Nowa generacja inteligentnych i małych sterowników wsparciem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT)

713

Przez lata rodzina urządzeń nazywana często przekaźnikami programowalnymi, inteligentnymi i małymi systemami automatyki, mikrokontrolerami, małymi sterownikami lub zegarami sterującymi, była stosowana we wszystkich gałęziach przemysłu i stanowiła istotny element systemów elektrycznych na całym świecie. Obecnie wiele z tych aplikacji przeszło transformacje i wspomniane urządzenia zostały zastąpione sterownikami programowalnymi i „inteligentnymi przekaźnikami” nowej generacji. Niezależnie od ostatnich zmian, nadal mają one niezwykle ważną rolę do odegrania zarówno w procesach przemysłowych, jak i komercyjnych. Najnowsza wersja tych sterowników, znana również jako „easyE4”, reprezentuje nową generację przekaźników programowalnych.

Zmiany w sterownikach

Zanim dokonał się postęp, ograniczona liczba dostępnych wejść/wyjść i języków programowania stanowiła istotną przeszkodę w stosowaniu małych sterowników. Dziś nie jest to już problemem, ponieważ nowe modele mają ponad 188 We/Wy, które mogą być wykorzystane w szerokim zakresie aplikacji. Różne sygnały mogą być teraz podłączane lokalnie do wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, co umożliwia automatykom większą niezależność od schematów połączeń elektrycznych i ostatecznie sprawia, że konstrukcja jest bardziej elastyczna.

O krok dalej od tradycyjnego programowania

Producenci i programiści, którzy mają doświadczenie w pracy z podobnymi technologiami, nie będą mieli trudności z obsługą i programowaniem tych nowych urządzeń. Wynika to głównie z faktu, że użytkownicy mają teraz możliwość korzystania z tekstu strukturalnego (ST), a w przypadku języka EDP, możliwość wprowadzania zmian bezpośrednio na urządzeniu. Wszystkie programy można w prosty sposób zaimportować, a możliwość użycia bloków funkcyjnych użytkownika (UF) ułatwia wygodne, ponowne wykorzystanie raz przetestowanego fragmentu programu.

Dla wygody automatyków doświadczonych w sterownikach PLC dodano ponadto klasyczny język drabinkowy. Dzięki temu użytkownicy mogą bezpośrednio zintegrować bloki funkcyjne ze schematem programu – wszystko to bez ograniczania liczby styków szeregowych lub równoległych. Oprogramowanie zwiększa też możliwości strukturyzacji, zwiększając tym samym czytelność kodu.

Rozwój sieci i Internetu Rzeczy (IoT)

Opcje komunikacji są jedną z najważniejszych cech małych i inteligentnych systemów automatyki. Złącze Ethernet jak i obsługa protokołu Modbus TCP mogą być używane do programowania i łączenia w sieć komunikacyjną. W zakresie komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami sterownik easyE4 działa analogicznie jak easy800, ale sieć „easyNET” zastąpiono protokołem „NET” opartym o Ethernet.

IIoTDzięki zintegrowanemu interfejsowi Ethernet sterownik może być podłączony do dowolnego routera LAN / WLAN, repeatera, czy switcha, zapewniając tym samym integrację z sieciami IIoT. Oparcie komunikacji o Ethernet nie zmienia jednak sposobu obsługi sieci komunikacyjnej – użytkownicy znający easyNET będą mogli obsłużyć ją w doskonale sobie znany sposób.

Szeroki zakres zastosowań

Sterownik easyE4 otwiera wiele możliwości zastosowania w instalacjach budynkowych i maszynowych. Enkodery inkrementalne mogą być podłączane bez dodatkowego sprzętu, a obsługa przerwań pozwala zrealizować różne metody referencyjne i sterowanie pozycjonowaniem.

Wykorzystanie tekstu strukturalnego (ST) w małych sterownikach umożliwia efektywne kosztowo podejście do nauczania i przyswajania podstaw programowania tekstowego w systemach automatyki. Biorąc pod uwagę liczbę opcji symulacji, większość ćwiczeń nie wymaga sprzętu – jedynie komputera z oprogramowaniem narzędziowym easySoft. Mówiąc wprost, sterownik easyE4 upraszcza wdrożenie, które może być dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników.

Ulepszenia w zakresie wizualizacji

Proste wyświetlanie stanów jest już standardem w małych sterownikach. Sterownik easyE4 idzie jednak krok dalej, zawierając różne ulepszenia wizualizacji, w tym możliwości wielu języków, zadawania wartości, a także możliwość wykorzystania koloru podczas projektowania elementów ekranu. Wyświetlacz aparatu umożliwia użytkownikom wizualizację w trzech różnych kolorach podświetlenia tła, a przy pomocy smartfona czy tabletu wyświetlania poszczególnych komponentów ekranu w kolorze.

Dzisiejsze urządzenia, z ich bogatą funkcjonalnością i możliwościami komunikacyjnymi, są doskonałym przykładem innowacji, które przodują obecnie w przemyśle elektrycznym. Ułatwiają one realizację zadań sterowania, są wygodniejsze i szybsze, oszczędzając tym samym cenny czas specjalistów i stanowią dla nich optymalny wybór dla szerokiej gamy aplikacji.

Więcej informacji na temat sterowników easyE4 można uzyskać na stronie www.eaton.eu/easy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj