Schneider Electric promuje inwestycje w Przemysł 4.0 na targach Automaticon

841

Pro-face by Schneider Electric był jednym z wystawców na XXIV Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów Automaticon. Pro-face, który od 2002 roku jest częścią Schneider Electric, lidera cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, zaprezentował innowacyjne rozwiązania dla Przemysłu 4.0, rewolucjonizujące koncepcję HMI oraz IPC.

XXIV Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon to wydarzenie dla ekspertów, producentów, ale i odbiorców branży automatyki przemysłowej. Pro-face by Schneider Electric, jako wiodąca marka produkująca panele operatorskie HMI, przedstawiła zaawansowane rozwiązania technologiczne usprawniające pracę automatykom w przemyśle, stanowiące część Przemysłu 4.0. W dobie transformacji cyfrowej i trwającej rewolucji w sektorach przemysłowych, energetycznych czy gospodarce, zmiany w kierunku cyfryzacji i automatyzacji procesów w przedsiębiorstwach stały się kluczowym czynnikiem rozwojowym powyższych branż. Inwestycja w Przemysł 4.0 była istotnym zagadnieniem omawianym podczas tegorocznych targów Automaticon.

– Marka Pro-face by Schneider Electric promuje innowacje technologiczne w procesach usprawniania i automatyzacji m.in. branży przemysłowej. Pro-face od zawsze wyznaczał kierunek rozwoju dla paneli operatorskich. Nasz kluczowy produkt HMI był kiedyś tylko interfejsem komunikacyjnym, który służył do wymiany danych oraz poleceń między maszyną (sterownikiem PLC) a operatorem. Obecnie, jako pierwszy producent na świecie, patrzymy na HMI nie jako na pojedynczy produkt, lecz na skalowalne rozwiązanie, które daje użytkownikowi dużo większe możliwości. Jeśli zakład produkcyjny chce być nowoczesny i obniżać koszty produkcji, to musi dziś korzystać z rozwiązań temu sprzyjających. Technologia Przemysłu 4.0 tego wymaga, a dzięki naszym rozwiązaniom wdrożenie automatyzacji w firmie staje się możliwe –  komentuje Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

Rozwiązania na miarę Przemysłu 4.0

W czasach, gdy inteligentne protokoły komunikacyjne są coraz bardziej popularne, przed współczesnymi projektantami automatyki stawiane są nowe wyzwania: jak dobrać urządzenia do aplikacji tak, aby się ze sobą komunikowały, nie powodować skomplikowania architektury sieci, a co za tym idzie nie zwiększać kosztów aplikacji? Rozwiązaniem mogą być panele HMI Pro-face. Zaimplementowano w nich ponad 100 dedykowanych protokołów komunikacyjnych do różnego typu urządzeń. Panele HMI wymieniają także dane z regulatorami temperatury, robotami przemysłowymi, sterownikami PLC, przekaźnikami bezpieczeństwa czy systemami wizyjnymi.

Kolejnym wyzwaniem przy wdrażaniu systemu automatyki jest niedopasowanie sprzętu do warunków środowiskowych, w którym przyjdzie pracować danemu urządzeniu. Wynika to z dwóch rzeczy: instalowane urządzenia nie mają możliwości specjalnego wykonania lub wykonanie panelu, które było by w stanie pracować w niesprzyjających warunkach, kosztuje dwukrotnie więcej.

–  W ofercie Pro-face posiadamy panele z dodatkową powłoką polimerów (tzw. panele coated) na elektronice, odporną na tego typu warunki, co przekłada się na mniejszą ilość przestojów spowodowanych awariami HMI oraz zapewnienie dłuższej żywotności interfejsu operatora. Możemy również zastosować specjalne osłony, zapewniając ochronę przed wodą, olejami, środkami chemicznymi czy dużym zapyleniem – przekonuje Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

Intuicyjna obsługa kluczem do wzrostu efektywności

Producenci maszyn dążą do tego, aby ich rozwiązania wyróżniały się na tle konkurencji, a maszyny były innowacyjne, a zarazem proste w obsłudze. Nowe oprogramowanie Blue do paneli operatorskich Pro-face daje takie możliwości. Dzięki grafice wektorowej, stworzone obiekty są bogate i wyraziste, a aplikacje responsywne. Taki sposób tworzenia programu zapewnia szybsze poruszanie się między ekranami oraz ułatwia znalezienie informacji czy przedstawienie ich w czytelniejszej formie. Zastosowanie funkcji multi-touch w panelach serii SP5000 daje możliwość sterowania za pomocą gestów, podobnie jak w popularnych dzisiaj smartfonach.

– Wraz z rozwojem technologii, aplikacji oraz sieci komunikacyjnych, w Pro-face staramy się dostosować do wymagań, jakie stawia przed nami klient. Wiemy, że dobrze zaprojektowana wizualizacja ma bezpośredni i pozytywny wpływ na efektywność pracy operatora, a co za tym idzie również i produkcji, stąd nasze wysiłki na rzecz poprawy działalności paneli operatorskich. Funkcja edycji siatki w oprogramowaniu Blue znacznie skraca czas pracy związany ze zmianą układu aplikacji, a nowe układy i szablony zapewniają użytkownikom swobodę i elastyczność – dodaje Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

Zdalny dostęp z Pro-face Connect

Użytkownicy przemysłowych systemów automatyki wymagają, aby ich sprzęt pracował wydajnie i bez przestojów. Dodatkowo oczekują natychmiastowej reakcji na wszelkie stany awaryjne oraz szybkiego przywrócenia ich do pełnej sprawności. Doskonałym sposobem na rozwiązywanie problemów związanych z serwisowaniem odległych urządzeń jest usługa zdalnego dostępu do urządzeń przemysłowych.

– Co to jest ten zdalny dostęp? Pozwala on na transparentne programowanie oraz monitorowanie pracy zarówno podłączonych do paneli peryferiów (PLC, roboty, systemy wizyjne itp.), jaki i samego HMI. Pro-face korzysta tu z doświadczenia firmy Secomea, która specjalizuje się od wielu lat w systemach zdalnego dostępu. W momencie, w którym HMI pracuje na obiekcie przemysłowym, a urządzenia zewnętrznych firm (PLC, napędy, regulatory itp.) podłączone są z wykorzystaniem protokołu Ethernet, to dzięki tej usłudze jesteśmy w stanie zobaczyć je w taki sposób, jakby były one na naszym biurku. Oczywiście internet po stronie klienta nie musi mieć stałego, publicznego adresu IP, nie musimy również otwierać żadnych portów w sieci oraz przeprowadzać skomplikowanej parametryzacji serwerów VPN. Jedyne, co musimy zrobić, to dostarczyć internet do HMI – wyjaśnia Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

Sporą zaletą proponowanego przez Pro-Face by Schneider Electric rozwiązania jest pełne bezpieczeństwo połączenia, które jest gwarantowane certyfikowanym rozwiązaniem. Wykorzystanie w HMI dwóch oddzielnych kart ethernetowych pozwala odseparować sieć przemysłową od internetu, dzięki czemu jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Pro-face Connect jest w pełni uniwersalnym narzędziem i nie ogranicza się do konkretnych dostawców sprzętu automatyki.

Źródło: Schneider Electric

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj