Zaczynasz dopiero przygodę z automatyką? A może jesteś już doświadczonym automatykiem? I dla jednych, i dla drugich mamy ciekawą propozycję: zestawy startowe, które pozwolą zapoznać się z modularnym systemem automatyki WAGO.
Atutem zestawów jest również korzystnie skalkulowana cena, znacznie niższa niż suma cen poszczególnych elementów.
W tym odcinku zaczynamy od zestawu ze sterownikiem nowej generacji PFC200 (750-8212).
Co znajdziesz w zestawie?
- Programowalny sterownik sieciowy ETHERNET PFC200, nr 750-8202
Sterownik przeznaczony jest do wymagających aplikacji. Współpracuje ze wszystkimi popularnymi typami sieci obiektowych i standardem ETHERNET. Posiada wbudowane dwa złącza ETHERNET oraz interfejs RS-232/RS-485. PFC200 może działać również jako switch. Sterownik znajduje zastosowanie w automatyce procesowej, automatyce budynkowej, ale również w budowie maszyn i urządzeń, np. do pakowania, napełniania, produkcji tekstyliów, obróbki metalu i drewna.
Niewątpliwą zaletą sterowników z serii PFC200 jest możliwość programowania w środowiskach WAGO-I/O-PRO (CODESYS 2.3 oraz e!COCKPIT).
A wizualizacja? Jak najbardziej i to z wykorzystaniem HTML5. Nienaganna estetyka, wiele dodatkowych obiektów wizualizacyjnych i – co najważniejsze – jest to wizualizacja webowa! Sterownik ma wbudowany webserwer, dzięki temu zyskuje się możliwość konfiguracji parametrów sterownika oraz uruchamiania wizualizacji poprzez przeglądarkę internetową. Mało tego, wizualizacja może działać także na urządzeniach mobilnych. Wystarczy ściągnąć aplikację WebVisu z Apple Store lub Google Play lub połączyć się przez przeglądarkę urządzenia mobilnego.
Sterownik PFC200 750-8202
Opis złącz sterownika 750-8202
1. Moduł 2-kanałowy DI/24 V DC/3 ms, nr 750-400
Jest to moduł 2-kanałowych wejść dwustanowych. Można do niego podłączyć m.in. zadajniki dwustanowe i czujniki. W celu tłumienia zakłóceń każde wejście wyposażone jest w filtr o stałej czasowej równej 3 ms. Magistrala obiektowa i systemowa są od siebie galwanicznie odseparowane.
2. Moduł 2 DO/24 V DC/0,5 A, nr 750-501
Do moduł 2-kanałowego wyjść dwustanowych można podłączyć elementy wykonawcze, np. przekaźniki, kontrolki itd. Wszystkie wyjścia są odporne na zwarcie. Magistrala obiektowa i systemowa są od siebie galwaniczne odseparowane.
3. Moduł końcowy, nr 750-600
Każdy węzeł WAGO musi być zakończony modułem końcowym 750-600. Minimalna konfiguracja węzła WAGO to dowolny moduł I/O oraz moduł końcowy. Moduł pełni funkcję zamknięcia magistrali systemowej i zapewnia prawidłową transmisję danych.
4. Zasilacz EPSITRON® Classic Power 24 V DC, 1 A, nr 787-1602
Kompaktowy zasilacz impulsowy w zamkniętej obudowie, gotowy do montażu w rozdzielnicy. Posiada naturalne chłodzenie poprzez konwekcję przy montażu w pozycji poziomej.
5. 2-kanałowy zadajnik sygnałów DI, nr 288-863
Zadajnik posiada dwa przyciski bistabilne, które podłączamy do wejść dwustanowych.
6. Oprogramowanie e!COCKPIT, licencja jednostanowiskowa
Najnowsza platforma programistyczna WAGO zapewnia możliwość programowania wielu sterowników w jednym środowisku. e!COCKPIT przyśpiesza realizację projektu dzięki intuicyjnemu interfejsowi programowania, dostępności wielu gotowych rozwiązań w postaci zintegrowanych bibliotek, wizualizacji w HTML5 oraz wielu dodatkom do oprogramowania.
7. Przewód konfiguracyjny USB 2,5 m, nr 750-923
Za pomocą przewodu serwisowego można nawiązać połączenie ze sterownikiem PFC200 i ustawić parametry.
8. Przyrząd montażowy 3,5 mm, nr 210-720
Przyrząd montażowy służy do zwolnienia sprężyn w modułach WAGO i montażu oprzewodowania.
Znamy już skład zestawu. W następnym odcinku opiszemy, jak go uruchomić.
Źródło: Maciej Kurantowicz, WAGO Elwag
Zestaw startowy PFC200 – opis elementów zestawu, cz. 2
Zestaw startowy PFC200 – opis elementów zestawu, cz. 3