Automatyzacja i robotyzacja zapewniają liczne korzyści dla przedsiębiorstw przemysłowych, zwłaszcza w kontekście wydajności pracy. Jak jednak zacząć implementację takich rozwiązań?
Krok pierwszy: określenie wymagań
Na samym początku, jeszcze przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu rozwiązań z zakresu robotyzacji, warto dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa. Odpowiednie przeprowadzenie tego etapu pozwoli precyzyjnie dostosować wykorzystywane technologie i urządzenia, by zapewniały najwięcej korzyści dla firmy. Szczególnie istotne jest określenie obszarów, w których procesy są niedostatecznie wydajne. Mogą to być m.in. działania wymagające ręcznej kontroli czy też czynności realizowane przez awaryjne maszyny. Zdobycie informacji na temat wymagań pozwoli na sprawne przejście do kolejnych kroków związanych z wdrożeniem robotyzacji.
Wybór właściwych rozwiązań
Aktualnie rynek robotów oferuje wiele różnorodnych urządzeń i technologii. Dzięki temu wykorzystane rozwiązania mogą być dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. W ramach tego kroku bardzo przydatne będą informacje zdobyte w trakcie analizy wymagań. Zależnie od zapotrzebowania można postawić m.in. na coboty, standardowe roboty przemysłowe, stoły wibracyjne i wiele innych rozwiązań. Do tego warto zainwestować w czujniki, które pozwolą na monitorowanie parametrów produkcji, a także transportery wykorzystywane do przenoszenia komponentów i materiałów do odpowiednich maszyn. Robotyzacja produkcji dzięki sprzętowi tego typu jest możliwa w praktycznie każdej branży.
Montaż i instalacja urządzeń
Po zidentyfikowaniu, jakie maszyny, urządzenia i komponenty będą najbardziej przydatne dla danej firmy, można przejść do etapu zamawiania sprzętu i montażu. Należy przy tym pamiętać, że czynności z tego obszaru muszą być wykonane z wysoką dokładnością, co wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Co więcej, poszczególne części muszą być kompatybilne ze sobą, by umożliwić sprawne użytkowanie systemów robotyki przemysłowej. Warto postawić na wsparcie doświadczonej firmy, która oferuje wsparcie zarówno podczas analizy wymagań i wyboru urządzeń, jak i na etapie montażu.
Robotyzacja – samodzielnie czy z integratorem?
Decydując się na wdrożenie robotyzacji, można postawić na dwa różne podejścia – wykonanie działań z tego obszaru na własną rękę lub współpracę z zewnętrznym podmiotem. Obydwa z nich mają swoje plusy i minusy. Największą zaletą pierwszej opcji jest możliwość budowania kompetencji w zespole, ale jednocześnie będzie się to wiązać z poświęceniem sporej ilości czasu i zasobów przedsiębiorstwa.
Zamiast tego często lepiej postawić na wsparcie firm, które zajmują się robotyzacją, takich jak CoRobotics. Integrator zajmuje się wszystkimi etapami wdrożenia systemów automatyki i robotyki. W efekcie można liczyć nie tylko na szybkie wykonanie poszczególnych zadań, lecz także dostęp do rzetelnej, profesjonalnej wiedzy. To z kolei ogranicza ryzyko błędów związanych z niewłaściwym montażem. Dzięki temu, mimo że z reguły jest to nieco bardziej kosztowne wyjście, inwestycja we współpracę może się szybko zwrócić w postaci wzrostu wydajności i bezpieczeństwa procesów produkcyjnych.
CoRobotics Sp. z o.o.
Zwoleńska 102D
04-761 Warszawa
Tel.: +48 22 299 00 80
E-mail: biuro@corobotics.pl
Strona: www.corobotics.pl