Spółka Eaton zajmująca się zarządzaniem energią wzbogaciła swój nowoczesny system komunikacyjny SmartWire-DT o nowy moduł WE/WY IP67. Zwiększają one użyteczność tego systemu poza szafą sterowniczą, umożliwiając bezpośrednie łączenie się z czujnikami i siłownikami. Dzięki temu twórcy aplikacji mają teraz do dyspozycji nowe opcje, które zapewnią im większą wolność wyboru i lepsze możliwości diagnostyczne w architekturze systemu IP67.
Nowe urządzenia to znacznie prostsze systemy dla użytkownika, poczynając od projektu, a na montażu kończąc. Budowanie nowych systemów i modyfikowanie istniejących maszyn można teraz przeprowadzać przy mniejszej ilości okablowania i mniejszym wykorzystaniu materiałów.
Z tradycyjnymi metodami podłączania czujników i siłowników do systemów sterowania maszynami łączą się liczne wyzwania. Z powodu scentralizowanej kontroli nawet najprostsze systemy wymagają użycia dużej ilości materiału i ogromnego wysiłku, zwłaszcza jeśli maszyna zajmuje spory obszar. Jednak w przypadku zdecentralizowanej kontroli, w przypadku której korzysta się ze zdalnych modułów WE/WY, ich szczegółowość nie pasuje do liczby i typu znajdujących się w każdej lokalizacji urządzeń peryferyjnych, co przekłada się na wydatki na zbędny sprzęt. W obu przypadkach dalszym problemem jest to, że rozbudowa i modyfikacje systemów w przyszłości są trudne.
Firma Eaton rozwiązała ten problem przez dodanie do gamy SmartWire-DT modułów WE/WY IP67. Dzięki instalacji SmartWire-DT, za pomocą kabla o długości 600 m można podłączyć bezpośrednio do systemu sterowania aż 99 urządzeń. Nowy moduł oznacza, że urządzenia te mogą zawierać czujniki z bogatego portfolio firmy Eaton, w którym znajdują się produkty od mechanicznych łączników bezpieczeństwa do czujników indukcyjnych, pojemnościowych i optoelektronicznych o wysokiej funkcjonalności.
Moduł WE/WY IP67 posiada gniazdko M12, może więc być używany do podłączenia do instalacji SmartWire-DT wszystkich standardowych czujników i siłowników za pomocą wtyczek M12. W przypadku czujników z własnym systemem zasilania można skorzystać z pomiaru zużycia energii, aby upewnić się, że dany sensor podłączony jest poprawnie, a to z kolei ułatwia i przyspiesza testowanie instalacji. Status modułu i jego komunikaty diagnostyczne można również wyświetlić z każdego punktu połączenia w instalacji SmartWire-DT.
Korzyści wynikające z używania rozwiązania SmartWire-DT są oczywiste w szerokiej gamie zastosowań. Jeżeli na przykład używa się różnych czujników oraz siłowników cyfrowych i analogowych, nowe moduły WE/WY pozwalają na osiągnięcie optymalnej i wydajnej pod względem kosztów architektury, ponieważ każdy czujnik lub siłownik jest podłączony osobno.
Dzięki aplikacjom rozproszonym, takim jak taśmy przenośnika, możliwe jest podłączanie wszystkich czujników do tego samego kabla SmartWire-DT o maksymalnej długości 600 m. Bezpośrednie podłączenie czujników do modułu WE/WY IP67 znacznie zmniejsza długość potrzebnego przewodu. Umożliwia także konstruktorom maszyn łatwiejsze wyznaczanie trasy kabli i instalację osobnych czujników i siłowników wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. Zgodnie z zapotrzebowaniem można stosować różne wejścia i wyjścia cyfrowe i analogowe.
Jeśli konieczne jest uzupełnienie bieżącej instalacji SmartWire-DT o czujniki i siłowniki, szybko i łatwo można zainstalować dodatkowe moduły WE/WY. Oznacza to, że konstruktorzy maszyn dostarczający nowy sprzęt nie będą już musieli zaprzątać sobie głowy wymyślaniem specjalnych i potencjalnie kosztownych opcji na wypadek przyszłego rozbudowania instalacji.
Asortyment produktów SmartWire-DT zawiera teraz opcje podłączania jednego, dwóch lub czterech czujników lub siłowników. Złącza można zamocować do każdej odpowiedniej powierzchni za pomocą śrub lub dostępnych zacisków, dzięki którym można je zainstalować na standardowej szynie profilowej.
Instalacja SmartWire-DT zapewnia użytkownikom wyjątkową elastyczność przy projektowaniu systemów sterowania. Mogą oni używać niemal wszystkich sterowników programowalnych PLC poprzez gateway (Profibus-DP, CANopen, Modbus-TCP, EthernetIP, Profinet, Powerlink lub Ethercat) lub mogą zdecydować się na sterowniki firmy Eaton, np. z serii XV100 ze zintegrowanym interfejsem SmartWire-DT. Metoda ta korzysta z prostych zoptymalizowanych koncepcji i tworzy skuteczne rozwiązania przy użyciu mniejszej liczby komponentów i zgodnie ze strategią Lean Solution firmy Eaton.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.eaton.eu.