FORVIA zwiększyła wydajność logistyki dzięki flocie robotów MiR

175

Inwestycja w 14 robotów MiR dała kluczowemu dostawcy części samochodowych stabilność i niezawodność produkcji w jego czeskim zakładzie, a także zwrot z inwestycji w mniej niż 2 lata

FORVIA, jedna z wiodących firm w branży technologii motoryzacyjnej, zwiększyła swoją efektywność logistyczną, wzmocniła stabilność procesów produkcyjnych i zmniejszyła ryzyko związane z bezpieczeństwem dzięki flocie robotów MiR. Okres zwrotu z inwestycji w 14 robotów w zakładzie Faurecia Clean Mobility w Písku (Czechy) wyniósł mniej niż dwa lata.

Obecnie w Písku zainstalowanych jest 14 robotów MiR. Siedem z nich, głównie MiR600 o dużej ładowności, pracuje w obszarze wyrobów gotowych, dostarczając puste palety na linie montażowe i odbierając pełne palety do obszaru logistyki. Drugi obszar, w którym działają roboty MiR250, to dostarczanie komponentów z magazynu na linie montażowe. Roboty w zakładzie są wykorzystywane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na wszystkich trzech zmianach.

Przed rozpoczęciem automatyzacji logistyka na hali produkcyjnej opierała się głównie na procesach ręcznych, wózkach widłowych i urządzeniach sztaplujących. W związku z tym, że ryzyko urazów i chorób zawodowych było  wysokie, firma zdecydowała się zautomatyzować najcięższe i najmniej bezpieczne procesy. Głównym celem było wprowadzenie technologii, która zwiększy zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i efektywności.

„Jednym z głównych wyzwań projektu było wdrożenie elastycznego środowiska logistycznego, potrafiącego dopasowywać się do ciągle zmieniających się potrzeb na hali produkcyjnej naszego zakładu” – powiedział Martin Horáček, Supply Chain Operations Manager w Faurecia Clean Mobility Europe. „Środowisko naszej hali produkcyjnej jest niezwykle żywe i zmienne, różne urządzenia logistyczne, w tym paletyzatory, wózki, wózki widłowe itp. spotykają się z ludźmi obsługującymi linie produkcyjne. Autonomiczne roboty mobilne z Mobile Industrial Robots (MiR)  okazały się najlepszą odpowiedzią na potrzeby tego zakładu.”

Oprogramowanie MiR Fleet służy do organizacji misji i przy wykorzystaniu wewnętrznego skryptu pomaga zoptymalizować przepływ logistyczny do linii produkcyjnych i między nimi. Cała komunikacja z drzwiami, bramami, maszyną pakującą itp. jest w pełni automatyczna i nie wymaga pomocy operatorów. Celem na przyszły rok jest integracja MiR Fleet z firmowym systemem ERP.

Roboty mobilne MiR zapewniają klientowi pełną autonomię umożliwiającą łatwe wyznaczanie nowych tras bez dodatkowych taśm magnetycznych lub innych fizycznych znaczników, niezbędnych przy stosowaniu innych technologii intralogistycznych. Są inteligentne, potrafią rozpoznać ludzi na hali produkcyjnej i mogą zatrzymać lub ominąć osoby, które znajdują się w pobliżu bez zmniejszenia wydajności, ponieważ unikają wąskich gardeł.  Wszystkie te cechy umożliwiają bezproblemową współpracę AMR i ludzi we wspólnym środowisku produkcyjnym.

Ogólne korzyści z wdrożenia robotów mobilnych MiR obejmują trzy główne obszary. Pierwszym
z nich jest poprawa bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie wózków widłowych z hali produkcyjnej. Drugim jest zwiększona produktywność we wszystkich obszarach działalności. I wreszcie,  ważny aspekt finansowy: w Faurecii Písek okres zwrotu z inwestycji w roboty MiR był krótszy niż 2 lata.

„Roboty mobilne, funkcjonując tak samo w pracy na wszystkich trzech zmianach, pomagają nam wprowadzić większą dyscyplinę na hali produkcyjnej i sprawiają, że nasze procesy są stabilniejsze i bardziej niezawodne. To, co najbardziej w nich cenimy, to ich autonomia, co oznacza, że mogą swobodnie poruszać się po hali produkcyjnej bez żadnego dodatkowego osprzętu,” dodał Martin Horáček.

Więcej szczegółów można znaleźć w filmie i opisie studium przypadku na stronie https://www.mobile-industrial-robots.com/case-studies/mir250-mir600-forvia-czech-republic/

Źródło: MiR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj