Inteligentny proces pakowania? Tylko z użyciem nowoczesnego systemu wizyjnego!

318

Obecnie trudno wyobrazić sobie firmę produkcyjną, której poszczególne obszary działalności nie są w jakiś sposób zautomatyzowane. Nowoczesny i inteligentny system wizyjny pozwala usprawnić wiele procesów, w tym weryfikację poprawności pakowania i komplementacji wysyłek.

Z systemów inspekcji wizualnej korzystają klienci, którzy chcą mieć pewność, że wyprodukowane i jednostkowo zapakowane wyroby trafią do opakowań zbiorczych dokładnie tak, jak to zostało zaplanowane, czyli w wymaganej liczbie, pozycji, bezpiecznie i w wymaganej jakości opakowania. Systemy wizyjne pozwalają wychwytywać na bieżąco wszelkiego rodzaju deformacje, zagięcia, wgniecenia i inne defekty, które mogłyby kończyć się reklamacjami ze strony klienta końcowego. Ograniczenie ich do minimum pozwala budować silniejsze relacje i wzmacniać lojalność wobec firmy.

System wizyjny przedłużeniem ludzkiego oka

Systemy wizyjne porównywalne są do ludzkiego oka. Zwykle to człowiek za pomocą zmysłu wzroku kontroluje przebieg procesów produkcyjnych. System wizyjny stanowi zautomatyzowanie tego procesu, odciążając w ten sposób pracowników. Ponadto kamery mogą odczytywać obrazy bardziej precyzyjnie. Inteligentnie wykorzystywany system wizyjny pozwala zaoszczędzić czas operatorów oraz zapewnić jednolitą jakość produktów, z realną korzyścią zarówno dla firmy, jak i klienta końcowego.

Główną przyczyną wzrostu popularności systemów wizyjnych jest rosnące tempo poszczególnych procesów produkcyjnych, wzrost kosztów utrzymania pracowników oraz coraz wyższe wymagania jakościowe dotyczące oferowanych produktów – wyjaśnia Adrianna Orzoł, ekspert zajmująca się tworzeniem algorytmów wizyjnych w Etisoft Smart Solutions. – Postępująca robotyzacja procesów produkcyjnych pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na widzenie maszynowe.

Jak efektywnie wykorzystywać system wizyjny?

System wizyjny, zwany także wizją maszynową, stanowią układ współpracujących ze sobą elektronicznych urządzeń, których zadaniem jest automatyczna analiza wizualna otoczenia. Składa się m.in. z urządzenia pozyskującego informacje, jakim jest kamera, sensor lub układ kamer oraz urządzenia służącego do gromadzenia i przetwarzania zebranych danych, a także urządzenia, które odpowiednio przeanalizuje zebrane dane.

Nasze doświadczenie pokazuje, że trudno jest wskazać jedno, główne kryterium w doborze systemu wizyjnego. Ważna jest z pewnością jego przydatność w konkretnym zastosowaniu, ale także cena. – zauważa ekspertka. – Tym, co ma znaczenie są także osiągi i parametry techniczne, możliwość integracji i szybkość działania. Kolejnymi czynnikami, branymi pod uwagę przy wyborze tego typu rozwiązań, są: łatwość użycia, dostępność wsparcia technicznego oraz gabaryty.

Możliwości zastosowania systemu wizyjnego są bogate. System wizyjny może m.in. sprawdzić kompletność opakowań jednostkowych dla danej konfiguracji pakowania oraz określić, czy opakowanie zbiorcze jest pełne i spójne, a żaden z elementów nie zmienił swojej pozycji. Ponadto system wizyjny jest w stanie sprawdzić, czy poszczególne produkty w opakowaniu zbiorczym nie są zagniecione lub zniekształcone.

Oferowany przez nas system wizyjny posiada funkcję inspekcji szerokiej gamy referencji i obsługi procesów. Jest w pełni bezobsługowy, dzięki czemu nie ma konieczności wprowadzania i usuwania poszczególnych referencji z systemu. – tłumaczy Adrianna Orzoł z Etisoft. Zaprojektowaliśmy go tak, aby na podstawie zdjęcia wykonanego w czasie rzeczywistym mógł automatycznie skonstruować model referencji.

Jak będzie wykorzystywany system wizyjny w niedalekiej przyszłości?

Przewiduje się, że zapotrzebowanie na systemy wizyjne będzie z czasem znacząco wzrastać. Coraz większa konkurencja i coraz wyższe standardy obsługi klienta sprawiają, że wyeliminowanie wszystkiego, co może negatywnie wpływać na jakość oferowanych produktów staje się sprawą kluczową nowoczesnych przedsiębiorstw.

Firmy coraz śmielej sięgają po rozwiązania wykorzystujące analizy na podstawie sztucznej inteligencji, która pozwala „uczyć się” określonych mechanizmów. Coraz krótsze serie produkcyjne, częste zmiany profilu działalności firm czy też różnorodność wytwarzanych produktów powodują, że dąży się do tego, aby robot przemysłowy, który zastąpił człowieka na linii produkcyjnej, stał się nie tylko szybki i precyzyjny, ale również inteligentny.

Źródło: COMMPLACE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj