Smart manufacturing to optymalizacja produkcji

707

Wizyta na Hannover Messe 2019 była nie tylko udana z perspektywy nawiązanych kontaktów i potencjalnych kontraktów. W czasie targów odbywa się około 1400 różnych wydarzeń i 80 różnych konferencji czy forum. Jako kraj partnerski Szwecja zaprezentowała bardzo ciekawe debaty. Świat zmienia się w oszałamiającym tempie. Jak słusznie zauważyła szwedzka minister handlu zagranicznego – Ann Linde – dziesięć najbardziej popularnych profesji na Linkedinie nie istniała dziesięć lat temu. Natomiast koncepcja przemysłu 4.0 to już strategia narodowa Szwecji. Cyfryzacja i rozwój zmienia nie tylko sam przemysł, ale także same społeczeństwo. Dostęp do wiedzy, współpraca i komunikacja są środkami do zrównoważonego rozwoju. Przechodzimy kolejną transformację i musimy sobie poradzić z wieloma problemami.

Co to jest smart manufacturing?

Koncepcja smart manufacturing (inteligentna produkcja) zakłada, że produkcja jest niejako ekosystemem obejmującym dostawy, procesy, pracę ludzką, maszyny i wytwarzanie nowych produktów. Chcemy wytwarzać więcej, szybciej i mniejszym kosztem. Można to osiągnąć między innymi za pomocą narzędzi takich jak Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT), Big Data czy przetwarzania w chmurze (cloud computing) w warunkach rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality, AR).

Dennis Helfridson w swoim wystąpieniu na Sweden CoLab (co-creation CO, innovation LAB – czyli współtworzenie i innowacje) doskonale ukazał najnowsze trendy i zmiany. Wzajemne oddziaływanie społeczeństwa, technologii i rynku skutkuje potrzebą szybkiego przystosowania się wszystkich elementów systemu.

Posiadamy telefony komórkowe, które są najpotężniejszym narzędziem komunikacji i wpływu. Staliśmy się nowymi konsumentami, którzy swoimi decyzjami kierujemy rynkiem. Silna presja na przemysł wytwórczy powoduje szerokie zmiany w przemyśle. Chcemy mieć wybór – na rynku musi znajdować się wiele różnych produktów w różnorodnych opakowaniach i wariantach. Fabryka musi zatem przestawić się na produkcję małoseryjną, o krótkich cyklach aby sprostać temu zadaniu. Procesy wytwórcze muszą być zatem proste, powtarzalne i zdigitalizowane aby można było je duplikować. Cyfryzacja natomiast jest najbardziej sensowna w przypadku maszyn, robotów i odpowiedniego transportu wewnętrznego (intralogistyki) – o robotach mobilnych AIV Omron przeczytasz TU (link).

Zbieranie potrzebnych danych, przetwarzanie w chmurze i uczenie się maszyn mają na celu sprawne i szybkie wytwarzanie oraz unikanie przestojów czy obniżenie ilości odpadów poprodukcyjnych.

Dlaczego synergia jest ważna?

Kluczem do sukcesu jest harmonia procesów, maszyn i pracy ludzkiej. Już nie musimy oddzielać robotów stalowymi klatkami. Mamy do dyspozycji koboty, które choć może mniej dokładne, mogą współpracować z człowiekiem „ramię w ramię”. Robot współpracujący już nie jest tylko narzędziem jak wiertarka, ale także częścią ekosystemu. Równie dobrze człowiek może wspierać robota. Taką aplikację pokazała na HM2019 firma ABB. Pokazowe stanowisko, na którym dwa roboty YuMi składały zegarki oraz opakowania było zgranym systemem, w którym pracownicy pomagali robotom w montażu w przypadku pojawiania się błędów, których robot nie mógłby sam poprawić.

Synergię (jako interakcję i współdziałanie wielu czynników w celu uzyskania pożądanego efektu) pokazał również Omron na przykładzie robota grającego z człowiekiem w ping-ponga. Układ ten nie jest idealny, błędy pojawiają się po obu stronach interakcji, jednak nie jest to kluczowy wyznacznik sukcesu.

Zrównoważony rozwój

Obserwując różne wystąpienia zastanowiło mnie to jak olbrzymie zasoby w Europie są uruchamiane w walce o harmonijny rozwój społeczeństwa, rozszerzanie rynków z uwzględnieniem najnowszych technologii oraz ograniczanie strat, kosztów związanych z odpadami, nadmiernym zużyciem wody czy energii. Jakże różne są te wnioski w porównaniu z najnowszymi wojnami czy wojny celne. Działania te są nie tylko niszczące ale i demoralizujące społeczeństwa krajów zaangażowanych.

Lekiem i jednocześnie szczepionką na te globalne problemy może być tylko zrównoważony rozwój. Boom technologiczny nie może być celem samym w sobie, lecz drogą do budowania lepszego świata. Innymi słowy – wskaźniki postępu nie mogą rosnąć bez końca bez zwiększenia wysiłków w obszarze ekologii i lepszego traktowania firm i pracowników z krajów rozwijających się.

Źródło: Alnea