkich sektorach. Rosło ono o przeciętnie 74% rocznie przez ostatnie 4 lata. Pod terminem Specjalista AI może kryć się kilka różnych tytułów, z których każdy cechuje się bardzo specyficznym zestawem umiejętności. AI Researcher, AI engineer, AI Analyst to osoby, które zajmują się zupełnie różnymi od siebie problemami, ale każdy z nich nadal jest ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Specjaliści pracujący w tym obszarze zajmują się między innymi:

– tworzeniem i implementacją inteligentnych chatbotów,

– rozwiązywaniem problemów zarówno biznesowych, jak i naukowych przy użyciu przetwarzania języka naturalnego (NLP – natural language processing), rozpoznawania obrazów i tekstu,

– optymalizowaniem procesów i automatyzacją w różnych sektorach gospodarki przy pomocy uczenia głębokiego (Deep learning).

Według wyliczeń specjalistów z Bergman Engineering, płace specjalistów AI wahają się między 18 000 a 28 000 zł brutto/msc.