Nowe produkty, technologie i trendy w robotach współpracujących

356

Robot współpracujący oferuje coś, co jest coraz częściej poszukiwane na linii produkcyjnej i w dziedzinie logistyki – wszechstronność i zdolność adaptacji. Elastyczność jest istotą gry w czasach, gdy kwestie kadrowe mogą być skomplikowane, co mogliśmy zaobserwować podczas pandemii z dystansem społecznym i brakami kadrowymi. A zapotrzebowanie konsumentów może zmienić się z dnia na dzień, jak to miało miejsce w przypadku ogromnego wzrostu handlu elektronicznego spowodowanego przez COVID.

Rozmiar ma znaczenie: małe jest dobre 

Elastyczność i łatwość użytkowania to kluczowe zalety cobotów. Przez elastyczność rozumiemy łatwość, z jaką cobot może być przenoszony i przeprogramowywany do różnych funkcji, a w szczególności łatwość, z jaką może być wprowadzony do istniejącej linii produkcyjnej lub środowiska logistycznego. Chociaż wiele firm produkujących coboty produkuje maszyny o większym udźwigu, większość nowych cobotów wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich 18 miesięcy miała udźwig w zakresie 0-9 kg. Kluczem w przypadku cobotów jest bezpieczeństwo. Muszą one być w stanie poruszać się bezpiecznie, bez nadzoru, w pobliżu ludzi. Większość cobotów jest bezpieczna, ponieważ istnieją limity ich prędkości i ładowności, a zatrzymują się w momencie wyczucia kontaktu z przeszkodą, np. człowiekiem. Jednak im większy cobot, tym większe ryzyko i aby je zmniejszyć, poruszają się one z mniejszą prędkością. Szybkość i bezpieczeństwo większych cobotów można poprawić dzięki wbudowaniu czujników i algorytmów oprogramowania, ale wszystko to wiąże się z wyższymi kosztami. Stąd dominacja na rynku, wynikająca z przewagi konkurencyjnej, mniejszych cobotów. Patrząc w przyszłość do 2024 roku, przewidujemy, że 85,1% udziału w sprzedaży zajmą coboty o maksymalnej ładowności 9 kg.

Prognoza dostaw robotów współpracujących według udźwigu robota

Przyszłość robotyki – mobilne roboty współpracujące są gotowe do zajęcia miejsca na scenie

Wierzymy, że mobilne roboty współpracujące będą w nadchodzących latach wyznaczać szlaki w świecie automatyki, ale w krótszej perspektywie barierą będą koszty. Mówimy o wysokim potencjale wzrostu tych maszyn od pierwszej edycji naszego raportu o robotach współpracujących w 2018 roku. Koncepcja jest prosta, a wysoka elastyczność wykorzystania wynika z mariażu dwóch technologii: w mobilnym cobocie ramię robotyczne jest zamontowane na zautomatyzowanym pojeździe kierowanym (AGV) i może zawierać wiele dodatkowych modułów funkcjonalnych, takich jak kamera przemysłowa, czy efektor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj