Miejsce człowieka w Przemyśle 4.0

895

Rozmawiając o koncepcjach takich jak Przemysł 4.0 i Internet of Things, skupiamy się przede wszystkim na innowacyjnych technologiach i systemach automatyzacji. Warto jednak zastanowić się także nad tym, jak wdrożenie tych idei zmieni rolę człowieka.

W związku z rosnącym wykorzystaniem w przemyśle systemów automatyzacyjnych i pojazdów autonomicznych, zasadne wydaje się pytanie, czy roboty w najbliższej przyszłości zastąpią pracowników odpowiadających za obsługę linii produkcyjnych czy transportu wewnętrznego. Kwestia jest o tyle istotna, że na tego typu stanowiskach zatrudnione są tysiące osób. Eksperci uspokajają, że nawet jeśli posady zostaną zlikwidowane, w ich miejsce powstaną nowe, o nieco innym – bardziej skomputeryzowanym – profilu. Jak wygląda przyszłość operatorów w świecie komunikujących się ze sobą, autonomicznych maszyn?

Zredukowana rola operatora

W związku z tym, że pojazdy i urządzenia produkcyjne w coraz większym zakresie zyskują samodzielność, „Człowiek 4.0” będzie musiał wyewoluować z operatora w koordynatora-specjalistę. W otoczeniu, gdzie skomplikowane oprogramowanie i rozwiązania przetwarzania informacji w chmurze organizują, kontrolują i monitorują pracę robotycznych systemów, praca przestaje polegać na ręcznej kontroli pojedynczych urządzeń. Człowiek staje się nadzorcą, analizującym spływające ze wszystkich maszyn dane i wychwytującym wszelkie wzorce, analogie i anomalie. Jego głównym zadaniem w tak zarysowanej rzeczywistości jest optymalizacja procesów na podstawie gromadzonych w chmurze informacji. – Wdrożenie rozwiązań z obszaru koncepcji Przemysłu 4.0 oraz ich późniejsze doskonalenie wymaga ciągłej analizy, obejmującej całe spektrum funkcjonowania zakładu – od pojedynczych zadań po tzw. całościowe zrozumienie ich sedna, sensu i istoty – mówi Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Na progu tej nowej ery czeka nas reorganizacja i zmiana znaczenia znanych dziś procesów. Przykładowo, w przypadku STILL iGo neo CX 20, kompletacja z zadania składającego się ze sterowania wózkiem, nawigowania i nakładania ładunku na platformę redukowana jest do przemieszczania się pomiędzy regałami i wybierania właściwych towarów. Możemy spodziewać się, że również inne zadania będą się zmieniać i coraz większą część prostych prac przejmować będą maszyny – dodaje ekspert.

Rozbudowana rola analityka

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń podłączonych do centralnego systemu zarządzającego i stworzeniem sieci wzajemnej komunikacji pomiędzy nimi, w niezwykłym tempie rośnie ilość generowanych każdego dnia informacji. I choć dzięki aplikacjom ewidencyjnym, pozwalającym na ich automatyczne gromadzenie i przejrzystą wizualizację, dostęp do nich nie stanowi już obecnie problemu, powstaje zwiększone zapotrzebowanie na ich wnikliwą analizę. – Nowoczesne aplikacje klasy Fleet Manager dają użytkownikom komplet danych na temat efektywności wykorzystania poszczególnych urządzeń oraz ich serwisowania. Dzięki integracji programów z systemami ERP i WMS, pracownicy magazynu na bieżąco mogą monitorować sytuację i wprowadzać działania optymalizacyjne pozwalające zwiększać efektywność procesów – mówi Tobiasz Jakubczak. – Wyzwaniem staje się jednak skuteczne przetworzenie wszystkich informacji z korzyścią dla przedsiębiorstwa. Doświadczeni operatorzy, znający „od podszewki” funkcjonowanie tradycyjnego magazynu, mogą odgrywać kluczową rolę w interpretacji tych danych. Możemy spodziewać się, że na styku przemysłu 3.0 i 4.0 wielu z nich znajdzie zatrudnienie właśnie na tego rodzaju stanowiskach – przewiduje, specjalista ds. produktu STILL Polska.

Skalowalna przyszłość
Terminem kluczowym dla płynnego wejścia w erę Przemysłu 4.0 i skutecznego wykorzystania dostępnych informacji jest skalowalność rozwiązań. Trendem obserwowalnym dziś w zarządzaniu produkcją i magazynowaniem jest wyodrębnianie w procesach funkcjonalnie zbieżnych modułów. Znajduje to odzwierciedlenie we wdrożeniach konkretnych, wyspecjalizowanych programów i produktów. Standardowe elementy informatyczne oraz konfigurowalne pojazdy są optymalnie dopasowane do ściśle określonych zadań. Ich twórcze łączenie w większe całości pozwala stwarzać sprawnie działające systemy i umożliwia proste przenoszenie know-how pomiędzy działami i zakładami.

Źródło: http://www.still.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj