OMRON i AWL-Techniek wprowadzają spawalniczego cobota

466

Firmy OMRON, ekspert w dziedzinie automatyki przemysłowej, i AWL, producent najnowocześniejszych maszyn, połączyły siły, aby wprowadzić na rynek model Qube — elastycznego cobota spawalniczego. Ułatwi on firmom automatyzację procesu spawania małych partii, wdrażanie nowych produktów oraz zapewni bezpieczną współpracę między ludźmi i maszynami.

Stanowisko spawalnicze cobota przypomina zrobotyzowane stanowisko spawalnicze, które składa się z otoczonego czterema ścianami robota wyposażonego w palnik spawalniczy, obrotnicy obracającej się w dwie strony robocze oraz urządzenia ekstrakcyjnego do usuwania oparów spawalniczych. Stanowisko to różni się jednak od standardowego zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego w dwóch kwestiach: zawiera zintegrowaną ręczną obrotnicę i umożliwia wykonywane spawania przez robota współpracującego (cobota) firmy OMRON.

Prosty i wydajny język programowania cobota sprawia, że nie trzeba angażować do tego zadania specjalisty. Każdy certyfikowany spawacz może go uczyć i odpowiednio zaprogramować. Dzięki temu pracownik produkcji może bezpiecznie kontynuować proces produkcyjny, podczas gdy wyspecjalizowany spawacz przekazuje swoją wiedzę do następnego produktu. Dzięki temu maszyna idealnie sprawdza się przy spawaniu szybko zmieniającego się asortymentu produktów na tym samym stanowisku.

Thomas Modderkolk, specjalista ds. rozwoju rynku z firmy AWL, wyjaśnia: „Z powodu coraz większego niedoboru wykwalifikowanych spawaczy, spawalniczy cobot stanowi idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla mniejszych firm produkcyjnych. Dzięki integracji inteligentnych systemów, firma AWL pomaga w zwiększeniu wydajności procesu produkcyjnego”.

Siła współpracy

Stephan Pruiksma, kierownik ds. innowacji w oddziale OMRON obejmującego kraje Beneluksu, dodaje: „Mocną stroną ludzi jest kreatywność, a maszyn — wykonywanie powtarzalnej pracy. Firma OMRON oferuje rozwiązania z zakresu automatyzacji, takie jak coboty, które zwiększają możliwości zarówno ludzi, jak i urządzeń mechanicznych”.

„Połączenie wiedzy i umiejętności obu firm zaowocowało stworzeniem produktu, który może zaspokoić potrzeby klientów we wszystkich obszarach. Firma AWL dysponuje specjalistyczną wiedzą w zakresie usprawniania procesów, a atutem OMRON jest doskonała znajomość komponentów. Razem możemy zaoferować potężne i wyjątkowe stanowisko spawalnicze cobota, które pozwoli zwiększyć produktywność linii produkcyjnej oraz bezpieczeństwo i wydajność pracowników”, podsumowuje Pruiksma.

Więcej informacji na temat Qube można znaleźć na stronie www.awl.nl/qube.