Nity – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

100

Nity znajdują swoje zastosowanie w branży motoryzacyjnej, przemyśle mechanicznym oraz przede wszystkim w budownictwie. Dzięki nim możliwy jest proces nitowania. Różnią się jednak od siebie pod wieloma względami, a każdy z rodzajów znajdzie zastosowanie w innych konstrukcjach. Jakie nity są dostępne na rynku?

Czym są nity?

Nity to akcesoria złączne, które są podstawą procesu nazywanego nitowaniem, czyli łączenia poszczególnych elementów danej konstrukcji. Składają się z dwóch elementów (łba i trzpienia), a wyglądem przypominają krótkie pręty.

Najczęściej stosowane są przy złączaniu blach lub cienkościennych płyt. Ze względu na to powinny charakteryzować się solidnym wykonaniem oraz odpornością na korozje.
Nity dostępne na rynku dzieli się ze względu na kształt, rodzaj materiału, z którego są wykonane, a także przeznaczenie.

Nity – rodzaje i zastosowanie

Podczas wybierania nitów należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Takie elementy różnią się od siebie także pod względem rodzaju kołnierza, wyróżnia się standardowy, wpuszczany oraz powiększony. Warto również zwrócić uwagę na nity karbowane, które szczególnie sprawdzają się w budownictwie do połączeń ceramicznych. Poza tym rozróżnia się także nity:

  • Standardowe – najbardziej powszechne, stosowane także przy drobniejszych pracach remontowych.
  • Szczelne – są uzupełnione o dodatkową uszczelkę w obrębie kołnierza. Stosuje się je w konstrukcjach, które narażone są na działanie płynów.
  • Rozprężne – są odporne na rozciąganie, a także uszkodzenia mechaniczne i warunki pogodowe, ponieważ charakteryzują się dużą siłą nacisku. Sprawdzają się szczególnie w przemyśle, można nimi łączyć elementy drewniane, plastikowe, czy też te wykonane z tworzyw sztucznych.
  • Multigrip – dzięki takim nitom możliwe jest ograniczenie liczby połączeń nitowych. Znajdują swoje zastosowanie w otworach nieregularnych. Poszerzają zakres mocowania, co pozytywnie wpływa na trwałość połączeń.
  • Dwuelementowe – takie nity stosuje się do połączeń ram drzwi lub mocowania ścian bocznych. Sprawdzają się także przy łączeniach elementów szklanych i metalowych, charakteryzują się rozległym obszarem nacisku, który nie dopuszcza do środka wilgoci.
  • Wzmocnione – są niezwykle odporne, dlatego sprawdzają się przeważnie w branży motoryzacyjnej. Odporne na zrywanie i ścieranie, pasują także do niestandardowych połączeń.
  • Kolorowe – w głównej mierze pełnią funkcję estetyczną, stosowane są do estetycznych połączeń, nadają im niestandardowy wygląd.

Nity to elementy, które pozwalają na łączenie różnych elementów konstrukcji. Są trwałe i odporne na korozję, jednak warto dobrać odpowiedni rodzaj do ich przeznaczenia.

Źródło: NORSTEEL