SIMATIC IPC 127E – niewielkie wymiary, ale duże możliwości

714

Komputer przemysłowy zazwyczaj kojarzy się z dużymi rozmiarami, solidną obudową, wytrzymałością na warunki przemysłowe i dosyć wysoką ceną. Siemens wprowadził do oferty zupełnie nową rodzinę ultrakompaktowych Box PC z rodziny SIMATIC IPC127E, która posiada wszystkie wymienione cechy komputerów przemysłowych z wyjątkiem dużych rozmiarów i… wysokiej ceny. 

Miejsca w szafie sterowniczej nigdy za wiele, a musi ona pomieścić cały system sterujący, często z panelem operatorskim, falownikami i zabezpieczeniami elektrycznymi. W nowoczesnych systemach sterowania maszynami pojawiają się dodatkowe wymagania pobierania i gromadzenia danych z systemów automatyki w celu ich późniejszej analizy i poprawy jakości pracy linii produkcyjnej, zwiększenia wydajności procesu czy zapobiegania awariom. Takie funkcje spełniają komputery przemysłowe, które dzięki swojej otwartości pozwalają na instalację praktycznie dowolnego oprogramowania wykonującego powyższe czynności (lub inne wymagane przez klienta).

Siemens wprowadził do oferty nową rodzinę komputerów IPC 127E z myślą o tego typu aplikacjach. Sprawdzają się one zwłaszcza w bardzo małej przestrzeni, w której należy zamontować komputer przemysłowy, który ma za zadanie gromadzić lokalnie dane i przesyłać część z nich do systemów nadrzędnych lub chmury obliczeniowej.

Małe wymiary komputera przemysłowego

Ile przestrzeni potrzeba na taki komputer? Wyobraźmy sobie litrowy karton mleka… a w nim trzy przemysłowe komputery. Box PC 127E zajmuje ok. 0,3 litra przestrzeni. Przy tym może być instalowany w sposób bardzo uniwersalny, więc idealnie sprawdzi się w już istniejących szafkach sterowniczych, gdzie należy jedynie dodać funkcjonalność wymagającą komputera. Dzięki pasywnemu systemowi chłodzenia, braku części mechanicznych i dużym zakresie temperatury pracy (do +55C), można go zastosować nawet w najtrudniejszych warunkach występujących w hali przemysłowej.

Duże możliwości SIMATIC IPC 127E

Czy mały rozmiar oznacza małe możliwości? Oczywiście, że nie! Wydajność procesorów rodziny Intel Atom Apollo-Lake wraz z szybką pamięcią RAM DDR4 i dyskami SSD pozwala na zastosowanie prostych systemów wizualizacji takich jak WinCC Runtime Advanced (w środowisku TIA Portal). Poza samym gromadzeniem danych daje to możliwość zwizualizowania pracy maszyny i pokazania jej na elewacji szafy sterowniczej, np. za pomocą monitorów SIMATIC IFP. Takie połączenie można zrealizować zarówno za pomocą wbudowanego DisplayPortu (oraz ewentualnie USB, gdy monitor jest dotykowy), jak również przez jeden z wbudowanych portów Ethernet, gdy dysponujemy Ethernet Monitorem.

DisplayPort w tym komputerze pozwala na wyświetlanie z rozdzielczością 4096 x 2160, więc również można wyprowadzić ten obraz na duże ekrany instalowane nad liniami produkcyjnymi pokazujące np. wydajność całego ciągu produkcyjnego czy informacje o stanach awaryjnych.

Wbudowane 2 porty USB w standardzie 3.0 (lub 4 porty w wersji Extended) pozwalają na podpięcie wszelkich niezbędnych peryferii komputerowych jak mysz, klawiatura, czytniki 1D/2D czy czytniki kart inteligentnych służące do logowania operatorów.
Same porty Ethernet w IPC 127E są 2 albo 3 (niezależne karty sieciowe). Daje to kolejną możliwość – stworzenia z tego komputera Gateway-a łączącego różne sieci przemysłowe bazujące na sieci Ethernet. Możemy więc przykładowo gromadzić na dysku komputera w zainstalowanej bazie danych (np. SQL) informacje z maszyn od różnych producentów (dwoma niezależnymi portami Ethernet/LAN) i przykładowo trzecim portem wbudowanym w komputer przesyłać dane do systemu nadrzędnego.

Siemens wprowadzając zupełnie nową rodzinę SIMATIC IPC 127E zadbał, aby posiadały one podobne cechy jak inne komputery z rodziny SIMATIC, które są szczególnie ważne dla zastosowań przemysłowych. Poza wspomnianą już konstrukcją pozbawioną części mechanicznych i szerokim zakresem temperatury pracy, komputery te zużywają bardzo mało energii elektrycznej – odpowiednio 13W i 15W. Jest to szczególnie ważna zaleta dla systemów wymagających pracy na zasilaniu akumulatorowym lub montowanych w układach zagrożonych częstymi zanikami zasilania. Dodatkowo komputer można wybudzić z trybu uśpienia lub hibernacji za pomocą funkcji Wake-on-LAN i Wake-on-USB.

Zastosowany system operacyjny Windows 10 Enterprise jest w wersji LTSB, więc nie wymusza on automatycznych aktualizacji funkcjonalności tego systemu, a jedynie przy podłączeniu do Internetu pobiera aktualizacje bezpieczeństwa. Wkrótce pojawi się również możliwość zamówienia komputera z preinstalowanym systemem Linux.

Diagnostyka komputera jest bardzo prosta i dostępna bez potrzeby instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Program DiagBase monitoruje podstawowe funkcje komputera, takie jak: temperatura pracy, stan dysku twardego, status zasilania, itp. i w razie problemów z którymkolwiek z podzespołów wyświetla stosowny komunikat.

Dzięki dosyć prostej konstrukcji IPC 127E dobór odpowiedniej konfiguracji komputera jest bardzo łatwy. Użytkownik decyduje jedynie o rodzaju procesora (dwu- lub czterordzeniowy), wersji obudowy (czy potrzebne są 2 czy 3 porty Ethernet albo inaczej: 2 czy 4 porty USB), pojemności dysku SSD (32, 64 lub 128GB) oraz czy potrzebny jest preinstalowany system operacyjny Windows 10 czy nie. Obecnie dostępnych jest dziewięć konfiguracji IPC 127E.

Innowacyjne komputery SIMATIC IPC 127E zostały zaprojektowane w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów wymagających coraz mniejszych urządzeń o coraz większych możliwościach oraz z myślą o przyszłych aplikacjach wykorzystujących Edge Computing. Dzięki odpowiedniemu zbalansowaniu wydajności, przemysłowego wykonania i atrakcyjnej cenie, nowe komputery stworzone przez Siemensa mogą sprostać wielu współczesnym wymaganiom użytkowników.

Chcesz zamówić nasz komputer przemysłowy?

Sprawdź stronę produktu

Źródło: Siemens

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj