Internet rzeczy (IoT – Internet of Things) i wszechobecna siatka urządzeń, uczenie maszynowe, czy dedykowane mobilne aplikacje to rozwiązania, po które coraz chętniej sięgają polskie firmy przemysłowe. Do czego je wykorzystują i jak wpływają one na optymalizację i poprawę sprawności procesów przemysłowych?
Internet rzeczy zmienia świat urządzeń
Według danych Ericsson Mobility Report, w 2021 r. aż 28 mld różnego typu urządzeń będzie połączonych z siecią, a rozwiązania z zakresu Internetu rzeczy zdominują większość branż przemysłowych na świecie. Zastosowanie technologii z obszaru IoT w przemyśle pozwala inżynierom i kierownikom produkcji na dzielenie się informacjami niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdują oraz dostarczanie analiz dotyczących produkcji i produktu.
Coraz więcej maszyn stosowanych w przemyśle wytwarza i konsumuje dane. Wszechobecna siatka urządzeń (ang. Device Mesh), na którą składają się m.in. smartfony, tablety, gadżety typu wearable, pozwala na łatwiejsze wyszukiwanie informacji, korzystanie z dedykowanych aplikacji mobilnych czy przekazywanie kluczowych danych operatorom, technikom bądź inspektorom. To z kolei umożliwia sprawniejsze zarządzanie produkcją, logistyką i komunikacją wewnątrz firmy. – mówi Adam Gąsiorek, z firmy Transition Technologies.
Uczenie maszynowe optymalizuje pracę przedsiębiorstw
Uczenie maszynowe jest dziedziną ściśle związaną ze sztuczną inteligencją i polega na przewidywaniu trendów, zjawisk i szukaniu wzorców na podstawie analizowanych danych. Coraz częściej jest ono wykorzystywane również w przemyśle. Dynamicznie rosnąca liczba źródeł danych, a także złożoność informacji powoduje, że ich ręczna klasyfikacja i analiza staje się nieopłacalna. Dzięki uczeniu maszynowemu już dziś jesteśmy w stanie budować stale aktualizujące się modele pracy podzespołów, urządzeń czy nawet całych fabryk by, na przykład, z wyprzedzeniem identyfikować wczesne symptomy awarii i zawczasu je usuwać, bądź przewidywać i optymalizować wydajność linii produkcyjnej. – dodaje Adam Gąsiorek.
Aplikacje mobilne, czyli komunikacja, kontrola i monitoring
Dedykowane przedsiębiorstwom przemysłowym aplikacje mobilne, pozwalają na opracowanie bardziej wydajnych i skutecznych narzędzi w zakresie komunikacji na linii człowiek – maszyna, tym samym umożliwiając bieżący monitoring i kontrolę procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Zapewniają także stały dostęp do informacji o procesach produkcyjnych, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość i bezpieczeństwo produkcji. Umożliwiają również opracowanie nowych sposobów przyswajania przez pracowników wiedzy o procesach produkcyjnych oraz produkcie i coraz częściej służą jako platforma oceny efektów pracy oraz szkoleń zawodowych.
źródło: Monday PR