Pierwszy w Polsce robot do montażu szyb zespolonych w fabryce PAGEN

729

Firma PAGEN, jeden z wiodących polskich producentów okien, drzwi, rolet i bram garażowych wdrożył w swoich procesach produkcyjnych system robota do montażu szyb zespolonych zintegrowany z automatyczną sortownią pakietów szybowych i tablicą świetlną wspomagającą kontrolę ich jakości. Automatyzacja procesu montażu szyb zespolonych wpisująca się w ideę Przemysłu 4.0 zwiększa wydajność produkcji okien i jest pierwszym tego typu wdrożeniem w Polsce realizowanym przez firmę ROTOX.

System robota ROS 591 z 7 serwo-osiami przeznaczony jest do automatycznej implementacji szyb zespolonych dla połączonych elementów okna tj. ramy i skrzydła. Wielkość okien, które mogą zostać zaszklone przy użyciu robota sięga wymiaru 3500 mm x 3000 mm, a waga samej szyby może wynieść nawet 200 kg.

Robot wyposażony jest w aplikację chwytania próżniowego z 10 regulowanymi przyssawkami i monitorowania podciśnienia, stację do ustawiania i mocowania ram, skrzydeł i połączonych ram ze skrzydłami, z prawą stałą i lewą przejezdną belką dociskową, a także elektrycznie napędzany przenośnik rolkowy. Co istotne robot ściśle współpracuje z automatyczną sortownią pakietów szybowych ROTOX GSS 933 – tłumaczy Sebastian Sosin, Dyrektor Produkcji w PAGEN Sp. z o.o.

Automatyczna sortownia pakietów szybowych wyposażona jest w przenośnik rolkowy ROTOX GARB 933 oraz automatyczny przejezdny wózek ROTOX GVW 933 poruszający się z prędkością 1 m/s, służący do pobierania szyb ze stacji wtransportowania, rozdzielania szyb w poszczególne przedziały regałów magazynowych i transportu szyb z regałów na stację wytransportowania. Sortownię pakietów szybowych uzupełnia przejezdny wózek regałowy ROTOX GLW, pracujący pod regałami magazynującymi szyby, służąc do podnoszenia i osadzania szyb w regale.

Dzięki wdrożonym rozwiązaniom firma odciążyła pracowników produkcyjnych, których może delegować do obsługi innych procesów, znacząco ograniczyła uszkodzenia pakietów szybowych, a także zoptymalizowała proces produkcyjny poprzez planowanie szklenia już na etapie zgrzewania. Co istotne automatyczna sortownia pakietów szybowych może funkcjonować niezależnie od pracy robota, umożliwiając magazynowanie nawet 200 pakietów szybowych.

Bardzo ważnym uzupełnieniem procesów produkcyjnych, jest tablica świetlna wspomagająca kontrolę jakości pakietów szybowych przed wysortowaniem i zmagazynowaniem ich w regałach.

Czas cyklu pracy robota ROS 591 łącznie z wtransportowaniem i wytransportowaniem elementu nie przekracza 90 sekund na 1 pakiet szybowy przy zachowaniu odpowiedniej kontroli i bezpieczeństwa produkcji. Cieszę się, że korzystając z nowoczesnych technologii, podnosimy jakość i wydajność procesów produkcyjnych zapewniając bezpieczeństwo pracy operatorów maszyn – dodaje Sebastian Sosin.

PAGEN po raz kolejny wyznacza trendy stając się pionierem robotyzacji procesów montażu szyb zespolonych w Polsce. Jestem pełen uznania dla Zarządu firmy, który stawia na innowacyjne technologie wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0 – podsumowuje Norbert Sonka z ROTOX Polska.

Źródło: PAGEN