Firma Omron wprowadza na rynek nowe modele systemów wizyjnych FH z innowacyjną detekcją defektów SI

465

System przetwarzania obrazu wykrywa drobne wady z czułością zbliżoną do oka ludzkiego, co umożliwia osiągnięcie wyższej skuteczności procesu kontroli jakości. Firma Omron wprowadza na rynek nowy system wizyjny z serii FH. Innowacyjna technologia SI do wykrywania defektów pozwala na identyfikację wad bez potrzeby wcześniejszego dostarczenia danych szkoleniowych. System opiera się na zdolności detekcji ludzkiego zmysłu wzroku i technikach wykwalifikowanych inspektorów. Niezawodnie wykrywa wady, które dotychczas były trudno dostrzegalne, dzięki automatyzacji inspekcji wizualnej wykonywanej przez człowieka.

[Seria FH z technologią SI do wykrywania defektów]

Obecnie producenci muszą zmierzyć się z istotnym wyzwaniem: automatyzacją procesów opartych na analizie sensorycznej doświadczonych pracowników. Szczególnie w przypadku kontroli wizualnej kluczową rolę odgrywa niezawodna identyfikacja drobnych wad, nawet na elastycznych liniach produkcyjnych, gdzie wytwarza się szeroką gamę obiektów. Dotychczas decydujące znaczenie miała rzetelność i wiedza techników z długoletnim doświadczeniem. Jednak dziś, ze względu na zasady dystansu społecznego związane z pandemią COVID-19, niezbędne jest ograniczenie liczby pracowników w zakładach produkcyjnych, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na ułatwiające pracę systemy zautomatyzowanej kontroli wizualnej.

Sztuczna inteligencja potrafi już rozpoznawać cechy obiektów i ludzi, a także automatycznie przyswajać kryteria rozróżnienia. Niestety wiele rozwiązań SI nadal zmaga się z problemem zapotrzebowania na olbrzymią ilość danych; wymagają one również specjalnego środowiska i obsługi przez wykwalifikowanych inżynierów. Firmie Omron udało się jednak poczynić znaczne postępy w zakresie popularyzacji tej technologii.

Aby sprostać tym wyzwaniom, firma Omron opracowała pierwszy w branży algorytm SI służący do wykrywania defektów, oparty na technikach stosowanych przez doświadczonych inspektorów. Znalazł on zastosowanie w systemie wizyjnym serii FH. Najnowszy produkt to owoc ponad 30 lat dążenia firmy Omron do usprawnienia procesów przetwarzania obrazu i kontroli wizualnej SI, bez konieczności dostarczania dużej ilości danych treningowych. Dotychczas systemy SI wymagały specjalnego środowiska; wygodne rozwiązanie firmy Omron jest wbudowane w jeden z podzespołów systemu. Do zainstalowania i konfiguracji nie jest wymagana specjalistyczna wiedza inżynierska w zakresie sztucznej inteligencji.

Firma Omron dąży do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań problemów występujących w zakładach produkcyjnych poprzez inicjatywę „innovative-Automation”. W miarę zbliżania się, a nawet przekraczania zdolności detekcji ludzkiego zmysłu wzroku, Omron wciąż gromadzi dane i prowadzi badania w celu rozwoju najnowszych technologii SI.

Rozszerzając zakres automatycznej wizualnej kontroli jakości, uwalniamy ludzi od prostej i monotonnej pracy, poprawiając jednocześnie jakość i stabilność tego procesu – mówi Jan Nieswandt, kierownik ds. marketingu produktów w dziale Vision i RFID w Omron Europe.

Główne cechy i funkcje

 

  1. SI wykrywa wady z czułością zbliżoną do oka ludzkiego
  • Nowy filtr obrazu oparty na sztucznej inteligencji korzysta z techniki używanej przez wykwalifikowanych inspektorów do identyfikacji wady dowolnego produktu.
  • Zadrapania i skazy, dotychczas trudno dostrzegalne, obecnie można zidentyfikować nawet bez danych treningowych czy konfiguracji systemu.
  1. SI identyfikuje prawidłowe produkty ze skutecznością doświadczonego inspektora
  • Seria FH pozwala na dostosowanie dopuszczalnego progu odchylenia od normy.
  • Narzędzie AI Fine Matching pozyskuje informacje z obrazów produktów nieuszkodzonych, co pozwala mu na szybkie zdobycie specjalistycznej wiedzy na poziomie wieloletniego pracownika. Automatyzacja pozwala obniżyć koszty i zwiększyć wydajność.
  • SI ogranicza nadmierną detekcję wad.


Nie wymaga specjalnego środowiska

  • Dotychczas technologie SI wymagały specjalnego, zaawansowanego środowiska. Wygodne rozwiązanie Omron opiera się na łatwych w obsłudze elementach kontrolno-pomiarowych wbudowanych w sprawdzony sprzęt z serii FH.
  • Nie ma zatem potrzeby instalowania specjalistycznego sprzętu czy obsługi przez inżyniera SI.

(*) Pierwsza sztuczna inteligencja wychwytująca defekty z czułością zbliżoną do oka ludzkiego bez potrzeby dostarczenia danych treningowych. Występuje w podzespołach lub bibliotekach wizyjnych wbudowanych w urządzenia. Na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę Omron w czerwcu 2020 r.

 

Informacje o inicjatywie „innovative-Automation”

Jako lider w automatyce przemysłowej firma OMRON dysponuje szeroką gamą elementów i urządzeń sterujących, począwszy od czujników przetwarzania obrazu i innych urządzeń wejściowych, a skończywszy na różnych sterownikach i urządzeniach wyjściowych, takich jak serwonapędy, a także całej gamie urządzeń zabezpieczających i robotów przemysłowych. Łącząc te urządzenia za pomocą oprogramowania, firma OMRON opracowała wiele unikalnych i wysoce efektywnych rozwiązań z zakresu automatyzacji dla producentów na całym świecie. Opierając się na zasobach zaawansowanych technologii i szerokiej gamie urządzeń, firma OMRON przedstawiła strategiczną koncepcję pod nazwą „innovative-Automation!”. Składa się ona z trzech innowacji lub tzw. trzech „i”: integracji (ewolucji sterowania), inteligencji (rozwoju inteligencji za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz interaktywności (nowej harmonizacji między ludźmi a maszynami). Firma OMRON jest obecnie zaangażowana we wprowadzanie innowacji w zakładach produkcyjnych poprzez realizację tej koncepcji.

Źródło: Omron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj