Premiera MiR1000; AI w nawigacji; wdrożenia na całym świecie; program leasingowy; MiRAcademy – MobileIndustrial Robots podsumowuje rok

763

Dane IFR potwierdzają dynamiczny rozwój rynku autonomicznych robotów mobilnych Lider na rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR), Mobile Industrial Robots (MiR),wprowadził w tym roku na rynek robota MiR1000 o udźwigu do 1 tony, program leasingowy MiR Finance, uruchomił bezpłatne szkolenie internetowe MiRAcademy i z sukcesem wdrożył floty robotów na całym świecie w różnych sektorach przemysłu. Wszystkie te elementy pokazują, że perspektywy w obszarze automatyzacji intralogistyki są bardzo dobre. Potwierdzają to także dane Międzynarodowej Federacji Robotyki, zawarte w raporcie World Robotics 2019 Service Robots.

„Rynek systemów logistycznych, obejmujących roboty AMR rośnie – wg raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki Service Robots 2019[1] w 2018 roku nastąpił 61% wzrost sprzedaży w tym obszarze. Firmy działające w sektorze produkcyjnym, jak i poza nim, wdrożyły łącznie około 111 000 robotów wspierających logistykę. Rynek Europy Środkowo-Wschodniej przewyższył nasze oczekiwania jeśli chodzi o szybkie adaptowanie technologii autonomicznych robotów mobilnych. Ma na to wpływ duża liczba międzynarodowych firm produkcyjnych, których fabryki są zlokalizowane w CEE i inwestują w nasze roboty.Wdrożenia w zakładzie Whirlpool w Polsce czy Visteon na Słowacji pokazują, że coraz więcej przedsiębiorstw, także w Europie Środkowo-Wschodniej szuka metod optymalizacji intralogistyki, a autonomiczne roboty mobilne odpowiadają na ich potrzeby” – mówi Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Mobile Industrial Robots

Zautomatyzowany transport wewnętrzny na całym świecie

Na przestrzeni ostatnich miesięcy roboty MiRzainstalowało wiele firm reprezentujących różne sektory przemysłu na kilku kontynentach. Gros przedsiębiorstw jest związanych z branżą motoryzacją – warto wymienić tutaj np. zakładyVisteon Słowacja, Visteon Meksyk, Ford Hiszpania czy Toyota w Stanach Zjednoczonych. Na automatyzację transportu wewnętrznego z robotami MiR w 2019 zdecydowały się też m.in. zakłady: Whirlpool w Polsce, Stera Technologies w Finlandii, Cabka Group w USA czy Bossard w Chinach.

„Wdrożenia w zakładach o różnym profilu produkcji pokazują, że roboty MiR są uniwersalnym rozwiązaniem do automatyzacji intralogistyki. Dzięki szerokiemu zakresowi udźwigu – od 100 do 1000 kg nasze roboty sprawdzają się zarówno w przypadku transportu komponentów elektronicznych, produktów spożywczych czy przewożenia ciężkich części do samochodów. Prostota obsługi oraz inteligentny system nawigacji pozwalają naszym klientom w krótkim czasie zwiększyć efektywność operacji” – mówi Jesper Sonne Thimsen.

MiR1000 i rozwój w obszarze bezpieczeństwa

W kwietniu tego roku Mobile Industrial Robots zaprezentował po raz pierwszy robota MiR1000, stworzonego do transportu materiałów o masie do 1 tony oraz nowy system nawigacji – ulepszony dzięki strategicznie umiejscowionym kamerom o nazwie MiR AI Camera (https://www.youtube.com/watch?v=Y871bfijvr8). Pozwalają one robotowi wykrywać i rozróżniać poruszające się przeszkody oraz odpowiednio na nie reagować. Oprócz prac badawczo-rozwojowych w obszarze robotów, Mobile Industrial Robots współpracuje także z instytucjami definiującymi normy bezpieczeństwa dla robotów i systemów logistycznych.

MiR Finance oraz MiRAcademy – ułatwienia dla użytkowników

W czerwcu b.r. MiR uruchomił program leasingowy MiR Finance. Usługa „Robot as a Service” (RaaS) pozwala wszystkim firmom – od małych start-upów po międzynarodowe przedsiębiorstwa obniżyć bariery finansowe w zakresie inwestycji w autonomiczne roboty mobilne. Koszty miesięczne zależą od rodzaju robota oraz okresu leasingowania. Robot MiR100, pracujący 160 godzin w jednej zmianie, to koszt 3,58 EUR za godzinę lub 575 EUR za miesiąc.

Ponadto MiR wprowadził bezpłatne szkolenie internetowe dotyczące między innymi programowania i obsługi robotów, sposobu nawigowania, bezpieczeństwa czy różnic pomiędzy robotami AMR a tradycyjnymi systemami AGV. Akademia MiR jest dostępna na stronie: https://www.mobile-industrial-robots.com/en/mir-academy/.

Aby jeszcze bardziej ułatwić tworzenie aplikacji z robotami MiR, Mobile Industrial Robots współpracuje z zewnętrznymi firmami rozwijającymi różnego rodzaju moduły nastawne. Na platformie MiRGo użytkownicy znajdą rekomendowane produkty Plug &Play,przystosowane do płynnej pracy z pełną gamą robotów MiR. Dzięki temu zarówno zakup robota, jak i wdrożenie wraz z odpowiednimi rozwiązaniami dodatkowymi, przebiega sprawniej.

W Polsce MiR oferuje swoje roboty poprzez dwóch dystrybutorów – krakowską firmę ASTOR oraz wrocławską ProCobot.

[1]International Federation of Robotics, World Robotics 2019 Service Robots

Źródło: Mobile Industrial Robots