Początek roku z rekordowo dużym zapotrzebowaniem na nowych pracowników

710

Od stycznia do marca nowego roku aż 43% firm w Polsce chce pozyskiwać nowych pracowników, podczas gdy 19% planuje redukować etaty. To rekordowe wyniki od początku realizacji badania ManpowerGroup w Polsce, czyli od 2008 roku. Największych wzrostów liczby zatrudnionych oczekują firmy z sektora produkcji przemysłowej, IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów oraz bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości. Wśród regionów najwyższe prognozy rekrutacyjne wskazali pracodawcy z centralnej, wschodniej i północnej Polski. Więcej o planach zatrudnienia firm w opublikowanym dziś raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Według najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” początek nowego roku będzie rekordowo dobrym okresem dla osób poszukujących nowej pracy. Aż 43% pracodawców chce wtedy zatrudniać nowych pracowników, a jednocześnie 19% planuje redukcje miejsc pracy. Tylko 36% nie przewiduje zmian w składzie swoich zespołów, a 2% nie wie, co przyniesie najbliższy kwartał. Prognoza netto zatrudnienia (różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących wzrost a odsetkiem planującym spadek zatrudnienia) wynosi +25%, co jest jednym z najwyższych wyników od początku realizacji badania w Polsce.
– Plany rekrutacyjne polskich firm są zarówno optymistyczne, jak i ambitne. Przedsiębiorcy rozwijają się i w najbliższym kwartale zamierzają intensywnie rozbudowywać swoje zasoby kadrowe. Podobne zjawisko wyraźnie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników obserwowaliśmy po kryzysie ekonomicznym, który rozpoczął się na świecie w 2008 roku – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce. – Aktualny rynek pracy jest bardzo korzystny dla kandydatów, a nadchodzący kwartał będzie sprzyjał realizacji planów związanych ze zmianą kariery. W każdym sektorze czeka na nich stosunkowo dużo ofert pracy, jednak w czołówce notującej największe zapotrzebowanie na nowy personel już od roku znajdują się pracodawcy reprezentujący produkcję przemysłową i budownictwo, którzy przy tak dużej skali rekrutacji będą zasilać swoje zasoby zarówno o menedżerów, specjalistów jak i pracowników niższego szczebla. W obecnej edycji badania miejsce na podium zajął również szybko rozwijający się sektor IT oraz bankowość i finanse – uzupełnia Tomasz Walenczak.

Produkcja przemysłowa, budownictwo oraz IT & nowe technologie z najwyższym zapotrzebowaniem na nowe ręce do pracy

W najbliższym kwartale najwięcej ofert zatrudnienia będzie czekać na osoby zainteresowane pracą w produkcji przemysłowej, gdzie aż 53% firm chce zwiększać zatrudnienie, a tylko 10% zmniejszać liczbę etatów. Sektor produkcji przemysłowej w ostatnich latach był jednym z obszarów z najbardziej optymistycznymi planami rekrutacyjnymi firm, lecz prognoza zatrudnienia +39% jest najwyższą dla tej branży, zarejestrowaną w historii badania w Polsce. Równie duże zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłosili przedstawiciele budownictwa (+39%), w którym 46% firm chce zatrudniać nowych pracowników a 11% planuje zmniejszać zespoły. Bardzo dobrych perspektyw zmiany pracy mogą oczekiwać zainteresowani karierą w obszarze IT & technologie, telekomunikacja, komunikacja, media (+37%) a także w sektorze bankowość, finanse, ubezpieczenia i nieruchomości (+36%). We wszystkich 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup obszarach rynku firmy wskazują optymistyczne lub bardzo optymistyczne perspektywy zatrudnienia na najbliższy kwartał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj