Jak efektywnie spawać?

1144

Jak efektywnie spawać? To pytanie zadaje sobie większość szefów produkcji w zakładach realizujących spawanie w procesie produkcyjnym. W celu uzyskania efektywności należy dobrać odpowiednie środki do zadań, jakie stoją przed nami. Firma ASTOR przygotowała serię rozwiązań z zakresu zrobotyzowanego spawania, dopasowanych do potrzeb zakładów o różnej wielkości, stopniu automatyzacji i różnej specyfice produkcji.

Robot Kawasaki BA006N

Kawasaki BA006N – specjalista światowej klasy

Rok 2015 przynosi wiele nowości w świecie robotyki. Szczególnie prężnie rozwija się zrobotyzowane spawanie. W tej dziedzinie japoński producent robotów, firma Kawasaki, na początku 2015 roku również przedstawiła nowość. Robot BA006N miał swoją europejską premierę na targach w Hanowerze i od razu zyskał uznanie wśród robotyków.

Robot Kawasaki BA006N to całkiem nowa konstrukcja, idealnie przystosowana do realizacji procesu spawania. Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, smukłą sylwetką oraz zwartą konstrukcją nadgarstka z otworem przelotowym do prowadzenia przewodów. Właśnie konstrukcja nadgarstka sprawia, że jest idealnym robotem do spawania. Szybka zmiana orientacji fajki pozwala precyzyjnie poprowadzić nawet bardzo skomplikowaną geometrycznie spoinę, także przy dużych prędkościach spawania. Niewielkie wymiary robota pozwalają budować na jego bazie bardzo zwarte stanowiska spawalnicze, oszczędzając miejsce na hali. Ma on przy tym zasięg blisko 1,5 m, umożliwiający spawanie obiektów dużych gabarytów. Stosując pozycjonery lub tory jezdne można dodatkowo znacznie zwiększyć maksymalny rozmiar spawanego obiektu, dzięki czemu można sprawnie realizować spawanie np. kontenerów, ciężkiego sprzętu budowlanego, a nawet grodzi statków.

Nowoczesna i innowacyjna konstrukcja robota spawalniczego Kawasaki idealnie uzupełnia ofertę firmy ASTOR w zakresie zrobotyzowanego spawania. Szybkie roboty spawalnicze (Kawasaki serii BA) oraz roboty spawalnicze o dużych zasięgach (Kawasaki seria RA), pozycjonery, zrobotyzowane stanowiska spawalnicze i kompaktowe cele spawalnicze to komponenty pozwalające na budowę zarówno ekonomicznych rozwiązań dla małych firm, jak i w pełni automatycznych zaawansowanych stanowisk spawalniczych dla dużych firm z produkcją wielkoseryjną.

Pozycjoner – możesz spawać więcej i lepiej

Pozycjoner jest to proste urządzenie pozwalające automatycznie manipulować spawanym elementem, podczas gdy robot realizuje swój program ruchu. W zależności od ilości zastosowanych napędów, pozycjoner ma różne możliwości. Najprostsza konstrukcja ma jeden napęd. Ta konstrukcja pozwala obracać spawany element wokół jednej osi, która najczęściej ułożona jest w poziomie (pozycjoner poziomy) lub w pionie (stół obrotowy).

Spawanie ramion pompy do betonu realizowane
z robotem Kawasaki

Bardziej zaawansowaną konstrukcją jest pozycjoner dwuosiowy. W tym przypadku najczęściej jeden z napędów realizuje obrót w osi pionowej, a drugi w osi poziomej. Istnieją również bardziej zaawansowane konstrukcje zbudowane na bazie trzech i więcej napędów. Najczęściej stanowią one swego rodzaju połączenie więcej niż jednego pozycjonera w obrębie jednej konstrukcji mechanicznej.

Prawdziwa moc pozycjonera wynika z faktu, że jego ruchy są sterowane z kontrolera robota. Wspólne sterowanie pozwala zsynchronizować ruchy robota z ruchami pozycjonera. Oznacza to, że każda trajektoria ruchu może zostać wyznaczona jako złożenie dwóch ruchów: robota i pozycjonera. Umożliwia to realizację skomplikowanych geometrycznie spoin z zachowaniem optymalnych parametrów spawania.

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze z robotem Kawasaki – ekonomiczne spawanie dla każdego

Rozwiązanie stanowiące alternatywę dla ręcznego spawania to łatwe i szybkie do wdrożenia stanowisko zrobotyzowane, pozwalające realizować spawanie przy produkcji średnio- i niskoseryjnej. W zależności od potrzeb (zasięg i udźwig robota) stanowisko może zostać wyposażone w robota Kawasaki serii BA lub RA. Spawanie może być realizowane na statycznym stole spawalniczym lub na pozycjonerze. Stanowisko jest dostosowane do wymogów danego zakładu i uwzględnia specyfikę produktu. Jest to idealne rozwiązanie na początek robotyzacji spawania w każdym zakładzie. Pozwala ono na dalszą modyfikację i rozbudowę w zależności od potrzeb firmy.

Pozycjoner do robota Kawasaki
w ASTOR Innovation Room

Cela spawalnicza – dla zaawansowanych systemów spawania

Zaawansowane rozwiązanie z dziedziny zrobotyzowanego spawania pozwalające na efektywne spawanie z dużymi wydajnościami – oto cela spawalnicza, kompletne mobilne stanowisko, które może zostać wyposażonew dowolny pozycjoner, źródło spawalnicze, odciąg spalin oraz stację czyszczącą. Stanowisko w postaci niezależnej i mobilnej celi spawalniczej można łatwo transportować oraz szybko zainstalować na hali produkcyjnej.

Wysoki stopień automatyzacji minimalizuje ilość czynności związanych z obsługą stanowiska, co dodatkowo zwiększa wydajność. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane przy produkcji wielkoseryjnej, w której kluczowym parametrem jest wydajność osiągana dzięki pełnej automatyzacji procesu spawania.

Niezależnie od potrzeb danej firmy, ASTOR oferuje kompleksowe wsparcie przy realizacji inwestycji w robotyzację procesu spawania. Współpracując z firmami integratorskimi, wyspecjalizowanymi właśnie w budowie stanowisk spawalniczych, pomagamy zrobotyzować procesy spawania w polskich zakładach produkcyjnych.

 Dowiedz się więcej

pawel handzlik

Kontakt ogólny

Paweł Handzlik

Specjalista ds. robotyzacji

tel: 12 424 00 68
e-mail: paweł.handzlik@astor.com.pl