Sieci przemysłowe rosną pomimo zawirowań gospodarczych – udziały w rynku sieciowym w 2022 r. według HMS Networks

337

Każdego roku firma HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych w celu analizy dystrybucji nowo podłączonych węzłów w instalacjach automatyki przemysłowej. Najnowsze badanie prognozuje, że rynek sieci przemysłowych wzrośnie o 6% w 2022 r. Ethernet przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie stanowi 66% nowo zainstalowanych węzłów (65% w zeszłym roku). Magistrale fieldbus stanowią 27% (28% poprzednio). Udziały rynkowe sieci bezprzewodowych utrzymują się obecnie na poziomie 7%. PROFINET i EtherNet / IP zajmują ex aequo pierwsze miejsce w rankingu sieci, osiągając 18- procentowy udział w rynku, a EtherCAT szybko się zbliża z poziomem 11% udziałów.

Firma HMS Networks przedstawia coroczną analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowo zainstalowanych węzłach w fabrycznych systemach automatyki na całym świecie. Jako niezależny dostawca rozwiązań z zakresu przemysłowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (Industrial ICT) firma HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie z 2022 r. przedstawia szacunkowe udziały w rynku i stopy wzrostu dla magistral fieldbus, przemysłowych sieci Ethernet i technologii bezprzewodowych.

Badanie pokazuje, że rynek sieci przemysłowych nadal rośnie, a firma HMS spodziewa się, że rynek w ujęciu całościowym powiększy się o 8% w 2022 r., co potwierdza stały wzrost znaczenia wydajnej łączności sieciowej w fabrykach.

Stabilny rozwój Ethernetu przemysłowego

Ethernet przemysłowy, rosnąc o 10%, nadal zdobywa udziały rynkowe, stanowiąc obecnie 66% światowego rynku nowo zainstalowanych węzłów w instalacjach automatyzacji fabryk (w porównaniu do 65% w zeszłym roku). Standardy EtherNet / IP i PROFINET zajmują pierwsze miejsce z 17-procentowym udziałem w rynku. EtherCAT szybko się rozwija i po raz pierwszy osiąga dwucyfrowe wartości z 11-procentowym udziałem w rynku. Protokół Modbus TCP zajmuje kolejne miejsce z 6-procentowym udziałem w rynku.

Ponowny wzrost zainteresowania magistralami fieldbus

Magistrale polowe (fieldbus) mają 27% udziałów w rynku, w porównaniu do 28% w zeszłym roku. Jednak za tymi liczbami kryje się interesujący fakt, ponieważ raport HMS pokazuje, że pomimo utraty jednego punktu procentowego udziałów, oczekuje się, że po kilku latach spadków rzeczywista liczba zainstalowanych węzłów fieldbus wzrośnie w 2022 r. o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Uważa się, że podstawową przyczyną jest fakt, że zakłady i fabryki w niepewnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i niedoborem komponentów preferują sprawdzone rozwiązania i typy instalacji sieci przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj