Rynek robotów mobilnych wzrósł o 33% w 2022 r. – ponad 120 000 sprzedanych AGV i AMR

239

Branża robotów mobilnych nadal opierała się globalnemu spowolnieniu gospodarczemu i wzrosła o 33% w 2022 r., a ponad 120 000 AGV i AMR dostarczonych w ciągu roku wygenerowało 3,6 mld USD przychodów. Pomimo słabości światowej gospodarki, wysokich stóp procentowych i inflacji, przewidujemy, że dostawy wzrosną o kolejne 45% w 2023 r. i ponad 30% w 2024 r.

Podczas gdy główni klienci robotów mobilnych – producenci, sprzedawcy detaliczni i firmy logistyczne – generalnie zaciskają pasa w obliczu słabego zaufania konsumentów i innych przeciwności, czynniki napędzające automatyzację nigdy nie były silniejsze. Firmy nadal inwestują w pojazdy AGV i AMR, aby zwalczać niedobory siły roboczej, obniżać koszty operacyjne, przyspieszać operacje i utrzymywać przewagę konkurencyjną.

Rynek robotów mobilnych to zróżnicowana branża z wieloma formami, stylami i technologiami automatyzującymi jeszcze szerszy zakres przepływów pracy i procesów w niemal każdym możliwym do wyobrażenia sektorze. Nie jest zaskoczeniem, że najczęściej sprzedawanym robotem mobilnym w ubiegłym roku były zautomatyzowane przenośniki do przenoszenia materiałów z punktu do punktu. Prawie 40 000 tych robotów – które mogą przenosić ładunki o masie od 20 kg do kilku ton – zostało dostarczonych w 2022 r., a przewiduje się, że w tym roku zostanie sprzedanych ponad 50 000. Szeroki zakres zastosowań, które obecnie opierają się na operacjach ręcznych, w połączeniu z ogromną ilością ruchu materiałów punkt-punkt, który ma miejsce w magazynach i fabrykach, oznacza, że liczba ta jest wciąż niewielkim ułamkiem pod względem całkowitej penetracji rynku i znacznie wzrośnie w nadchodzących latach.

Wzrost branży robotów mobilnych w latach 2019-2022

Silny wzrost przychodów w ostatnich latach zarówno w przypadku robotów do transportu materiałów, jak i realizacji zamówień.

Podobnie, dostawy podobnych do Kivy robotów typu shelf-to-person od dostawców takich jak Geek+ i GreyOrange nadal silnie rosły w 2022 r., sprzedając ponad 30 000 sztuk (z wyłączeniem wszystkich wyprodukowanych i zainstalowanych przez Amazon). Roboty te są szybko przyjmowane przez sprzedawców detalicznych i 3PL, szczególnie w Chinach, i oczekuje się, że w 2023 r. zostanie wysłanych i zainstalowanych ponad 40 000. Roboty Shelf-to-Person istnieją już od ponad dekady (co jest całym życiem, biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii), a obecnie zaczynają być wypierane przez rozwiązanie nowej generacji – tote-to-person. Roboty te, opracowane przez firmy takie jak Exotec, HAI Robotics i Geek+, oferują te same korzyści, co roboty typu shelf-to-person, ale przy znacznie większej gęstości magazynowania, ponieważ mogą sięgać nawet 12 metrów wysokości. Pozwala to sprzedawcom detalicznym i dostawcom usług 3PL wycisnąć znacznie większą produktywność i przepustowość z mniejszego magazynu. Choć popyt na te roboty zaczyna się od niskiej bazy, szybko rośnie – w tym roku ma zostać sprzedanych prawie 15 000 sztuk, a w ciągu najbliższych pięciu lat ma rosnąć w tempie prawie 70 procent rocznie.

Podobnie jak w poprzednich latach, wyniki sprzedawców w 2022 r. były bardzo zróżnicowane ze względu na bardzo różne stopy wzrostu obserwowane w różnych segmentach produktów. Na przykład, przychody z urządzeń AMR typu „osoba-towar” niemal podwoiły się w 2022 r., podczas gdy przychody z automatycznych ciągników holowniczych pozostały na niezmienionym poziomie. Rok 2023 nie będzie inny, a sprzedawcy będą w dużej mierze podążać za falami wzrostu w swoich sektorach produktowych. Wszyscy trzej czołowi dostawcy (Geek+, KION i HiKRobot) osiągnęli dobre wyniki w 2022 r. i zyskali prawie 3 punkty procentowe udziału w rynku.

2022/21 Stopy wzrostu przychodów 20 największych sprzedawców w każdym regionie

Silny wzrost przychodów wielu wiodących dostawców robotów mobilnych w Chinach, Ameryce Północnej i Europie w 2022 r.

Chociaż perspektywy dla całej gospodarki są zdecydowanie burzliwe, perspektywy dla robotów mobilnych pozostają naprawdę bardzo pozytywne, ponieważ plany automatyzacji klientów są kontynuowane jako długoterminowa strategia utrzymania konkurencyjności. Przewidujemy, że globalne przychody osiągną w przyszłym roku poziom 6 mld USD, przy blisko ćwierć milionie sprzedanych robotów mobilnych!

Źródło: Interact Analysis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj