Słodka czwarta rewolucja przemysłowa

317

Firma Pfeifer & Langen Polska S.A., producent cukru marki Diamant, prowadzi obecnie w swoich cukrowniach szereg inwestycji, których celem jest znaczne zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności procesów produkcyjnych. Ważną rolę w tych zmianach odgrywają cyfrowe technologie.

Dla cukrowni Glinojeck, Gostyń, Miejska Górka i Środa Wlkp. wypracowano rozwiązania umożliwiające zmniejszenie zużycia energii cieplnej i elektrycznej, a także przejście na paliwo gazowe. W efekcie emisja CO2 zostanie zmniejszona o ponad 100 tys. ton rocznie czyli mniej więcej tyle, ile w ciągu roku absorbuje las o powierzchni 25 tys. hektarów1.

Automatyzacja i cyfryzacja z kolei umożliwi precyzyjne zarządzanie procesami. W ramach tych działań, w Cukrowni Gostyń zainstalowano w miejsce starej rozdzielnicy inteligentny układ MNS Digital firmy ABB z rozbudowanym systemem monitoringu i nadzoru. Układ będzie obsługiwał ponad 120 urządzeń technologicznych na wydziale produktowni z możliwością wysyłania danych do chmury obliczeniowej.

Do tej pory pracownicy zakładu w Gostyniu musieli wykonywać wiele operacji w sposób manualny, m.in. spisywać parametry energetyczne ręcznie na miejscu. Nie mieli też wglądu we wszystkie dane niezbędne do oceny stanu urządzeń i sprawnej dystrybucji energii. Cyfrowe, korzystające z zaawansowanej komunikacji rozdzielnice, które można zdalnie monitorować, to pierwszy krok do pełnej digitalizacji produkcji.

Rozdzielnica jest dosłownie naszpikowana cyfrowymi technologiami. Wyposażono ją w wiele zaawansowanych, a niekiedy niestandardowych funkcji, które mają pomóc w realizacji ambitnych planów modernizacyjnych. Zastosowano m.in. inteligentne cyfrowe zabezpieczenia silników, urządzenia zasilające mierzące nie tylko wielkości elektryczne, ale także zmienne środowiskowe, czy też komputery przemysłowe do analityki i reprezentacji graficznej gromadzonych danych.

Całość pozwala na znacznie lepszą wymianę informacji między urządzeniami w zakładzie oraz analizę stanu technicznego rozdzielnicy i rozpływu mediów. Operator ma ponadto do dyspozycji 18-calowy panel kontrolny, który w sposób intuicyjny pozwoli odnaleźć potrzebneinformacje. Oczywiście wszystkie urządzenia podpięto do chmury obliczeniowej, a nad nieprzerwaną pracą układu czuwa system UPS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj