Technologie przyszłości i strategia dla przemysłu na targach ITM

298

Zegar tyka coraz szybciej, już wkrótce teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w arenę innowacyjnych technologii, kreujących nowe trendy w przemyśle. Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE zobaczymy roboty, maszyny, startupy, technologie 3D, widowiskowe pokazy wykorzystujące sztuczną inteligencję i cyfrowe bliźniaki. Wydarzenie, które jest najważniejszym spotkaniem liderów branży w tej części Europy, potrwa cztery dni od 31 maja do 3 czerwca. W tym samym czasie odbędą się także targi logistyczne MODERNLOG, kooperacji przemysłowych SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.

Branża przemysłowa nie zwalnia tempa, widać to nie tylko po optymistycznych wskaźnikach ekonomicznych, ale także po imponującej liczbie wystawców, których stoiska będzie można odwiedzić w ciągu czterech, targowych dni. W tej edycji do bloku targów ITM INDUSTRY EUROPE zgłosiło się blisko 600 firm z kraju i z zagranicy. Dzięki zaangażowaniu wystawców uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych widowiskowych pokazach najnowszych rozwiązań dla przemysłu. W programie targów zaplanowano także warsztaty, panele dyskusyjne i wiele nowości.

Ta edycja targów to kilka premierowych przedsięwzięć. Po raz pierwszy podejmiemy bardzo nośny obecnie temat dotyczący komercjalizacji technologii kosmicznych i ich transferu do sektora pozakosmicznego. Uruchomiliśmy także strefę innowacyjnych startupów, które mogą w istotny przyczynić się do dynamicznego rozwoju polskiego przemysłu. Nowością targów ITM INDUSTRY EUROPE będzie Hakaton+ Drone Power pozwalający odkryć talenty i technologie dla bezpiecznej infrastruktury, kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Nie zabraknie także rozwiązań dla inteligentnych fabryk zlokalizowanych w strefie Smart Factory. Patrząc na ofertę targów ITM INDUSTRY EUROPE nie sposób nie zauważyć rozwijającej się bardzo dynamicznie automatyzacji w przemyśle. To jedyne takie miejsce w kraju, gdzie ten trend widoczny jest w takiej skali. Najbardziej innowacyjne premierowe rozwiązania otrzymały prestiżową Nagrodę-Złoty Medal MTP – mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Złoto dla innowacji

Sposób łączenia rur dwuwarstwowych (kompozytowych) z wykorzystaniem technologii laserowych czy specjalna prasa krawędziowa – producenci i dystrybutorzy takich m.in. rozwiązań to laureaci Złotych Medali Grupy MTP, jakie Sąd Konkursowy przyznaje przy okazji tegorocznej edycji Targów ITM Industry Europe. To najważniejsza impreza zarówno dla twórców innowacyjnych urządzeń w obszarze tzw. Przemysłu 4.0., jak i ich potencjalnych odbiorców. Uczestnicy ITM Industry Europe mają unikalną okazję, by zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami i trendami tego sektora – w Polsce i na świecie. Bogata ekspozycja pozwala poznać aktualne trendy z wszystkich kluczowych gałęzi przemysłu. Są to m.in.: Obrabiarki do metali, Narzędzia, Automatyka przemysłowa, Robotyka, Metalurgia, Odlewnictwo, Spawanie i cięcie, Obróbka powierzchni, Technologie addytywne, Oprogramowanie, Metrologia przemysłowa. Do Poznania przyjeżdżają zza granicy i z różnych części Polski. Wśród tegorocznych laureatów Złotego Medalu MTP są m.in. prywatne przedsiębiorstwa czy placówki polskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz. Należący do niej śląski Instytut Spawalnictwa pochwalić się może m.in. nowatorską technologią łączenia rur dwuwarstwowych. Wykorzystuje w niej technologie laserowe. Przyczyniają się one do zwiększenia bezpieczeństwa pracy, jak również do skrócenia czasu wykonania spoin. Wśród laureatów Złotych Medali Grupy MTP jest też inny podmiot związany z Siecią Łukasiewicz. To Poznański Instytut Technologiczny, który otrzymał Złoty Medal MTP za urządzenie usprawniające prace w rolnictwie. W tej edycji konkursu nagrodzono także m.in. kabiny zabezpieczające przed działaniem lasera (SAP – WELD), system sterowania CNC, który pozwala na stworzenie wiernego Bliźniaka Cyfrowego maszyny (SIEMENS) czy też Pionowe frezarskie centrum obróbkowe M1 (FAMOT/DMG MORI) mające zastosowanie zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i dużych zakładach produkcyjnych. Złote medale przyznano również firmie Renishaw za zabudowane przetworniki położenia liniowego FORTiS i wystawcy STAR MICRONICS, który opracował nowy model automatu tokarskiego SL-7.

Przedstawione w tym roku Sądowi Konkursowemu produkty oceniam bardzo dobrze, zawierają bowiem najnowsze rozwiązania techniczne. Ich poziom pozwala, moim zdaniem, konkurować firmom na rynkach światowych. Wyróżnienie Złotym Medalem Grupy MTP konkretnego produktu nigdy nie jest łatwe. Trzeba dysponować wiedzą umożliwiającą jego porównanie z najnowszymi osiągnięciami nauki i rozwiązaniami światowymi – uważa prof. Jan Żurek, przewodniczący Sądu Konkursowego przy Targach ITM Industry Europe. Z badań partnerów Targów ITM Industry Europe wynika, że 64% polskich firm produkcyjnych chce się digitalizować, ale tylko 31% menadżerów wie, jakich narzędzi użyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj