Spotkanie umysłów: konwergencja IT/OT w automatyce przemysłowej

315

Ukierunkowani na przyszłość producenci coraz bardziej zbliżają się do własnych ideałów elastycznej, wydajnej i zrównoważonej produkcji, z zapałem badając transformację cyfrową. Jednak w wraz z rosnącym zainteresowaniem digitalizacją oczywistym staje się fakt istnienia ogromnej przepaści między światami technologii operacyjnej (OT) i informacyjnej (IT). Jeśli dzisiejsze wizje fabryk przyszłości mają stać się jutrzejszą rzeczywistością, nad tą przepaścią należy zbudować most. Zanim jednak przyjrzymy się, dlaczego konwergencja IT i OT jest konieczna, oraz jak można ją osiągnąć, wróćmy do podstaw i wyjaśnijmy kilka niejasności dotyczących terminologii.

IT, OT i IoT to trzy podobne akronimy, które mają bardzo różne znaczenia. Krótko mówiąc, OT koncentruje się na zachowaniu i wynikach maszyny, podczas gdy IT odnosi się do informacji i komunikacji. OT obejmuje systemy, które wchodzą w interakcję ze światem rzeczywistym, np. elementy sterujące, siłowniki i czujniki. IT obejmuje komputery, pamięć masową, infrastrukturę sieciową, oprogramowanie i procesy wykorzystywane do tworzenia wszystkich form danych elektronicznych. OT monitoruje zdarzenia, procesy i urządzenia fizyczne oraz generuje informacje, które są następnie przetwarzane przez systemy IT. Internet rzeczy (IoT) to przepływ danych między tymi dwoma światami — bez danych IoT nie istnieje.

Od samodzielnych rozwiązań po ekosystemy

Historycznie w automatyce przemysłowej IT i OT funkcjonowały jako dwa odrębne światy — firmy specjalizowały się w jednym albo drugim. Prostym powodem tego jest to, że żadna pojedyncza firma — bez względu na to, jak duża — nie jest w stanie zajmować się jednocześnie obiema tymi technologiami. Problem związany z tym silosowym podejściem polega na tym, że łączność IT/OT jest konieczna, jeśli mamy w pełni wykorzystać potencjał zarówno IT, jak i OT.

Zrozumienie tej kwestii napędza ewolucję tzw. „ekosystemów”. Firmy specjalizujące się w różnych obszarach wspólnie tworzą klastry, które przenoszą innowacje na wyższy poziom i wprowadzają zintegrowane rozwiązania IT/OT na rynek.

Jednym z przykładów tego synergicznego podejścia do inteligentnej automatyzacji jest partnerstwo OMRON z Dassault Systèmes. Firma Dassault zapewnia element IT (wirtualne bliźniaki), a firma OMRON odpowiada za OT (automatyzację przemysłową). Wspólnie tworzymy rdzeń ekosystemu, który można dostosować do różnych zastosowań i rynków poprzez dodanie kolejnych partnerów specjalizujących się w takich dziedzinach, jak sieci bezprzewodowe, integracja systemów, robotyka czy budowa maszyn. Model ekosystemu stanowi szybką i elastyczną alternatywę dla zdobycia możliwości IT/OT w zakładzie poprzez akwizycję.

Spotkanie rzeczywistości ze światem wirtualnym

Wyjaśniliśmy już, w jaki sposób można osiągnąć konwergencję IT/OT, ale dlaczego jest ona niezbędna? Oto anegdota, która pomoże zilustrować konieczność zapewnienia łączności IT/OT: jeden z dwóch synów spędza dużo wolnego czasu, grając na symulatorze lotu samolotem. W świecie wirtualnym jego umiejętności pilota są bezkonkurencyjne, ale nie zaufalibyśmy mu w przypadku prawdziwego samolotu, ponieważ nie ma doświadczenia w świecie rzeczywistym.