Roboty mobilne – czy dzięki uldze na robotyzację będzie ich więcej?

294

Systemy AGV i AMR, jak każde systemy automatyzacji, nie należą do najtańszych rozwiązań. Pojawia się więc pytanie – w jakich przypadkach faktycznie warto ponieść tak duży koszt? Na jakie zyski możemy liczyć w zamian? Wyjaśniamy, kiedy inwestycja w roboty mobilne jest najbardziej opłacalna. I kto może skorzystać z ulgi na robotyzację.

O znaczeniu transformacji cyfrowej dla firm przypominają autorzy najnowszego raportu z badania Instytutu Humanites „Bariery i trendy. Transformacja technologiczna firm w Polsce”. Jak podkreślają, transformacja cyfrowa daje szansę na rozwój firmy oraz budowanie przewagi technologicznej i konkurencyjnej. Jest przy tym narzędziem przeprowadzania zmian, a nie celem samym w sobie. Kolejnym krokiem w transformacji firm w kierunku Przemysłu 4.0 jest automatyzacja i robotyzacja produkcji. Czy dzięki ulgom, przewidzianym w ramach programu „Polski Ład”, więcej firm zdecyduje się wdrożyć innowacyjne rozwiązania w tym obszarze?

Kto może skorzystać z ulgi na robotyzację?

Z ulgi na robotyzację przemysłową mogą skorzystać te firmy, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych, a które do tej pory nie zdecydowały się na to rozwiązanie z uwagi na konieczność poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych.

Obecnie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację wliczane są m.in. koszty związane z nabyciem nowych robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych, służących zapewnieniu ergonomii i bezpieczeństwa pracy w przypadku tych stanowisk, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, a także koszty poniesione na nabycie wartości niematerialnych i prawnych, które są niezbędne do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów. W rezultacie zaproponowanej ulgi na robotyzację, podatnicy odliczą od dochodu dodatkowe 50% tych kosztów.

Ulga na robotyzację ma na celu pomóc firmom w podnoszeniu bezpieczeństwa pracowników, zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynku wewnętrznym i międzynarodowym, a także generowaniu oszczędności. Ten krok może też stać się impulsem do inwestowania przez przedsiębiorców w kolejne, efektywne i długoterminowe projekty rozwojowe.

Podnoszenie bezpieczeństwa pracowników

Według raportu GUS z 2020 roku, w przetwórstwie przemysłowym prawie 8 na 1000 pracujących doświadczyło wypadków przy pracy, a  w branży transportu i gospodarki magazynowej – prawie 6 na 1000 osób. Co więcej, aż 60,8% wypadków przy pracy spowodowanych było nieprawidłowym zachowaniem pracownika. Błędów ludzkich nie da się wyeliminować, chyba że wyeliminujemy udział człowieka z niektórych czynności, np. związanych z transportem wewnętrznym. Możemy zrobić to m.in. dzięki robotom mobilnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj