Pierwsze w branży rozwiązanie sterowania różnymi typami robotów mobilnych za pomocą jednego systemu. Firma OMRON Corporation zaprezentowała nowego robota mobilnego o nazwie LD-250. Model LD-250 jest najmłodszym członkiem rodziny mobilnych robotów LD firmy OMRON, a dzięki ładowności 250 kg — także najmocniejszym. Wraz z rozwiązaniem Fleet Manager, które jako pierwsze na rynku umożliwia równoczesne sterowanie wieloma robotami mobilnymi o różnej ładowności za pomocą jednego systemu, przyczyni się do stworzenia bardziej elastycznego i zoptymalizowanego systemu autonomicznego transportu materiałów.
Nowe rozwiązanie pomoże zakładom produkcyjnym na całym świecie sprostać wyzwaniom, związanym ze zwiększeniem wydajności i rentowności procesów wysoko zróżnicowanej produkcji. Dotyczy to państw uprzemysłowionych, w których zmniejsza się liczebność personelu, jak również państw rozwijających się, gdzie rosną koszty pracy.
Nowy robot mobilny LD-250, o ładowności wynoszącej 250 kg, ma niemal dwukrotnie większą powierzchnię nośną. Dzięki temu może być używany do transportu dużych podzespołów samochodowych, takich jak bloki przekładni czy wielkogabarytowe opakowania, czyli przedmiotów, które tradycyjnie przenoszą pracownicy za pomocą wózków. Aby zoptymalizować system autonomicznego transportu materiałów, klienci mogą korzystać z systemu Fleet Manager firmy OMRON, który pozwala sterować zróżnicowaną flotą składającą się z maksymalnie 100 mobilnych robotów firmy OMRON, niezależnie od ich ładowności i możliwości roboczych. System pozwoli na zarządzanie ruchem, akumulatorami i nawigacją robotów. Mobilne roboty z serii LD mogą samodzielnie omijać ludzi i przeszkody, równocześnie automatycznie obliczając najlepsze trasy transportu materiałów.
„Od czasu przejęcia w 2015 roku amerykańskiej firmy Adept Technology, Inc. zajmującej się robotyką, w ramach inicjatywy „innovative-Automation”, firma OMRON przeznacza znaczne środki na stworzenie rozwiązań, które pomogą klientom zrealizować koncepcję elastycznej produkcji” — powiedział Motohiro Yamanishi, starszy dyrektor generalny odpowiedzialny za projekt rozwoju biznesu w dziale automatyki przemysłowej firmy OMRON. Yamanishi dodał: „Nowy model LD-250 będzie kluczem do dalszego rozwoju tej inicjatywy. Daje on klientom większy wybór podczas automatyzacji transportu materiałów — obszaru szybko rozwijanego w branżach na całym świecie przez zastosowanie robotów mobilnych”.
„Logistyka, a także transport produktów i materiałów na terenie zakładu i w magazynie, stają się prawdziwym wąskim gardłem wielu firm ze względu na częstotliwość i monotonię tego zajęcia oraz wzrost kosztów pracy. Roboty mobilne OMRON pomogą firmom w rozwiązaniu tego problemu, ponieważ mogą pracować niestrudzenie, punktualnie i bezpiecznie przez 24 godziny na dobę, w tym samym środowisku, co ludzie” — powiedział Tom Mathias, prezes i dyrektor generalny firmy OMRON Robotics and Safety Technologies, Inc, wiodącego dostawcy rozwiązań z zakresu robotyki i bezpieczeństwa dla przemysłu, będącego częścią działu automatyki przemysłowej firmy.
Dzięki dodaniu modelu LD-250 do serii mobilnych robotów LD firmy OMRON klienci z różnych branż, w tym motoryzacyjnej, elektronicznej, spożywczej i innych towarów, nie muszą już tworzyć stałych sieci sprzętu transportowego. Zamiast tego mogą korzystać z systemu, który w sposób elastyczny poradzi sobie ze zmieniającymi się wymaganiami rynkowymi. Firma OMRON będzie nadal pomagała klientom radzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez społeczeństwo, uwalniając pracowników od prostych, żmudnych i męczących czynności związanych z transportem materiałów i pozwalając im skupić się na bardziej twórczych zadaniach.
Najważniejsze cechy nowego robota LD-250:
Większa ładowność i bardziej wytrzymała konstrukcja: dzięki ładowności 250 kg model LD-250 stanowi ważny dodatek do serii robotów LD firmy OMRON, która do tej pory składała się z modelu LD-60 (ładowność do 60 kg), LD-90 (ładowność do 90 kg) oraz transporterów wózkowych o ładowności do 130 kg.
Model LD-250 ma solidniejsze powłoki metalowe, które są odporne na przypadkowe uderzenia z zewnątrz i lepiej sprawdzają się w bardziej wymagających zadaniach. Dzięki temu robot nadaje się idealnie na przykład do transportu przedmiotów o dużych wymiarach, takich jak bloki przekładni, fotele czy wiązki przewodów w przypadku branży motoryzacyjnej, a także wielkogabarytowych opakowań w przypadku branży spożywczej.
Bardzo zróżnicowana flota:dzięki wiodącemu w branży systemowi Fleet Manager klienci mogą łatwo zarządzać zróżnicowanymi flotami urządzeń mobilnych, wliczając w to nawet 100 robotów (także typu LD-250). Urządzeniami można sterować za pomocą jednego systemu, nie martwiąc się o zgodność lub wydajność.
Szybszy zwrot z inwestycji:model LD-250 umożliwia klientom załadunek większej ilości materiałów na mobilnego robota, co pozwala na mniejszą liczbę przejazdów z cięższymi partiami materiału i tym samym zwiększenie zwrotu z inwestycji. Klienci mogą łączyć i dopasowywać do siebie roboty LD, aby stworzyć najbardziej wydajny i elastyczny system transportu materiałów.
Możliwości dostosowania: seria LD to najbardziej elastyczne rozwiązania mobilne dla środowisk przemysłowych. Model LD-250 można z łatwością dostosować do potrzeb klienta za pomocą modułów taśmociągów, systemów kurierskich i adaptacyjnych mechanizmów transportu materiałów. LD-250 wykorzystuje także możliwość dostosowywania flot urządzeń mobilnych firmy OMRON za pomocą akcesoriów zwiększających wydajność, takich jak system HAPS*1, lasery boczne czy narzędzia wizyjne do lokalizacji Acuity*2.
Integracja modelu LD-250 z robotami współpracującymi OMRON TM otwiera również nowy rynek ciężkich „manipulatorów mobilnych”, które oprócz zadań manipulacyjnych mogą transportować materiały.
Klienci z całego świata mogą już zamawiać nowy model robota LD-250 za pośrednictwem biur sprzedaży firmy OMRON. Globalna sieć firmy OMRON jest gotowa do wspierania wdrożeń technologii robotów mobilnych.
*1. HAPS: High Accuracy Positioning System (system pozycjonowania o dużej dokładności).
*2. Acuity: opatentowana technologia Acuity zapewnia dodatkowe metody „lokalizacji”, pomagając mobilnemu robotowi dostosować się do często zmieniającego się otoczenia.
Źródło: Omron