Polskie innowacje technologiczne – cudze chwalicie, swego nie znacie

297

Co jakiś czas świat technologii odżywa na wieść o kolejnej innowacji, która ma wprowadzić niemałe zamieszanie na rynku. Od wielu lat możemy obserwować wiele innowacyjnych rozwiązań, które powstały dzięki pracy i zaangażowaniu polskich firm technologicznych. W ten pozytywny trend wpisuje się Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, publikując regularnie rezultaty projektów, które znajdują uznanie na całym świecie. Oto kilka szczególnie wartych uwagi!

Zrobotyzowany System Murarsko Tynkarski

ZSMT to projekt, który udało się zrealizować dzięki finansowemu wsparciu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt Zrobotyzowanego Systemu Murarsko-Tynkarskiego powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie dużych spółek działających w branży budowlanej.

Mając informacje o zainteresowaniu ze strony przedsiębiorstw budowlanych, możliwe było oszacowanie popytu na produkt końcowy. Ocena projektu wypadła pozytywnie, dzięki czemu uzyskał on unijne dofinansowanie, a po 30 miesiącach intensywnych pracy ujrzał światło dzienne – Centrum R&D i jednostka naukowa w jednym mówi Krzysztof Woźny Członek Zarządu  z CBRTP.

Hybrydowe ogniwa fotowoltaiczne H-PERC

Innym, wartym szczególnej uwagi projektem było opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania krzemowych ogniw hybrydowych H-PERC, będącym ulepszoną wersją ogniw PERS. Założeniem projektu było utworzenie ogniw o efektywności wynoszącej minimum 22% oraz niższym koszcie wytworzenia, niż w przypadku ogniw PERC (min. 20% efektywności).

Projekt zakładał zastosowanie dwóch innowacji: procesowej (niskokosztowa, niskoenergetyczna i nietoksyczna technologia produkcji) oraz konstrukcyjnej (zastosowanie unikalnej konstrukcji ogniw). Został finansowany przy wsparciu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i trwał od lipca 2018 r do grudnia 2019 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj