Nowa generacja robotów serii SCARA i4Hdo obsługi najcięższych ładunków od firmy OMRON

459

Wytrzymały robot SCARA i4H może przenosić ładunki o masie do 15 kg i został zaprojektowany z myślą o łatwej integracji z linią produkcyjną. Umożliwia wytwarzanie zróżnicowanych produktów w małych partiach, co pozwala producentom poszerzyć swoją ofertę.

Najnowszy robot przemysłowy SCARAi4H firmy OMRON pozwala sprostać wymaganiom masowego dostosowywania, umożliwiając wytwarzanie bardzo zróżnicowanych produktów w małych partiach. W efekcie producenci mogą łatwo poszerzyć swoją ofertę. Model SCARAi4H pojawia się na rynku niedługo po premierze robota SCARA i4L do niewymagających zastosowań.

Model i4H ma unikatowe rozwiązania konstrukcyjne, które idą w parze z najwyższą innowacyjnością i jakością produktów firmy OMRON. Moduł EtherCAT firmy OMRON, który jest podłączony bezpośrednio do ramienia robota, upraszcza projektowanie skomplikowanych narzędzi. Wbudowane sterowniki nowej generacji zajmują mniej miejsca i minimalizują okresową obsługę techniczną. Model i4H wyposażono również we wbudowane interaktywne funkcje obsługi technicznej. Wysoka prędkość i precyzja robota SCARAi4H gwarantują dokładność i poprawność montażu.

„Negatywny wpływ pandemii COVID-19 na dzisiejszą gospodarkę światową jest niezaprzeczalny. Ze względu na pandemię w zakładach wdrożono surowe wymogi dotyczące dystansu społecznego i protokoły bezpieczeństwa. Potrzeba indywidualnego dostosowania linii produkcyjnej jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Model i4H odgrywa bardzo ważną rolę w automatyzacji procesów przepływu pracy, zapewniając jednocześnie pracownikom bezpieczny dystans społeczny i umożliwiając im skupienie się na innych zadaniach” — mówi MotohiroYamanishi, starszy dyrektor generalny, który odpowiada za projekt rozwoju biznesu w dziale automatyki przemysłowej firmy OMRON.

„Robot SCARA i4Hfirmy OMRON zapewnia niezawodność obsługi ciężkich ładunków, która musi być szybka i precyzyjna przez cały czas. Model i4H stanowi idealne uzupełnienie linii produkcyjnej w zadaniach związanych z paletyzacją i załadunkiem w branży produkcji żywności i napojów” — mówi Tom Mathias, prezes i dyrektor generalny firmy OMRON Robotics and Safety Technologies, Inc., która jest wiodącym dostawcą rozwiązań z zakresu robotyki i bezpieczeństwa dla przemysłu i stanowi część działu automatyki przemysłowej firmy OMRON.

Najważniejsze cechy robota SCARAi4H:

Większa ładowność:

Robot SCARAi4H firmy OMRON może przenosić ładunki o masie do 15 kg. Duża ładowność ma kluczowe znaczenie w zastosowaniach takich jak załadunek, rozładunek, paletyzacja oraz podnoszenie i układanie. Model i4H jest idealnym wyborem dla firm działających w branży motoryzacyjnej, spożywczej lub dóbr konsumpcyjnych.

Bezproblemowa integracja z istniejącymi liniami produkcyjnymi:


Technologia łączności EtherCAT firmy OMRON umożliwia synchronizację pomiędzy innymi urządzeniami. Upraszcza to zaawansowane procesy montażu, instalacji i wdrażania, które wymagają wysokiego poziomu precyzji i zaangażowania, a także zapewnienia kontroli jakości z integracją wizualną. Ponadto szeroki zakres dostępnych konfiguracji modelu i4H pozwala na dostosowanie go do każdego stanowiska roboczego.

Maksymalizacja czasu pracy bez przestojów:

Operatorzy mogą kontrolować i ograniczać nieplanowane przestoje dzięki najlepszym wbudowanym interaktywnym funkcjom obsługi technicznej. Model i4H ma własny wyświetlacz, który upraszcza rozwiązywanie problemów, oraz wskaźnik świetlny „zdrowia” — to pierwsze tego typu rozwiązania na świecie. Użytkownik może podjąć odpowiednie działania zależnie od koloru wskaźnika robota.

Cechy dodatkowe:

  • Ładowność 15 kg
  • Zasięg do 650 mm, 750 mm i 850 mm
  • Standardowe tuleje 210 mm lub 410 mm
  • Możliwość zamontowania wszystkich trzech modeli na posadzce lub ścianie* albo w pozycji odwróconej na suficie
  • Programowanie z obsługą EtherCAT i Ethernet*
  • Pierwsze na świecie wskaźniki świetlne „zdrowia” robota
  • Interaktywne funkcje obsługi technicznej*

* Od lata 2021 r.

Informacje o inicjatywie „innovative-Automation”

W ostatnim czasie firma OMRON opracowała innowacyjną koncepcję produkcyjną pod nazwą „innovative-Automation!”. Obecnie firma OMRON dąży do wprowadzania innowacji w zakładach produkcyjnych poprzez realizację tej koncepcji, składającej się z trzech kluczowych innowacji — lub tzw. trzech „i”. Dzięki tym innowacjom w dziedzinie automatyzacji firma OMRON zamierza znacząco zwiększyć wydajność zakładów produkcyjnych w celu uzyskania wysokiej wartości dodanej. Intencją pierwszego „i”, czyli integracji (ewolucji sterowania), jest rozwój technologii automatycznego sterowania, aby praktycznie każdy operator, niezależnie od stopnia doświadczenia, mógł z powodzeniem wykonywać pracę, która wcześniej wymagała specjalistycznych umiejętności. Poprzez drugie „i” — inteligencję (rozwój inteligencji za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych) — firma OMRON dąży do stałego rozwoju urządzeń i linii produkcyjnych. Zastosowanie szerokiej gamy urządzeń sterujących i sztucznej inteligencji (SI) pozwala na uczenie się maszyn na podstawie doświadczenia oraz utrzymywanie ich w optymalnym stanie. Trzecie „i”, czyli interaktywność (nowa harmonizacja relacji między ludźmi a maszynami), polega na rozwijaniu harmonijnego współdziałania maszyny i człowieka. Celem jest wypracowanie takiej współpracy, podczas której maszyny będą w stanie pomagać operatorom poprzez rozpoznawanie ludzkich myśli i zachowań. Tak zaawansowany tryb pracy może zaoferować jedynie firma OMRON, doświadczony producent specjalistycznych urządzeń sterujących.

Źródło: OMRON