Polska drużyna zdobyła Złoty Medal na EuroSkills Gdańsk 2023

196

Hubert Krasuski i Piotr Wyrzyk najlepszymi młodymi integratorami robotów w Europie. Po kilku dniach pracy w maksymalnym skupieniu i zaciętej rywalizacji z konkurentami z innych krajów przyszedł czas na ostateczny wynik: Hubert Krasuski i Piotr Wyrzyk, obaj w wieku 24 lat, zostali uznani za najlepszych początkujących integratorów robotów w Europie. Dwaj młodzi absolwenci Politechniki Warszawskiej zajęli pierwsze miejsce w zawodowych mistrzostwach Europy w dyscyplinie „Integracja robotów przemysłowych”, wspieranych przez firmę FANUC.

Dziesięć zespołów z dziesięciu krajów zademonstrowało swoją wiedzę w dziedzinie programowania robotów. Konkurs został zorganizowany wspólnie przez międzynarodową organizację edukacyjną WorldSkills oraz wiodącego producenta robotów FANUC, który od 2018 roku jest globalnym partnerem organizacji.

W międzynarodowym wyścigu zespół z Polski wyszedł na prowadzenie przed Węgrami
i Niemcami, którzy również stanęli na podium i zostali uhonorowani srebrnym oraz brązowym medalem. Mistrzostwa w integracji robotów przemysłowych zorganizowano w ramach ósmej edycji odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Łącznie uczestniczyło w nim około 600 zawodników z 32 krajów, którzy rywalizowali w 43 dyscyplinach tegorocznych mistrzostw EuroSkills.

Atmosfera podczas zawodów była świetna. Było to bardzo duże wydarzenie, które na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo. Warto  dodać, że wygrywanie konkursów organizowanych w Polsce, gdzie wspiera nas rodzina i przyjaciele, to niesamowite uczucie” – powiedział po wygranej Hubert Krasuski. Piotr Wyrzyk dodał: „Największym wyzwaniem tegorocznego konkursu EuroSkills Gdańsk było dość nietypowe zadanie. W poprzednich latach były to zazwyczaj operacje pick-and-place, a w tym roku polerowanie. Musieliśmy więc zmierzyć się z czymś zupełnie nowym”.

Podczas tegorocznych mistrzostw EuroSkills uczestnicy konkursu zaprogramowali proces szlifowania elementów o różnych geometriach. Ważnym elementem było wykorzystanie funkcji programowych dedykowanych do modelowania i projektowania zrobotyzowanych stanowisk pracy. Oprogramowanie FANUC ROBOGUIDE zostało połączone z funkcją CAD-To-Path, aby wygenerować trajektorię offline dla różnych części, a następnie uruchomić programy z symulacji na prawdziwym robocie. Oceniono jakość procesu polerowania, niską podatność systemu na błędy i obsługę błędów, a także szybkość wdrożenia.

Dr Jarosław Panasiuk z WAT, który wspierał polskich uczestników w przygotowaniach do udziału w konkursie, pochwalił zwycięzców i ich zaangażowanie: „Hubert i Piotr to wspaniali, zdolni ludzie, którzy spędzili razem dużo czasu na szkoleniu, często pracując do późnych godzin w laboratorium naszej uczelni” – podkreślił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj