Nowy system wizyjny z innowacyjną detekcją defektów SI dla urządzeń z serii FH

626

System przetwarzania obrazu wykrywa drobne wady z czułością zbliżoną do oka ludzkiego, co umożliwia osiągnięcie wyższej skuteczności procesu kontroli jakości. Firma OMRON informuje o wprowadzeniu na rynek nowego systemu wizyjnego z serii FH. Innowacyjna technologia SI do wykrywania defektów pozwala na identyfikację wad bez potrzeby wcześniejszego dostarczenia danych szkoleniowych. System opiera się na zdolności detekcji ludzkiego zmysłu wzroku i technikach wykwalifikowanych inspektorów. Niezawodnie wykrywa wady, które dotychczas były trudno dostrzegalne, dzięki automatyzacji inspekcji wizualnej wykonywanej przez człowieka.

Obecnie producenci muszą zmierzyć się z istotnym wyzwaniem: automatyzacją procesów opartych na analizie sensorycznej doświadczonych pracowników. Szczególnie w przypadku kontroli wizualnej kluczową rolę odgrywa niezawodna identyfikacja drobnych wad, nawet na elastycznych liniach produkcyjnych, gdzie wytwarza się szeroką gamę obiektów. Dotychczas decydujące znaczenie miała rzetelność i wiedza techników z długoletnim doświadczeniem. Jednak dziś, ze względu na zasady dystansu społecznego związane z pandemią COVID-19, niezbędne okazuje się ograniczenie liczby pracowników w zakładach produkcyjnych, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na ułatwiające pracę systemy zautomatyzowanej kontroli wizualnej.

Sztuczna inteligencja potrafi już rozpoznawać cechy obiektów i ludzi, a także automatycznie przyswajać kryteria rozróżnienia. Niestety wiele rozwiązań SI nadal zmaga się z problemem zapotrzebowania na olbrzymią ilość danych; wymagają one również specjalnego środowiska i obsługi przez wykwalifikowanych inżynierów SI. Firmie OMRON udało się jednak poczynić znaczne postępy w zakresie popularyzacji tej technologii.

Aby sprostać wymienionym wyzwaniom, firma OMRON opracowała pierwszy w branży algorytm SI służący do wykrywania defektów, oparty na technikach stosowanych przez doświadczonych inspektorów. Znalazł on zastosowanie w systemie wizyjnym serii FH. Najnowszy produkt to owoc ponad 30 lat dążenia firmy OMRON do usprawnienia procesów przetwarzania obrazu i kontroli wizualnej SI, bez konieczności dostarczania dużej ilości danych treningowych. Dotychczas systemy SI wymagały specjalnego środowiska; wygodne rozwiązanie firmy OMRON jest wbudowane w jeden z podzespołów systemu. Do zainstalowania i konfiguracji nie jest wymagana specjalistyczna wiedza inżynierska w zakresie sztucznej inteligencji.

Firma OMRON dąży do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań problemów występujących w zakładach produkcyjnych poprzez inicjatywę „innovative-Automation”. W miarę jak firma OMRON zbliża się do, a nawet przekracza, zdolności detekcji ludzkiego zmysłu wzroku, wciąż gromadzi dane i prowadzi badania w celu rozwoju najnowszych technologii SI. – Rozszerzając zakres automatycznej wizualnej kontroli jakości, uwalniamy ludzi od prostej i monotonnej pracy, poprawiając jednocześnie jakość i stabilność tego procesu – mówi Jan Nieswandt, kierownik ds. marketingu produktów w dziale Vision i RFID w OMRON Europe.

Główne cechy i funkcje

1. SI wykrywa wady z czułością zbliżoną do oka ludzkiego

  • Nowy filtr obrazu oparty na sztucznej inteligencji korzysta z techniki używanej przez wykwalifikowanych inspektorów do identyfikacji wady dowolnego produktu.
  • Zadrapania i skazy, dotychczas trudno dostrzegalne, obecnie można zidentyfikować nawet bez danych treningowych czy konfiguracji systemu.
Vision-System-AI-examples sol

2. SI identyfikuje prawidłowe produkty ze skutecznością doświadczonego inspektora

  • Seria FH pozwala na dostosowanie dopuszczalnego progu odchylenia od normy.
  • Narzędzie AI Fine Matching pozyskuje informacje z obrazów produktów nieuszkodzonych, co pozwala mu na szybkie zdobycie specjalistycznej wiedzy na poziomie wieloletniego pracownika. Automatyzacja pozwala obniżyć koszty i zwiększyć wydajność.
  • SI ogranicza nadmierną detekcję wad.
Vision-System-AI-examples2 sol

3. Nie wymaga specjalnego środowiska

  • Dotychczas technologie SI wymagały specjalnego, zaawansowanego środowiska. Wygodne rozwiązanie OMRON opiera się na łatwych w obsłudze elementach kontrolno-pomiarowych wbudowanych w sprawdzony sprzęt z serii FH.
  • Nie ma zatem potrzeby instalowania specjalistycznego sprzętu czy obsługi przez inżyniera SI.

(*) Pierwsza sztuczna inteligencja wychwytująca defekty z czułością zbliżoną do oka ludzkiego bez potrzeby dostarczenia danych treningowych. Występuje w podzespołach lub bibliotekach wizyjnych wbudowanych w urządzenia. Na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę OMRON w czerwcu 2020 r.

Źródło: Omron

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj