NOWOŚCI w ofercie firmy FANUC – FANUC FIELD SYSTEM FANUC Intelligent Edge Link & Drive

682

Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym komunikację, pozyskiwanie i analizowanie danych w ramach systemu produkcyjnego jest system FIELD (FANUC Intelligent Edge Link & Drive). Ta platforma IIoT łączy ze sobą wszystkie urządzenia produkcyjne w celu konsolidacji informacji służącej poprawie produktywności i podtrzymaniu nieustannej produkcji w zakładzie.

W praktyce FIELD pełni rolę inteligentnej „skrzynki”, do której można podłączyć nie tylko systemy sterowania CNC, maszyny czy roboty, ale także urządzenia peryferyjne, czujniki a nawet systemy poboczne takie jak klimatyzacja czy oświetlenie. Co ważne, system umożliwia podłączenie nie tylko najnowszych produktów marki FANUC, ale też już istniejących w zakładzie maszyn i urządzeń, w tym także konkurencyjnych.

Aplikacje systemu FIELD

System FIELD to platforma umożliwiająca korzystanie z aplikacji wspomagających korzystanie z danych pozyskiwanych z warstwy produkcyjnej. I nie chodzi tu tylko o aplikacje dostarczane przez FANUC, ale także inne, stworzone przez podmioty zewnętrzne. W praktyce FIELD to otwarte środowisko deweloperskie, w którym deweloperzy aplikacji i klienci używający systemu mogą opracowywać niezbędne aplikacje i swobodnie używać ich w ramch procesów produkcyjnych.

Aplikacje i konwertery, które przejdą proces kontroli realizowany przez FANUC, są dostępne w sklepie systemu FIELD i mogą być stamtąd pobierane i instalowane. Dzięki temu użytkownicy mogą w prosty sposób sprawdzać najnowsze wersje aplikacji i konwerterów oraz je aktualizować.

Spośród aplikacji, które FANUC oferuje dziś producentom, warto przybliżyć te odpowiadające na największe wyzwania współczesnej produkcji przemysłowej.

ZDT – aplikacja służąca do zapobiegania nieoczekiwanym przestojom urządzeń produkcyjnych

Aplikacja monitoruje robotów FANUC oraz generuje  raporty oraz wizualizację tych stanów. W razie nieprawidłowości powiadamia użytkownika o konieczności przeprowadzenia działań serwisowych i zachęca do prowadzenia konserwacji zapobiegawczej w przyszłości. W efekcie poprzez centralne zarządzanie stanem urządzeń produkcyjnych ogranicza koszty utrzymania ruchu.

PMA – aplikacja przeznaczona do bieżącej analizy funkcjonowania zakładu i poprawy produktywności

Aplikacja pozwala monitorować status funkcjonowania każdego urządzenia produkcyjnego w czasie rzeczywistym, w tym czas pracy i alarmów, i wykorzystuje je do analizy czynników wpływających na pracę urządzenia. PMA jest bardzo pomocna w procesie poprawiania produktywności dzięki statystycznej analizie pozyskanych danych i wizualizacji tendencji oraz stanu urządzeń za pomocą wartości liczbowych oraz wykresów.

Zbierane dane pozwalają przewidywać trendy funkcjonowania całego parku maszynowego
w przyszłości, a także podejmować działania naprawcze, konserwujące i zapobiegawcze
w odpowiednim czasie. W efekcie prowadzi to do ogromnych oszczędności.

FIELD nie tylko umożliwia obsługę danych na terenie zakładu pochodzących z wielu urządzeń, na krawędziach sieci (edge computing) i w środowisku mgły obliczeniowej (fog computing), ale również wprowadza technologię „rozproszonego kooperacyjnego uczenia głębokiego” (distributed cooperative deep learning). Technologia umożliwia robotom samodzielne uczenie się zadań, które mają wykonać, by wesprzeć produkcję, a także współpracę wielu połączonych ze sobą maszyn. Maszyny, które już nauczyły się swoich zadań mają możliwość dzielenia się wiedzą z innymi maszynami, co znacznie skraca czas uczenia i ich synchronizowania do realizacji celów produkcyjnych. Zastosowanie tej technologii w robotach FANUC znacznie poszerza możliwości producentów, sprawia, że proces wdrażania robotów do produkcji staje się znacznie szybszy i tańszy.

Nowe modele robotów typu DELTA i SCARA w ofercie FANUC

FANUC SCARA SR-20iA
Silny nadgarstek, duży udźwig i niewielka podstawa – optymalna kombinacja

SR-20iA

Nowa jednostka typu SCARA, niedawno wprowadzona do oferty FANUC, znacznie poszerza możliwości rodziny kompaktowych robotów, doskonale przygotowanych do wykonywania bardzo szybkich, powtarzalnych i precyzyjnych ruchów roboczych w płaszczyźnie poziomej. Bardzo duży udźwig (20 kg), niewielki rozmiar, bezwładność nadgarstka (0,45 kgm2) i maksymalna siła nacisku 250 N sprawiają, że nowy robot jest skutecznym i efektywnym kosztowo rozwiązaniem dla wielu branż produkcji przemysłowej, w tym szybko rozwijającej się  produkcji paneli słonecznych lub baterii. Jest to optymalne rozwiązanie do montażu, przenoszenia, pobierania, przekładania i pakowania detali na liniach produkcyjnych.

Kompaktowa podstawa (280 x 364 mm), niewielka waga (64 kg) i duży zasięg (1100 mm) zapewniają maksymalną efektywność w obszarze wykorzystania przestrzeni i zakresu ruchu nowego robota.

FANUC DR-3iB/8L
Nowa generacja robotów DELTA

DR-3iB/8L

Zupełnie nowa seria robotów Delta DR-3iB firmy FANUC została zaprojektowana specjalnie z myślą o zmaksymalizowaniu prędkości i wszechstronności systemów zrobotyzowanych stosowanych w procesach pobierania i pakowania. Seria DR-3iB/8L oparta na klasycznej konstrukcji z ramionami równoległymi, zapewnia większy udźwig (8 kg), moment bezwładności nadgarstka (0,2 kgm2) i największy jak dotąd zasięg (1600 mm) spośród wszystkich robotów tego typu  dostępnych w ofercie  FANUC.

Zaawansowana wydajność ruchu, z prędkością ruchu do 10000 mm/s, sprawia, że ​​DR-3iB /8L jest idealnym wyborem do niezwykle szerokiego zakresu zastosowań – od przemysłu spożywczego, poprzez przemysł farmaceutyczny, aż po sektor energetyczny.

Dzięki ogromnej przestrzeni roboczej robot może obsługiwać szerokie przenośniki taśmowe i pakować produkty do głębokich kartonów. Nowy robot obsługuje również większe chwytaki niż typowe roboty delta, a to sprawia, że dobrze radzi sobie z  przenoszeniem większych części lub pobieraniem wielu części.

ROBOTY FANUC CRX CRX-10iA, CRX-10iA/L

Roboty współpracujące nowej generacji

Robot FANUC DR-3 iB/8L

Nowa era współpracy ludzi z robotami rozpoczęła się w grudniu 2019 r., kiedy FANUC zaprezentował, podczas targów IREX w Tokio, prototypy robotów współpracujących nowej generacji – FANUC CRX.

Najważniejszym wyróżnikiem robotów tej klasy jest wysoka wrażliwość i szybkość reakcji w kontakcie z człowiekiem i elementami otoczenia.

Robot CRX-10iA błyskawicznie zatrzymuje się nawet przy najdelikatniejszym kontakcie z operatorem i automatycznie wycofuje się w momencie, gdy natrafi na stałą przeszkodę. W razie potrzeby operator ma również możliwość samodzielnego odsuwania robota w żądanym kierunku (ruch w 2 głównych osiach). Gładka, smukła i opływowa konstrukcja – korpusu i ramienia robota – została skonstruowana tak, by wykluczyć ryzyko zakleszczenia ręki operatora podczas współpracy z robotem. CRX-10iA posiada certyfikat poświadczający, że nowa linia robotów spełnia wymagania normy bezpieczeństwa ISO 10218-1.

Z myślą o zapewnieniu najlepszych efektów operacyjnych producent przewidział możliwość dostosowywania prędkości robota do warunków panujących w hali produkcyjnej. W trybie współpracy robot może pracować z maksymalną prędkością 1000 milimetrów na sekundę,
a w trybie samodzielnym, gdy ludzie nie przybywają w jego bliskim otoczeniu, może działać ze zdwojoną prędkością do 2000 milimetrów na sekundę. Możliwość zmiany trybu pracy robota jest szczególnie przydatna podczas nocnych zmian lub pracy w weekendy. Robot może wówczas realizować bardziej ambitne cele produkcyjne, nie angażując zasobów ludzkich. Warto dodać, że system sygnalizacji świetlnej informuje wówczas o aktywnym trybie pracy robota, a także, że istnieje możliwość zastosowania dodatkowych czujników bezpieczeństwa, odpowiedzialnych za spowalnianie robota, gdy pracownicy hali znajdą się w jego bezpośrednim otoczeniu.

Nowy robot waży zaledwie 40 kilogramów, a jego kontroler 20 kilogramów, dzięki czemu można wygodnie przenieść go do miejsca, gdzie ma być zainstalowany i użytkowany. W celu obsługi robota producent dostarcza intuicyjny tablet dotykowy, charakteryzujący się przejrzystym interfejsem – z symbolami graficznymi oraz użytecznymi funkcjami obsługi i programowania, takimi jak funkcja „drag and drop” – przeciągnij i upuść. Dzięki temu nawet osoby początkujące w kilku krokach poradzą sobie z tworzeniem programów roboczych. Aby nauczyć robota pożądanej sekwencji ruchu, operator może również ręcznie poprowadzić robota do odpowiednich punktów. Warto wspomnieć, że specjaliści, często przyzwyczajeni do tradycyjnych rozwiązań, mogą w łatwy sposób zmienić, za pomocą jednego przycisku, wygląd nowego interfejsu na widok klasycznego wyświetlacza iPendanta. Mogą również podłączyć sprawdzony Teach Pendant FANUC, służący do obsługi robotów. Wspomniane narzędzia FANUC pozwalają na tworzenie dowolnych, nawet bardziej skomplikowanych programów.

Kolejną nowością jest to, że klienci będą mogli samodzielnie aktualizować oprogramowanie robota FANUC i rozszerzać go o dostępne aktualizacje. W celu łatwiej adaptacji chwytaków, czujników i kamer, FANUC zapewnia zestawy programistyczne, które umożliwiają szybkie i łatwe połączenie z osprzętem i akcesoriami innych firm.

Nowy robot współpracujący CRX-10iA cechuje wysoka jakość, która przekłada się na niezawodność jego użytkowania, nawet w ciężkich warunkach, a także długą żywotność. Nowy robot spełnia wymogi normy IP67, co oznacza, że jest całkowicie pyłoszczelny i odporny na wilgoć.  Nawet bardzo drobne cząsteczki kurzu, takie jak te powstające podczas polerowania detali, nie stanowią problemu. Kontroler i tablet (klasa szczelności IP54) również doskonale poradzą sobie w środowisku przemysłowym.

Długa żywotność CRX-10iA to kolejny wyróżnik rynkowy nowej linii robotów FANUC.  Producent obiecuje klientom średnio osiem lat użytkowania robota bez potrzeby konserwacji. Co oznacza, że przy prawidłowym użytkowaniu w tym czasie – silniki, reduktory, czujniki, okablowanie i smary – nie będą musiały być wymieniane. Dla klientów oznacza to zarówno bardzo niski całkowity koszt eksploatacji robota (TCO), jak i minimalne przestoje w produkcji.

CRX-10iA jest oferowany w dwóch wersjach: model standardowy o zasięgu 1249 milimetrów i model z długim ramieniem o zasięgu 1418 milimetrów. Robot z długim ramieniem został zaprojektowany tak, by mógł przesuwać ramię bezpośrednio nad podstawą. Umożliwia to na przykład zbieranie części ze stołu znajdującego się przed robotem i umieszczanie ich na stole znajdującym się za nim, w linii prostej. Oprócz klasycznych zadań takich jak np. paletyzacja nowy robot CRX-10iA idealnie nadaje się do automatyzacji szerokiej gamy procesów, takich jak: wkręcanie, spawanie, wybieranie części z półek lub z przenośników i pakowanie ich w pudełka lub ładowanie surowych części do maszyny CNC i rozładowywanie gotowych detali po zakończeniu obróbki.

Źródło: FANUC Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj