Quo vadis przemyśle? Prognozy dla branży na targach ITM

281

Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło drugiej edycji Kongresu Industry Next towarzyszącego targom ITM INDUSTRY EUROPE. W pierwszym dniu wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne a drugi wypełnią praktyczne warsztaty. Udział w Kongresie potwierdzili już przedstawiciele kluczowych instytucji sektora przemysłowego. To jednak tylko część bogatego programu targów.

KONGRES INDUSTRY NEXT to innowacyjny projekt promujący globalny rozwój przemysłu 4.0. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane w 2021 r. przez zespół targów ITM INDUSTRY EUROPE oraz Grupę MTP. Sukces wydarzenia, w którym wzięło udział kilkaset osób skłonił organizatorów do kontynuacji prac nad programem.

Przygotowując tegoroczną edycję ITM INDUSTRY EUROPE mamy świadomość zmieniającej się bardzo dynamicznie rzeczywistości. Pandemia i konflikt w Ukrainie skłoniły nas do dostosowania tematyki Kongresu Industry Next do obecnej sytuacji. Dlatego program wydarzenia poświęcimy wyzwaniom, przed którymi stoi polski przemysł – zapowiada Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM Industry Europe.

Prognozy ekspertów

Przedstawiciele ministerstwa oraz wiodących organizacji i firm sektora przemysłowego będą dyskutować na temat strategii przemysłowej Polski w kontekście perturbacji na rynku surowców, relokacji europejskiego przemysłu a także nowych kierunków eksportowych. – Wszyscy przekonaliśmy się jak pandemia COVID-19 wpłynęła na łańcuch dostaw i jak w tym czasie na znaczeniu zyskała logistyka. Ważnym aspektem w kontekście relokacji europejskiego przemysłu jest również układ geopolityczny, konflikty handlowe, a obecnie – wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie. Kluczowe są już nie tylko koszty produkcji, ale i szereg uwarunkowań, które należy nazwać ogólnym bezpieczeństwem produkcji i dostaw. W obecnej sytuacji widzę szansę na wzrost popytu na polskie produkty, ale aby ją wykorzystać konieczna jest sprawna i nie oddalona w czasie cyfryzacja polskich przedsiębiorstw. Przemysł 4.0 to hasło, które wciąż pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości gospodarki. Dokładny monitoring procesów i analiza zbieranych danych są jednymi z narzędzi zwiększającymi efektywność, a i zarazem konkurencyjność rynku. Prowadzona przeze mnie firma IPT Fiber pracuje nad wdrożeniem światłowodu siedmiordzeniowego – przełomowego rozwiązania umożliwiającego znaczne zwiększenie przesyłu danych. Rynek fotoniczny rozwija się w niesamowicie dynamicznym tempie, a wskaźniki wzrostu są wyższe niż w przypadku innych zaawansowanych technologii. Sieci 5G, Internet rzeczy, inteligentne czujniki czy sztuczna inteligencja potrzebują nowoczesnych, bezpiecznych i wydajnych sieci, zapewniających coraz wyższą transmisję danych. Dlatego opracowany we współpracy z naszymi partnerami z grupy InPhoTech, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i przy wsparciu Klastra Fotoniki i Światłowodów, polski światłowód wielordzeniowy nowej generacji jest tak istotnym dla przemysłu rozwiązaniem. Ten niezwykły potencjał wdrożeniowy już doceniają przedstawiciele perspektywicznych branż: telekomunikacyjnej, ICT oraz przedsiębiorcy przyszłości, opierający swoje linie produkcyjne o aplikacje, protokół IP i wykorzystanie sztucznej inteligencji – mówi Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber, prelegent Kongresu Industry Next 2022 w panelu „Relokacja europejskiego przemysłu szansą dla polskich firm”.

Wojna w Ukrainie mocno wpływa także na rynek surowców, co będzie szeroko dyskutowane podczas Kongresu.

W tym okrutnym konflikcie, w dłuższej perspektywie czasu bardzo wiele straci Rosja. Została właściwie całkowicie odcięta od dostaw zaawansowanych technologii i jednocześnie opuszcza swój kraj intelektualna elita, a to niezbędne zasoby determinujące czy dana gospodarka będzie konkurencyjna. Kraj pozbawiony takich rozwiązań zaczyna się cofać, a dla tak dużego gracza może to się okazać druzgocące. Powinna to być też nauka dla nas, by zacząć realnie inwestować w rozwój innowacji w Polsce i sprawić, by naszymi dobrami narodowymi były własność intelektualna i opracowany know-how. – komentuje dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, Prezes Zarządu, InPhoTech, prelegent Kongresu w panelu „Strategia przemysłowa Polski w kontekście perturbacji na rynku surowców”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj