Przemysłowe AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje przemysł produkcyjny?

240

Sztuczna inteligencja a IoT

AI to siła napędowa technologii. W połączeniu z tzw. internetem rzeczy (ang. Internet of Things) ma ogromne korzyści dla przemysłowego ekosystemu. Taka symbioza pozwala na rozwój połączonych inteligentnych maszyn, które mogą dzielić się informacjami i podejmować świadome decyzje bez ingerencji człowieka. Dzięki AI i IoT możemy zbudować pełne środowisko autonomiczne, w ramach którego interakcje między maszynami będą pozytywnie wpływały na wydajność i proces zarządzania danymi.

Tworzenie systemów sztucznej inteligencji musi odbywać się w sposób rozważny. W końcu głównym celem takiego działania jest wykorzystanie nowoczesnej technologii do zastępowania w pewnych procesach ludzi. Otwarcie się na AI to otwarcie się na niestandardowe rozwiązania. Blulog stara się je wykorzystywać już dzisiaj, proponując klientom wstępnie skonfigurowane urządzenia IoT, które wspierają optymalizację kontroli jakości. komentuje Daria Roszczyk-Krowicka, Sales and Marketing Director w Blulog, firmie dostarczającej nowoczesne rozwiązania służące monitoringowi i zoptymalizowaniu łańcucha dostaw.

Rozwój AI w Polsce

Według raportu „State of Polish AI 2021” fundacji Digital Poland, Polska zajmuje 1. miejsce wśród krajów CEE i 7. miejsce w całej Unii Europejskiej pod względem liczby ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem sztucznej inteligencji. Taki wynik pokazuje, jak olbrzymią gałęzią gospodarki staje się rozwój AI. Badani specjaliści wskazali, że 15% ich klientów to klienci z sektora produkcyjnego.

Wdrażanie systemów opartych o sztuczną inteligencję nie zawsze przebiega szybko. Największymi trudnościami, z jakimi zmagają się polskie przedsiębiorstwa to brak dostępu do specjalistów w tym zakresie. Wiele firm ma także problem z brakiem wysokiej jakości danych, które są niezbędne, by AI wypracowało przewagę konkurencyjną.

Dla zainteresowanych – wydarzenia dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji

Już niedługo, bo w dniach 14-15 września odbędą się targi technologiczne SIDO Lyon 2022 – wydarzenie poświęcone konwergencji technologii IoT, AI, XR i Robotics na potrzeby cyfrowej transformacji firm. Za to tydzień później, bo 20 i 21 września w Amsterdamie będzie miała miejsce europejska edycja konferencji IoT Tech Expo, poświęconej dyskusji na temat ekosystemów IoT.

Źródło: Borowiecki Ł. & Mieczkowski P. (2021) „State of Polish AI 2021”, Fundacja Digital Poland, Warsaw, Poland, April, 2021

 

Źródło:DOTRELATIONS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj