Tanie, efektywne i dokładne dozowanie z ultradźwiękami

809
W bardzo dynamicznych procesach, gdzie czas dawkowania wynosi mniej niż 1 s (łącznie z czasem zadziałania zaworu), doskonałym rozwiązaniem są przepływomierze ultradźwiękowe typu Flowmax 400i firmy MIB. Urządzenie sprawdza się w procesach, w których jednocześnie lub sekwencyjnie, dozowanie odbywa się w wielu punktach, powodując duże zmiany parametrów instalacji.

Z powodu zmienności natężenia przepływu oraz zmienności objętości cieczy, przyrządy pomiarowe muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące dokładności i powtarzalności wyników. Z tymi problemami Flowmax poradził sobie już w kilkunastu tysiącach punktów.

Przepływomierze Flowmax stosowane są również do kontroli przepływu odczynników chemicznych, kontroli i monitorowania składu chemicznego produktów, jak również do dozowania cieczy. Urządzenie może być również skonfigurowane dla różnych cieczy (fabrycznie lub przez użytkownika).

Flowmax doskonale nadaje się także do procesów higienicznych, w tym dla potrzeb produkcji napojów. Ale możliwych jest jeszcze wiele innych zastosowań, np. dla produktów bardzo gęstych i nieprzewodzących, jak oleje, kremy, emulsje, czy kleje.

Także dla firm, które muszą wykazać dochodowość poszczególnych wydziałów produkcji, Flowmax 400i jest świetnym rozwiązaniem. Na przykład, kiedy wymagana jest dokładna kontrola zużywanych mediów, np. wody dejonizowanej, lub odczynników chemicznych dostarczanych z centralnej sieci i rozliczanych osobnym rachunkiem. Wówczas okazuje się jednak, że w zakresie wymaganej dokładności, wiele urządzeń jest zbyt drogich, ich wymiary są zbyt duże, bądź też są one nieodpowiednie z innych powodów. Bardzo często więc, zużycie mediów nie jest w ogóle monitorowane. W takich sytuacjach przepływomierz Flowmax 400i jest świetnym rozwiązaniem.

Urządzenie nie posiada części ruchomych, a pomiar odbywa się w sposób bezkontaktowy. To sprawia, że Flowmax 400i jest urządzeniem bezawaryjnym i bezobsługowym. Łatwy jest również montaż (na złączki zaciskowe).

Obudowa urządzenia w całości wykonana jest z tworzywa sztucznego o bardzo wysokich parametrach, podobnie jak przyłącza. Dzięki temu urządzenie odporne jest na działanie większości powszechnie stosowanych odczynników chemicznych.

Dokładność wynosi ± 1% wartości mierzonej, dzięki czemu Flowmax 400i może być urządzeniem służącym także do celów rozliczeniowych.

Gdziekolwiek inne rozwiązania pomiarowe zawiodły, czy to z powodu niedostatecznej przewodności cieczy, czy zbyt niskiej dynamiki, lub zbyt wysokiej ceny i zbyt dużych rozmiarów, przepływomierze Flowmax znajdują zastosowanie.

źródło: http://aea-technique.pl