Portal Przemysłowy już po raz drugi objął patronatem medialnym Konferencję Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu, która odbyła się 15 października w Stawigudzie. Grupa Alnea i Grupa WM już po raz trzeci zaprosiła firmy produkcyjne regionu Polski Północno-Wschodniej na ciekawe prelekcje, które przygotowali partnerzy wydarzenia – PARP, KUKA, Balluff, Pepperl+Fuchs, Schmalz i AVS.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Wsparcie firm, startupów i podnoszenie kompetencji menadżerskich to główne zadania PARP. Baza Usług Rozwojowych to doskonała platforma, na której można znaleźć ciekawe kursy z dużym dofinansowaniem. Szczególnie w obecnych czasach kryzysu przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie.
Poziom robotyzacji rośnie, co jest pozytywnym trendem w przemyśle. Proces ten wspiera KUKA – dostawca robotów dopasowanych do każdej aplikacji. Niezawodne roboty przemysłowe, coboty i roboty mobilne oraz doskonałe środowisko programistyczne sprawiają, że wiele firm decyduje się właśnie na współpracę z KUKA. Jednak stanowiska zrobotyzowane nie mogą istnieć bez automatyki. Tutaj świetnie sprawdzają się produkty z firmy Balluff. Szeroki wybór czujników, rozwiązań z zakresu RFID i IO-link zdecydowanie wprowadzają nas w Przemysł 4.0.
Bardzo ciekawe wdrożenie cyfrowego systemu KANBAN przez Pepperl+Fuchs zainteresowało wielu przedsiębiorców. Dopasowanie i customizacja produktów na potrzeby klienta to istotna zaleta P+F. Czasem nie trzeba wdrażać nowych linii produkcyjnych – wystarczy tylko ulepszyć system zarządzania danymi, produktami i dostawami, aby realnie zmniejszyć koszty produkcji. Również Schmalz przedstawił świetną koncepcję redukcji strat, a co za tym idzie zwiększenie oszczędności. Procesy takie jak pakowanie, konfekcjonowanie, przenoszenie można optymalizować za pomocą dopasowanych chwytaków i odpowiednich systemów podciśnieniowych.
Rozwój sztucznej inteligencji w branży przemysłowej pozwolił na stworzenie doskonałych narzędzi offestowania produkcji. System wizyjny – Oko dla robota od AVS umożliwia skan przestrzeni roboczej w 3D i wykonywanie operacji bez użycia dodatkowych pozycjonerów i innych systemów wizji maszynowej. Nowe produkty i możliwości produktów i usług partnerów konferencji zostały uzupełnione przez wykład prezydenta Pracodawców RP – Andrzeja Malinowskiego. Jak zmieni się polska gospodarka, rodzime firmy, globalny rynek? Pełna inspirujących myśli i ważnych tematów wypowiedź prezydenta Malinowskiego jest ważnym drogowskazem nowych strategii radzenia sobie z kryzysem.
Konferencja dla przedsiębiorców uwzględniła też sprawę kształcenia branżowego, szkolenia pracowników oraz pozyskiwania kadr przygotowanych do wdrażania Przemysłu 4.0. Debata z udziałem przedstawicieli Kuratorium Oświaty, kierownictwa szkół technicznych, Klastra Obróbki Metali oraz przedsiębiorców pozwoliła na określenie zagrożeń oraz perspektyw rozwoju. Odpowiedni kształcenie młodych ludzi z nowych technologii musi być obecnie priorytetem programów oświatowych już od szkoły podstawowej.
Lokalne wydarzenia przygotowywane specjalnie dla przedsiębiorców z uwzględnieniem specyfiki branżowej zyskują na znaczeniu. To także świetna okazja do rozpoczęcia współpracy i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Następna Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu już za rok w październiku. Tymczasem na stronie www.alnea.pl można zobaczyć wszystkie prelekcje, pokazy i wywiady z III edycji.