Raport końcowy – automatyka przedstawiona jako siła napędowa branży

169

Jaka jest przyszła rola automatyki i robotyki w przemyśle? Jakie wynalazki i technologie będą kształtować pracę jutra i jakie będzie znaczenie AI? Targi Automatica, które odbyły się w Monachium w dniach 21-24 czerwca 2022 r., dostarczyły zarówno odpowiedzi na te pytania, jak i licznych trendów i innowacji. W tych wiodących targach inteligentnej automatyki i robotyki wzięło udział łącznie 574 wystawców z 35 krajów i ponad 28 000 zwiedzających z około 75 krajów. W pierwszej dziesiątce wystawców po Niemczech znalazły się Włochy, Szwajcaria, Austria, Dania, Holandia, Kanada, Francja, Polska, Wielka Brytania i USA. Udział gości z zagranicy wyniósł ok. 38%, przy czym szczególnie duży był udział gości z Europy Wschodniej.

Dr Reinhard Pfeiffer, dyrektor zarządzający Messe München, zaproponował bardzo pozytywny wniosek: “Mogliśmy tutaj doświadczyć przyszłości automatyki i robotyki. Poziom innowacyjności w tej branży jest niewiarygodny i oczywiście bardzo się cieszę, że liczni wystawcy po raz kolejny wybrali targi Automatica jako platformę do zaprezentowania swoich innowacji po raz pierwszy. Jest to najlepszy warunek, aby w przyszłym roku automatica mogła wykorzystać swój sukces.”

Automatyka – siła napędowa dla przemysłu

Dla Franka Konrada, prezesa HAHN Automation i przewodniczącego stowarzyszenia VDMA Ro- botics + Automation, po czterodniowej imprezie jedno jest pewne: “automatica od lat służy jako wiodące targi, zapewniając ekskluzywne platforma do prezentacji, uznania i rozwoju trendów i innowacji w branży. Targi przyciągnęły wielu wysoko wykwalifikowanych prospektów i klientów szukających okazji do osobistego kontaktu i otwartej komunikacji.” Wilfried Eber- hardt, Chief Marketing Officer w KUKA, zgadza się z tym: “Automatyka, robotyka i digitalizacja są czynnikami napędzającymi wzrost. automatica jest ważnym motorem napędowym dla branży w tych trudnych czasach. Na targach chodziło o przeprowadzenie wartościowych dyskusji z różnorodną publicznością.” A Tobias Rietzler, CEO & co-founder w robominds, dodaje: “Innowacyjne rozwiązania z zakresu robotyki znajdują drogę do zupełnie nowych branż i obszarów zastosowań. Tym bardziej ważne jest, aby au- tomatica była platformą, na której technologia, produkty i aplikacje spotykają się, aby tworzyć rozwiązania”. Po czteroletniej nieobecności Automatyki w Robominds panuje wielka euforia: Jak dotąd udało nam się wygenerować więcej leadów niż zakładano. Już nie możemy się doczekać przyszłego roku!”