Wyposażenie robota czyli zautomatyzowana skrzynka narzędziowa. Najnowsze technologie dają nam obecnie możliwości konstruowania i tworzenia bardzo zaawansowanych, zautomatyzowanych maszyn. Jednak w większości aplikacji używa się antropomorficznych robotów ze względu na ich programowalność, wielozadaniowość i elastyczność pracy. Samo ramię jest tylko maszyną manipulacyjną wzorowaną na ludzkim ramieniu. O jego przydatności świadczy narzędzie (lub narzędzia), w które jest wyposażone.
Lutownica
Lutowanie selektywne na robocie antropomorficznym jest procesem zapewniającym dużą dokładność, powtarzalność i wysoką jakość procesu. Odzwierciedlenie kinematyki ludzkiej ręki na robocie 6-cioosiowym oraz ścisła kontrola temperatury grota czy szybkości podawania dają duże możliwości jeśli chodzi o proces lutowania.
Spawarka
Zautomatyzowane spawanie to przykład świetnego wykorzystania robotów do ciężkiej i niebezpiecznej pracy, która po prostu szkodzi człowiekowi głównie ze względu na silne światło i gazy spawalnicze.
Chwytak
Najnowsze linie produkcyjne wyposażone są w specjalistyczny sprzęt do montażu elementów, jednak ważny jest także transport detali. Wyposażenie ramienia robota w chwytak umożliwia przenoszenie, przekładanie elementów, nawet pakowanie czy paletyzację. Na rynku występują najczęściej 2 rodzaje chwytaków: mechaniczny, w którym na siłowniku montujemy wcześniej zaprojektowane „palce” oraz podciśnieniowy, w którym chwytak jest zakończony miękkimi przyssawkami. Przedmiot musi posiadać w miarę płaskie powierzchnie żeby przyssawka mogła do tego przedmiotu przylgnąć.
Wkrętak
Skręcanie detali czy obudowy nie jest może zbyt niebezpieczne, ale jest zadaniem żmudnym, które z powodzeniem może wykonać robot. Pneumatyczne wkrętaki automatyczne lub półautomatyczne mają za zadanie przyspieszyć montaż podzespołów dodatkowo mogą kontrolować moment dokręcenia bez uszkodzenia detalu.
Dyspenser kleju, uszczelek
W produkcji delikatnych elementów, bądź tych odpornych na ekstremalne warunki pogodowe (mróz, woda, słońce, wiatr, warunki podwodne) ważne są dodatkowe zabezpieczenia takie jak uszczelki lub dodatkowo plazmowanie/klejenie. Dobrze ustawiony elektronicznie sterowany proces zapewnia stałe i precyzyjne dozowanie uszczelki/kleju/smaru co przekłada się na konkretne oszczędności niekiedy bardzo drogich specyfików. Dodatkowo mamy pewność wysokiej jakości łączenia elementów.
Oko dla robota
Narzędzia standardowe wymienione wyżej mogą być uzupełnione o różne inne, które możemy zindywidualizować i skonstruować na potrzeby klienta. Jednocześnie jedno ramię może być wyposażone w wiele różnych narzędzi.
Mimo tej wielozadaniowości należy pamiętać, że robot wykonuje zadane algorytmy „na ślepo”.
Obecnie w Alnea zajmujemy się dużym projektem „oka dla robota”. System wizyjny Horus daje możliwość skanowania przestrzeni, porównywania wyszukiwanych elementów z zadanym modelem. System wizyjny stanowi wsparcie dla innych procesów – lutowania, skręcania czy klejenia i innych. Może być częścią testerów i systemów mierzenia jakości (np. poprawności wykonania otworów wierconych).