SMARTTECH3D Robotized – skaner 3D zintegrowany z ramieniem robotycznym – poznaj zalety pełnej automatyzacji procesu

150

Zautomatyzowane pomiary pozwalają na znaczne przyśpieszenie realizacji pomiarów dużych zbiorów obiektów, a stanowisko robocze nie wymaga od osoby operującej doświadczenia ani wykształcenia technicznego. Taka funkcjonalność pozwala na ograniczenie kosztów pracy oraz znacznie skraca proces szkolenia konieczny na wdrożenie się danego pracownika do pracy z systemem.

Sercem urządzenia jest prosta w obsłudze aplikacja SMARTTECH3Dmeasure służąca do sterowania robotem i procesem skanowania 3D, a także do późniejszej ewentualnej obróbki danych. Program umożliwia tworzenie planów pomiarowych i generowanie raportów kontrolnych z adnotacjami pass/fail. Unikalną cechą rozwiązania jest możliwość wyświetlania bezpośrednio na skanowanym obiekcie kolorowej mapy odchyłek, tworzonej w wyniku porównania skanu 3D z modelem CAD.

„Całość jest na tyle zautomatyzowana, że możemy seryjnie przeprowadzać stuprocentową kontrolę jakości całej partii w krótkim czasie.” – zapewnia Krzysztof Gębarski, Prezes firmy SMARTTECH.

Poza wykorzystaniem urządzenia w sektorze przemysłowym, dzięki możliwości zastosowania głowicy pomiarowej na światło białe rozwiązanie służyć może także do procesów digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Automatyzacja procesu i sklasyfikowanie eksponatów wg ich rozmiarów pozwalają na realizacje w pełni bezpiecznego i  nieinwazyjnego  procesu pomiarowy 3D całych serii eksponatów, dając w efekcie dokładną cyfrową dokumentację  zbioru zabytków w 3D. Ze względu na precyzję odwzorowania dane ze skanera 3D można z powodzeniem wykorzystać podczas badań morfologicznych zabytków, do stworzenia cyfrowego katalogu danych lub przy organizacji wirtualnego muzeum.

Źródło: SMARTTECH