Przychody z komponentów do robotów przemysłowych przekroczą 9,3 miliarda dolarów do 2025 roku

285

Nowe badania przeprowadzone przez globalną firmę analityczną Interact Analysis pokazują, że rynek komponentów do robotów przemysłowych będzie się cieszył silnym dwucyfrowym wzrostem w 2021 r., co oznacza wyraźny zwrot po dwóch latach zakłóceń. Jednak wzrost rynku w 2021 roku pod względem przychodów można częściowo wyjaśnić znacznymi podwyżkami cen kluczowych komponentów i surowców, a także problemami z łańcuchem dostaw i ogólną presją inflacyjną.

Na rynkach kluczowych komponentów objętych raportem – silników, napędów, przekładni, kontrolerów, zawieszek uczących, czujników, manipulatorów i systemów wizyjnych – przewiduje się wzrost o różnym stopniu. Widzenie maszynowe i manipulatory końcowe odnotują najsilniejsze wyniki w efekcie szczególnie silnego wzrostu w złożonych systemach robotyki, które wymagają tych komponentów. Efektory końcowe, które są największym rynkiem pojedynczych komponentów, będą cieszyć się ponadprzeciętnym wzrostem, aż do 2025 roku, kiedy to wartość tego sektora przekroczy 2,5 miliarda dolarów. W międzyczasie łączny rynek silników, napędów i przekładni przewyższy rynek efektorów końcowych, chociaż duża część tych komponentów jest produkowana we własnym zakresie przez samych producentów robotów.

Kluczowe komponenty w robotach przemysłowych – przychody według regionów

Widzenie maszynowe było jedynym sektorem, który pozostał stabilny w czasie pandemii, ponieważ imponujący popyt na tę technologię przeważył nad szerszymi problemami na rynku i w łańcuchu dostaw. Wszystkie inne sektory komponentów doświadczyły spadku rynku w 2019 i 2020 roku. Był to efekt domina wywołany poważnym spadkiem na szerszym rynku robotów przemysłowych spowodowanym słabym popytem konsumpcyjnym na produkty motoryzacyjne i elektroniczne oraz trudnym rynkiem dla konstruktorów maszyn, a następnie wpływem wirusa COVID-19.

Rynek podzespołów do robotów przemysłowych jest zdominowany przez Japonię, a Chiny plasują się tuż za nią. W porównaniu z tymi dwoma krajami, możliwości rynkowe dla komponentów do robotów w pozostałych częściach świata są niewielkie. Do 2022 roku Chiny przekroczą japoński poziom produkcji jednostkowej robotów przemysłowych.  Jednak przychody z komponentów robotów przemysłowych pozostaną większe w Japonii, aż do roku 2025 – końca okresu objętego prognozą w badaniu, częściowo dlatego, że Japonia pozostanie największym producentem robotów przegubowych o większym udźwigu (a zatem droższych).

Kluczowe komponety w branży robotów przemysłowych – przychody według głównych modułów

„Chociaż całkowity rynek kluczowych komponentów wykorzystywanych w robotach przegubowych ucierpiał najbardziej w latach 2018 – 2020, głównie z powodu spowolnienia w branży motoryzacyjnej, przychody z komponentów w tym podsektorze robotyki pozostały największe ze znacznym marginesem. Jednak rynek komponentów do robotów przegubowych jest zdominowany przez dobrze zakorzenionych sprzedawców – mówi Tim Dawson, starszy dyrektor ds. badań w Interact Analysis. „W przeciwieństwie do nich, rynek komponentów do robotów współpracujących jest znacznie bardziej otwarty na nowych uczestników i również odnotowuje silny wzrost. Przychody z tytułu komponentów do robotów współpracujących przekroczą 1,1 miliarda dolarów do 2025 roku.”

– Po dwucyfrowym wzroście dla komponentów w 2021 roku, prognozuje się CAGR na poziomie 4,1% w latach 2022-2025

– Efektory końcowe mają największy udział w rynku komponentów w 2020 roku: 1,8 mld USD; wizja maszynowa była jedynym sektorem komponentów, który pozostał stabilny w latach 2019 i 2020

– Rynek przekroczy w tym roku wielkość z roku 2018 (~8 mld USD), pomimo spadku w roku 2019 i zakłóceń w roku 2020

 

Źródło:Interact Analysis