O czym pamiętać, gdy musisz magazynować towar?

91

O czym pamiętać, gdy musisz magazynować towar?

Magazynowanie towarów jest niezwykle złożonym i wymagającym dobrego planowania procesem logistycznym. To zbiór czynności, w skład których wchodzi przyjęcie ładunku, jego składowanie oraz przygotowanie do wysyłki kierowanej bezpośrednio do odbiorcy. System przechowalnictwa musi być dostosowany do warunków panujących na hali. Proces ten może różnić się od siebie w zależności od typu dostarczanego ładunku, ale też wyposażenia przestrzeni magazynowej.

Przedsiębiorstwa produkcyjne, chcące utworzyć własny magazyn, powinny skupić się przede wszystkim na zakresie swojej oferty. W ten sposób uda się całkowicie dostosować przestrzeń magazynową do potrzeb, nie martwiąc się w późniejszym okresie o brak miejsca na składowanie. Z drugiej strony, wcale nie trzeba dysponować własnym magazynem, aby prowadzić firmę zajmującą się produkcją asortymentu różnego rodzaju.

Magazynowanie w zależności od towaru – jak mocno się różni?

Każdy towar przywożony na halę magazynową musi być odpowiednio posegregowany względem wagi i wymiarów. Zazwyczaj, najcięższe ładunki składuje się najniżej, natomiast lekkie trafiają odpowiednio na poszczególne piętra regałów. Na tym etapie wszystko wydaje się proste. Sytuacja ulega zmianie wówczas, gdy przychodzi konieczność odpowiedniego rozdysponowania przestrzeni dla poszczególnych grup ładunków.

Warto zauważyć, że produkty spożywcze wymagają zupełnie odmiennych niż meble warunków przechowywania. Te pierwsze, w zależności od konkretnego rodzaju, należy składować w chłodniach, mroźniach bądź w warunkach temperatury pokojowej – istotne jest natomiast dopilnowanie higieny i porządku na hali. Druga grupa wymaga wyłącznie składowania w przestrzeni zamkniętej, gdzie nie występuje zbyt wysoki poziom wilgoci. Żadnej z tych wytycznych nie musi w kontekście składowania podlegać żwir czy piasek – przechowywanie tych materiałów odbywa się zazwyczaj na otwartej przestrzeni.

Podstawowe wyposażenie każdego magazynu

Chcąc dysponować własnym magazynem, niezbędne jest adekwatne do potrzeb wyposażenie. Najczęściej dobiera się je względem warunków panujących na hali, w tym rozmieszczenia półek i regałów. Podstawą w tej kwestii są rzecz jasna urządzenia transportowe. Wózki widłowe, dźwignice, żurawie czy suwnice – to w zależności od struktury i trybu pracy magazynu najważniejsze jednostki.

Oczywiście, nie byłoby magazynu bez odpowiednich konstrukcji do składowania. Do takich zaliczymy z pewnością regały stałe, przejezdne lub wieszaki. Niezbędnym wyposażeniem okażą się także urządzenia wentylacyjne, oświetlenie sztuczne oraz systemy przeciwpożarowe.

Kiedy własny magazyn nie ma sensu?

Nie trzeba mieć własnego magazynu, aby móc prężnie prowadzić firmę produkcyjną. W przypadku, kiedy działalność dopiero się rozwija, znacznie lepiej skorzystać z usług kogoś, kto oferuje powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Co ciekawsze, istnieje nawet specjalna platforma 4SHELF, mająca na celu ułatwienie osobom szukającym powierzchni magazynowych do wynajęcia znalezienie najlepszych ofert i sfinalizowania rezerwacji w ramach platformy.

To narzędzie, które łączy przedsiębiorców dysponujących wolną przestrzenią magazynową z tymi, którzy jej potrzebują. Nie tylko na początku przygody z firmą produkcyjną, ale również na etapie wypływania z nią na nowe tereny, powierzchnie magazynowe do wynajęcia okażą się niezwykle pomocne.

4SHELF jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

4MAT Sp. z o.o.
Aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 8
15-111 Białystok

Tel. 533 769 527
email: kontakt@4shelf.pl
Strona: www.4shelf.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj