3. Zwiększona wydajność
Co oznaczałaby dla Twojej firmy wydajność uzyskana dzięki zastosowaniu zrobotyzowanego sprzętu? Co przyniosłaby bardziej powtarzalna jakość dla Twoich produktów?
Przyjrzyj się liczbie ręcznych i powtarzalnych procesów, które obecnie są realizowane w Twojej firmie. Ile godzin, dni lub tygodni trwają te zadania? Ilu pracowników potrzeba do wykonania tych czynności? Czy jakość produktów jest stała?? Aby zapewnić zdrowe i bezpieczne środowisko pracy dla zespołu, wyobraź sobie korzyści zarówno dla pracowników , jak i dla firmy, które można uzyskać dzięki automatyzacji tych procesów z pomocą wyposażenienia robotycznego. Dzięki temu pracownicy zyskają spokój ducha w kwestii zdrowia, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo, a także będą mogli poświęcić więcej czasu na pracę nad innymi, bardziej interesującymi zadaniami lub projektami w firmie.
Jeśli robot mógłby wykonywać za Ciebie przez 24 godziny na dobę powtarzające się lub monotonne zadania, takie jak przywożenie części, pomyśl o skróceniu czasu dostawy produktów z fabryki na wybrany przez klienta adres. Jeśli Twoja produkcja jest bardziej wydajna i ma bardziej powtarzalną jakość, pomyśl o dodatkowej optymalizacji, która mogłaby być znacząca dla Twojej firmy. Czy mógłbyś przyjąć więcej zamówień? Jak wpłynęłoby to na Twój wynik finansowy?
4. Minimalne dostosowanie do potrzeb klienta (customization)
Co by było, gdyby roboty były łatwe do zaprogramowania i mogły wykonywać wiele różnych zadań?
Jeśli wybierzesz najnowszą technologię sprzętu robotycznego, będzie ono wyposażone i zaprogramowane z całym doświadczeniem oraz wiedzą na temat różnych rodzajów produkcji. Takie urządzenia można łatwo skonfigurować, zaprogramować, przeprogramować i zintegrować w firmie niemalże przez każdego. Oznacza to, że nie trzeba wzywać specjalnie przeszkolonych inżynierów lub techników do integracji, konserwacji lub przezbrojenia urządzeń do innych procesów. Na samym początku nie musisz również poświęcać wielu godzin na personalizację i inżynierię, ponieważ oprogramowanie zawiera wgrane informacje. Automatyzacja z wykorzystaniem robotów mobilnych jest prosta, oszczędza czas i nie generuje przestojów podczas uruchamiania lub zmiany zadań. Oznacza to, że zaoszczędzisz również pieniądze i czas na rekrutacjach oraz szkoleniach – pamiętaj, aby uwzględnić to w swoich kalkulacjach.
Podsumowanie
Warto spojrzeć całościowo na inwestycję w wyposażenie robotyczne. Spojrzenie z szerszej perspektywy daje rzeczywiste zrozumienie krótko i długoterminowej wartości, jaką robotyzacja przyniesie Twojej firmie. Jest to szczegółowy proces, ponieważ to inwestycja we wzrost, zrównoważony rozwój i konkurencyjność Twojej firmy.
Podczas budowania strategii biznesowej warto używać terminu ROI, aby uzasadnić inwestycję w robota, a nie terminu „okres zwrotu”, który jest liczbą dni, miesięcy lub lat potrzebnych na odzyskanie kosztów inwestycji. Okres zwrotu nakładów zawsze będzie dłuższy niż ROI, ponieważ kalkulacja zwrotu nakładów służy do kompensacji wynagrodzeń, podczas gdy kalkulacja ROI uwzględnia cały zakres materialnych i niematerialnych korzyści oraz wpływów biznesowych w perspektywie krótko i długoterminowej.
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci zbudować silną strategię biznesową w obszarze automatyzacji przy użyciu sprzętu robotycznego.
TE Connectivity, dostawca dla globalnego przemysłu motoryzacyjnego, zoptymalizował intralogistykę dzięki urządzeniom ROEQ uzupełniającym flotę autonomicznych robotów mobilnych. Fabryka TE w Esztergom, Węgry, wykorzystuje obecnie 3 moduły górne ROEQ TMC300, 15 wózków ROEQ 300E Easy-Pull-Out i 10 stacji dokujących z łatwym blokowaniem podczas zadań przenoszenia materiałów. Wdrożenie sześciu robotów MiR200 z MRE (mobilne wyposażenie robotyczne, ang. mobile robotic equipment) firmy ROEQ znacznie przyspieszyło transport dziesiątek milionów pasywnych złączy elektrycznych i gniazdek produkowanych w zakładzie każdego dnia wraz z niezbędnymi surowcami, co przełożyło się na wzrost wydajności.
Moduł górny ROEQ TMC300, z wózkiem ROEQ i stacją dokującą, zapewnił firmie TE standardowe rozwiązanie, które było niezwykle łatwe do zintegrowania i wdrożenia, ponieważ zarówno sam moduł górny, jak i towarzyszące mu oprogramowanie ROEQ Assist są w pełni kompatybilne z robotami MiR.
Oprogramowanie ROEQ Assist jest całkowicie zintegrowane z oprogramowaniem zarządzania flotą robotów. Zadania mogą być uruchamiane oraz zmieniane szybko i łatwo, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Oprogramowanie ROEQ Assist zapewnia ciągłe śledzenie: w każdej chwili można sprawdzić, do którego robota lub doku podłączony jest dany pojazd. W punktach końcowych zadań – w obszarze produkcji i w magazynie – personel może łatwo odłączyć wózki od robotów, a następnie przenieść je ręcznie.
Doświadczenie TE pokazuje, że wózki ROEQ są niezwykle stabilne i bezpieczne. Opatentowany mechanizm blokujący wózków umożliwia precyzyjne i bezpieczne połączenie zarówno z robotem, jak i stacją dokującą. Ponadto, TE Connectivity dowiedziało się, że rozwiązanie ROEQ cart może zwiększyć ładowność wózków AMR, co poprawia ogólną wydajność i efektywność procesu przenoszenia materiałów.
Projekt jest częścią globalnej współpracy pomiędzy firmami, której celem jest pełna automatyzacja wewnętrznych procesów transportu materiałów TE Connectivity na całym świecie.
Opis wdrożenia w TE Connectivity: https://roeq.dk/pl/roeq-solution-at-te-connectivity-a-case-study-from-hungary/
Autor: Shermine Gotfredsen, Global Sales Director, ROEQ
Źródło:ROEQ